Co wiemy o dziadkach Jezusa?

dodane 26.07.2018 06:50

KAI |

Dziś wspomnienie świętych Anny i Joachima, rodziców Najświętszej Maryi Panny.

Co wiemy o dziadkach Jezusa?   Wikipedia święci Anna i Joachim, rodzice Najświętszej Maryi Panny

Ewangelie nie przekazały o rodzicach Maryi żadnej wiadomości. Ich imiona są znane jedynie z apokryfów. Według nich Anna pochodziła z rodziny kapłańskiej z Betlejem, zaś Joachim z Galilei. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. 


 

Papież Urban VI w 1378 r. zezwolił na obchodzenie święta świętych Joachima i Anny w Anglii, a papież Juliusz II w 1522 r. rozszerzył je na cały Kościół i wyznaczył na 20 marca. Święto zniósł papież Paweł V w 1568 r., wskazując na brak informacji o rodzicach Matki Bożej w Piśmie Świętym. Przeważyła jednak opinia, że istnieli i że należy im się cześć szczególna. Dlatego Grzegorz XIII w 1584 roku przywrócił święto Joachima i Anny i wyznaczył obchód na 26 lipca. 

Kolejna zmiana miała miejsce za pontyfikatu papieża św. Pius X, który w 1911 roku wprowadził osobno święto św. Joachima, wyznaczając dzień pamiątki na 16 sierpnia. Św. Anna miała nadal swoje święto 26 lipca. Reforma liturgiczna z roku 1969 połączyła na imiona obojga pod datą 26 lipca. 

Święci Anna i Joachim są przede wszystkim patronami małżeństw. 

W ikonografii św. Anna ukazywana jest w scenach z apokryfów, obrazujących zwłaszcza życie Maryi. Przedstawiana jest jako starsza kobieta z welonem na głowie. Od XIV wieku pojawia się nowy motyw ikonograficzny, tzw. Anna Samotrzecia - ukazujący Annę z Maryją i Dzieciątkiem Jezus. Najbardziej znane atrybuty św. Anny to palec na ustach, księga i lilia. 

Św. Joachim ukazywany jest jako starszy, brodaty mężczyzna w długiej sukni lub w płaszczu. Występuje w licznych cyklach mariologicznych oraz w obrazkach z życia św. Anny. Jego atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus w ramionach, dwa gołąbki w dłoni, laska, lub kij pasterski.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DZIADKOWIE, JEZUS, PATRON DNIA, ŚWIĘCI ANNA I JOACHIM, RODZICE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY.

Przeczytaj komentarze | 10 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Dremor 27.07.2018 09:21
Miała rodziców, ale to, kim byli, jak się nazywali i jaki mieli majątek pozostaje niewiadomą. Pierwsze wzmianki o rodzicach Marii pochodzą z protoewangelii Jakuba, która stoi w jawnej sprzeczności z ewangeliami kanonicznymi i obyczajami żydowskimi.

Wzmianki o tym, że rodzice Marii byli zamożni pochodzą z okresu 1000 lat po Jezusie, trudno więc brać je na serio.

Protoewangelia Jakuba i inne apokryfy mówiące o rodzicach Marii są klasycznym przykładem duchowości ludowej potrzebującej prostych wytłumaczeń dla skomplikowanej teologii. Pokazują też, że kult maryjny przejął pewną część zwyczajów pogańskich i zaadaptował je do chrześcijaństwa.
Plusów: 0 gość 27.07.2018 06:31
Niezalogowany użytkownik Postacie zmyślone? Sugerujesz, że Maryja nie miała rodziców? Dla niektórych nawet Jezus jest postacią zmyśloną, podobnie jak całe Pismo Święte napisane przez "naprutych winem" autorów.
Plusów: 0 gość 26.07.2018 20:46
Niezalogowany użytkownik Dzisiaj też rozpoczyna się nowenna do św. Jana Marii Vianney'a: https://gloria.tv/article/42TEXZ7hXotnAgmrWD2Wxe32V
Plusów: 0 Dremor 26.07.2018 14:50
Tyle, że Ewangelie nie wspominają, że Jezus narodził się w ubóstwie. Maria rodziła w stajni, ponieważ nie wpuszczono ich do gospody, bo rodziła nieślubne dziecko. Jedyna wzmianka, która może (ale nie musi) wskazywać na status materialny to ofiara w świątyni w postaci synogarlic, a nie baranka i synogarlicy. Sam Jezus według przesłanek biblijnych i pozabiblijnych (między innymi badania archeologiczne w Nazarecie) był osobą zamożną.

Prawdą jednak jest, że Joachim i Anna są najprawdopodobniej postaciami zmyślonymi.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl