107,6 FM

Czy w Polsce zabraknie księży?

Ks. Tomasz Szałanda: Jest mniej powołań – fakt, ale...

„Moim zdaniem – nie” – tak na tytułowe pytanie odpowiada w „Gościu Niedzielnym” ks. Tomasz Szałanda. „Nam w Polsce księży nie brakuje i myślę, że jeszcze długi czas nie będzie brakować” – prognozuje wykładowca i proboszcz z archidiecezji warmińskiej. „Jest mniej powołań – fakt, ale i mniej wiernych z powodu niżu demograficznego i emigracji. Nie ma więc co panikować” – zauważa między innymi. Na pustoszejące polskie seminaria reaguje „z ogromnym spokojem”.

„Skoro powołanie jest darem, to kto jest darczyńcą? Bóg!” – przypomina, wskazując, że Jezus przywołał do siebie tych, „których sam chciał”. Jezus sam wybrał sobie uczniów, a nie był to żaden casting. „On wybrał pozakonkursowo i bez próbnych zdjęć. Nie musieli się przed Nim mizdrzyć ani niczego grać” – stwierdza, dodając, że „są na świecie kraje, w których zauważa się niesamowity boom powołaniowy. Z czasem będą Europie pomagać duszpastersko”.

Jednym z wątków rozmowy jest też trudność, jaką mają adepci seminariów wobec konieczności wyrzeczenia się w roku formacyjnym „wszystkomającego” telefonu.

O tej i innych kwestiach związanych z powołaniami z ks. Tomaszem Szałandą rozmawia Marcin Jakimowicz. Cały wywiad pod tytułem „To nie casting!” przeczytasz w najnowszym „Gościu Niedzielnym”. Dostępny w kościołach i kioskach lub w e-wydaniu. Można też uzyskać dostęp do konkretnego tekstu w wersji elektronicznej za pośrednictwem strony gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Stefan1
  02.08.2018 14:55
  Kilka razy pisałem o powołaniach znając i takie przypadki z życia ale też z opowiadań starszego księdza. I opinie o powołaniach od lat 90 XXw. są negatywne wśród księży a szczególnie proboszczów. Dlaczego? Z obawy że młody wikary zrzuci sutannę i pójdzie za kochanką lub co gorsza będzie oskarżony o ........... . Ale jest też spora grupa jeszcze księży, kapłanów, którzy tylko ze swej niezaradności życiowej są nadal duchownymi. I nie ma co taić tych faktów wszak coraz częściej spotkać możemy byłego księdza, kapłana pchającego wózek z dzieckiem - swą pociechą. A takich znam kilku.
  doceń 12
 • Banan
  02.08.2018 15:12
  "Jest mniej księży, ale nie ma sie co martwic, bo wiernych też jest coraz mniej. Spoko, luzik, wszystko dobrze". CZY WY SIĘ SŁYSZYCIE???
  doceń 15
 • podaj nick
  03.08.2018 21:02
  lepiej mniej a dobrze wybranych, zdarzają się czasem takie "mądre" kazania i postawy, że się chce omijać dom Boży szerokim łukiem nie wśród młodych, lecz długich stażem księży, szczerze można współczuć adeptom, którzy muszą się do tego dopasować, żeby ukończyć przygotowanie do zawodu
  doceń 4
 • Gość Marek
  07.08.2018 14:40
  Dlaczego ks. Szałanda? Bo popiera pentekostalizaję, którą też popiera pan Jakimowicz. Czy Pan Redaktor mógłby przeprowadzić wywiad z jakimś niecharyzmatycznym księdzem? Ostatnio daje się słyszeć w naszym kościele głos ks. Kobylńskiego. Myślę, że obowiązkiem wobec różnych czytelników byłoby przeprowadzenie z nim wywiadu właśnie na temat pentekostalizacji chrześcijaństwa. Ostatnio pojawił się wywiad tutaj: https://www.pch24.pl/kosciol-i-pentekostalizacja---w-strone-protestantyzmu--video-,61982,tv.html, ale może pan Jakimowicz zadałby inne pytania i rozwiał wątpliwości czytelników.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama