107,6 FM

Turyści ewakuowani z wagoników kolei na górę Żar

74 turystów, wśród których były 53 osoby niepełnosprawne, ewakuowali w czwartek przed południem strażacy z wagoników kolei terenowo-linowej na górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim w Beskidach. Przyczyną była awaria w układzie zasilania - podali strażacy.

"Jeden z wagoników stanął około 400 m od górnej stacji, drugi w takiej samej odległości od dolnej" - powiedział dyżurny straży pożarnej w Żywcu Mateusz Magiera. Dodał, że większość osób sama zeszła na dół. Piętnaścioro, w tym dwóch turystów na wózkach inwalidzkich, zwieziono samochodami i na quadach.

Polskie Koleje Linowe, do których należy międzybrodzka atrakcja turystyczna, podały, że ewakuacja pasażerów została przeprowadzona sprawnie i trwała około 1,5 godziny.

"Ewakuacja wymagała dobrej koordynacji i współpracy między podróżującymi wagonem a służbami ratunkowymi. Wszyscy pasażerowie wykazali duże zrozumienie dla zaistniałej sytuacji i doskonale współpracowali z pracownikami PKL i służbami, wykonując ich polecenia. Dzięki temu ewakuacja została przeprowadzona bardzo sprawnie i szybko" - powiedział kierownik ośrodka PKL Góra Żar Jarosław Dajda.

Agnieszka Jabłońska-Twaróg z biura prasowego PKL podała, że przyczyną zatrzymania wagoników była usterka w układzie zasilania. "PKL pracują nad jej usunięciem, by jak najszybciej ponownie uruchomić kolej" - poinformowała.

Dodała, że wszyscy pasażerowie otrzymają zwrot kosztów biletów i możliwość bezpłatnego wjazdu na górę w dowolnie wybranym terminie.

Szef ośrodka Jarosław Dajda zaznaczył, że każdego roku w firmie są prowadzone symulacje ewakuacji i ćwiczenia pracowników ze służbami ratowniczymi. "Przed sezonem letnim symulacja usterki z ewakuacją odbyła się na Górze Żar. Dzięki temu służby ratunkowe doskonale znały teren, wszyscy wiedzieli, jak działać. Przeprowadziliśmy akcję bardzo sprawnie i w szybszym czasie, niż przewidują to procedury bezpieczeństwa, czyli 2,5 godz." - powiedział Jarosław Dajda.

Trasa kolei linowo-terenowej na górę Żar liczy około 1,3 km. Kursują tu wagoniki, które niegdyś woziły turystów na Gubałówkę. Pokonają całą trasę w niespełna 6 minut.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama