107,6 FM

Najnowsze dane o legalnej aborcji w Polsce

W 2017 r. w Polsce wykonano 1061 aktów przerwania ciąży, w zdecydowanej w większości w sytuacji, gdy wyniki badań wskazywały na prawdopodobieństwo upośledzenia lub choroby dziecka - wynika z informacji przekazanych PAP w czwartek przez Ministerstwo Zdrowia.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, w 2017 r. przeprowadzono 1057 aktów przerwania ciąży. W 22 przypadkach ciąża stanowiła zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety. W 1035 przypadkach badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Powyższe statystki - jak zaznacza MZ - nie obejmują danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Z informacji uzyskanych z tych resortów wynika, że w 2017 r. w szpitalach publicznych nadzorowanych przez MSWiA wykonano cztery akty przerwania ciąży (wszystkie z uwagi na to, że badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu). W szpitalach publicznych nadzorowanych przez MS nie przeprowadzono żadnego aktu przerwania ciąży.

Łącznie w 2017 r. zarejestrowano w Polsce 1061 aktów przerwania ciąży.

Ustawa z 1993 r. zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (jak gwałt czy kazirodztwo). W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez dziecko zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

« 1 »
TAGI:
 • mee...
  03.08.2018 16:19
  PiS jest wierny kosciolowi rzymskiemu...jakze to wygodne, a i PO nie protestuje jak nigdy...wierni kosciolowi, jak nigdy...)))
  doceń 1
 • mee...
  03.08.2018 20:25
  Panowie, Ukraincy tez u siebie maja wojne...a zatem nie jest to, tak jakbyscie chieli - migracja ekonomiczna.
 • ADAM
  03.08.2018 21:56
  Źle czytacie ustawę. W Polsce jest zakazana każda aborcja. Tylko ta które się dokonuje / niby legalnie/ jest zwolniona od penalizacji
 • podaj nick
  03.08.2018 22:32
  z liberalnych przepisów aborcyjnych - aborcja na życzenie w Wlk. Brytanii korzysta wiele Polek, tak się składa, że Polacy "tanią siłą roboczą" narodów, podczas wyjazdów zarobkowych łatwiej o nieplanowane sytuacje tak że warto doliczyć aborcje polskich obywatelek robione na NHS czy inne podobne instytucje i podziękować różnym Balcerowiczom za te "dobrodziejstwa"
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama