107,6 FM

Trzy osoby zginęły podczas demonstracji w Zimbabwe

Trzy osoby zginęły w środę podczas manifestacji w stolicy Zimbabwe Harare. Do tłumienia demonstracji zwolenników opozycji, krytykującej sfałszowane jej zdaniem wybory, wojsko użyło broni palnej. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres apeluje do przywódców kraju o powściągliwość.

O zastrzeleniu trzech ludzi w centrum Harare powiadomiła w telewizji państwowej rzeczniczka policji Zimbabwe Charity Charamba. Zabici nie zostali jeszcze zidentyfikowani.

Prezydent Zimbabwe Emmerson Mnangagwa powiedział, że użycie przemocy w Harare miało na celu zakłócenie procesu wyborczego, i winą za śmierć protestujących obarczył przywództwo opozycyjnej partii Ruch na rzecz Zmian Demokratycznych (MDC).

Rzecznik przywódcy opozycji w Zimbabwe Nkululeko Sibanda nazwał interwencję wojska nieproporcjonalną i nieusprawiedliwioną.

Sekretarz generalny ONZ Guterres apeluje do przywódców politycznych i ludności Zimbabwe o "powściągliwość i odrzucenie wszelkich form przemocy w oczekiwaniu na rozwiązanie sporów i ogłoszenie rezultatów wyborów" - powiedział jego rzecznik Farhan Haq. Wyraził ubolewanie z powodu przemocy w niektórych rejonach Zimbabwe. "Chcemy przypomnieć partiom politycznym o podjętych zobowiązaniach, obietnicy pokoju i kodeksie postępowania, aby zapewnić pokojowy proces wyborczy" - dodał.

Żołnierze w Harare otworzyli ogień do tłumu ciskającego kamieniami i oskarżającego partię rządzącą o próbę sfałszowania wyników poniedziałkowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Wcześniej niektórzy protestujący palili opony i rzucali cegłami w stronę głównej drogi, gdzie zaparkowana była wojskowa ciężarówka. Policja użyła wobec nich armatek wodnych.

Z przekazanych w środę przez krajową komisję wyborczą niepełnych jeszcze wyników poniedziałkowych wyborów w Zimbabwe wynika, że większość w parlamencie zdobył rządzący Afrykański Narodowy Związek Zimbabwe - Front Patriotyczny (ZANU-PF). Przywódca opozycyjnego MDC Nelson Chamisa oskarżył partię rządzącą o próbę sfałszowania wyborów.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama