Armenia: Były prezydent w areszcie

dodane 29.07.2018 08:31

PAP |

Były prezydent Armenii Robert Koczarian został aresztowany w piątek na dwa miesiące pod zarzutem złamania konstytucji w związku ze stłumieniem demonstracji w Erywaniu w 2008 r. Oskarżonego wraz z nim gen. Jurija Chaczaturowa wypuszczono w sobotę za kaucją.

Armenia: Były prezydent w areszcie   Limegirl / CC-SA 3.0 Robert Koczarian, były prezydent Armenii

Adwokat Koczariana uznał aresztowanie byłego prezydenta, który piastował stanowisko w latach 1998-2008, za nielegalne. "To bezprawna decyzja. Będziemy się odwoływać" - zapowiedział mecenas Aram Orbelian. Dodał, że nie jest zrozumiałe, o co właściwie oskarża się jego klienta.

Również drugi adwokat Koczariana, Ruben Saakian, uznał aresztowanie za manipulację. Sąd odrzucił wniosek o zwolnienie Koczariana za kaucją. Jego adwokaci zawrócili się więc do premiera Nikola Paszyniana o interwencję, aby zostały zagwarantowane wszelkie zasady "normalnego" procesu sądowego.

Zgodnie z armeńskim kodeksem karnym Koczarianowi grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

W tym tygodniu armeńska Specjalna Służba Śledcza, po wznowieniu dochodzeń w sprawie karnej dotyczącej rozpędzenia demonstracji protestacyjnej ludności w dniu 1 marca 2008 roku, oskarżyła Koczariana o wystąpienie przeciwko ładowi konstytucyjnemu państwa. Od kul policji zginęło wtedy 10 demonstrantów, a dziesiątki osób odniosły rany.

Koczarian odrzucił oskarżenia i uznał je za próbę dokonania na nim "zemsty politycznej" ze strony nowych władz Armenii.

Śledztwo w sprawie wydarzeń z 2008 roku wznowiono w Armenii wkrótce po objęciu stanowiska premiera przez Paszyniana, opozycyjnego polityka, przywódcę największych demonstracji antyrządowych w historii kraju.

W marcu 2008 roku w związku z protestami przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich z 19 lutego doszło do gwałtownych starć, a rząd zadekretował stan nadzwyczajny, który trwał przez 20 dni.

W wyborach tych na prezydenta został wybrany Serż Sarkisjan, "delfin" Koczariana, który pozostawał u władzy przez 10 lat do czasu, gdy w maju tego roku został zmuszony do oddania władzy "kandydatowi ludu", Paszynianowi.

W stan oskarżenia został postawiony w piątek również gen. Chaczaturow, sekretarz generalny Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), którego wypuszczono za kaucją wys. 5 mln dramów (10,5 tys. USD). Według komunikatu Specjalnej Służby Śledczej zarzut próby obalenia konstytucyjnego ustroju państwa Chaczaturowi postawiono w ramach wstępnego dochodzenia w sprawie karnej dotyczącej rozpędzenia protestu z 1 marca 2008 roku. Chaczaturow był wówczas dowódcą garnizonu wojskowego w stolicy kraju.

Podobnie jak Koczarian genrał uważa postawione mu zarzuty za zmyślone i określa je jako "zwykłe prześladowanie polityczne".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ARMENIA, PAP, POLICJA, POLITYKA, ZATRZYMANIE

Przeczytaj komentarze | 7 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 nom 30.07.2018 11:06
Niezalogowany użytkownik Oooo... prezydent w areszcie za złamanie konstytucji? A pewnie myślał, że jak wszystko podpisuje, media mówią przychylnie, to hulaj dusza, piekła nie ma? I jak ostrzegali go, że łamiąc konstytucję naraża się nie tylko na odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu, ale odpowiedzialność karną, to pewnie śmiał się i pojechał do swojej Juraty? No co za niespodzianki...
Plusów: 0 asia 29.07.2018 19:31
Niezalogowany użytkownik A nasz w Juracie...
Plusów: 0 Katolik 29.07.2018 14:25
Niezalogowany użytkownik Czy to nie minister Waszczykowski w imieniu rzadu PiSu prosil Komisje Wenecka o opinie na temat lamania Konstytucji w Polsce?Dostal ja i znamy opinie. Rozumiem ,ze nie wiesz co to jest ustroj ,Konstytucja czym rozni sie wiekszosc parlamentarna od wiekszosci konstytucyjnej ...tylko w takim razie nie wiem dlaczego zabierasz glos w sprawie o ,ktorej nic nie wiesz i mnie obrazasz porownujac do " opozycji antypolskiej i antykatolickiej?Podaj co jest antykatolickiego w tym co pisze?
Plusów: 1 Czytelnik 29.07.2018 11:51
Niezalogowany użytkownik "Słowa - wytrychy" strasznośmiesznej a przede wszystkim antypolskiej i antykatolickiej opozycji.

wszystkie komentarze >