107,6 FM

Ukraina grozi zakazem wjazdu dla pełnomocnika rządu Węgier

Władze Ukrainy ostrzegły, że wydadzą zakaz wjazdu dla pełnomocnika rządu Węgier do spraw leżącego na ukraińskim terytorium Zakarpacia, jeśli Budapeszt nie wyjaśni, w jakim celu został on powołany i nie zostanie zmieniona nazwa jego funkcji.

„Jeśli nie będzie reakcji (Węgier), na jaką liczymy, jeśli nie otrzymamy wyczerpujących wyjaśnień i nie dojdzie do zmiany nazwy tego stanowiska, Ukraina będzie zmuszona do zdecydowanych działań, nie wyłączając zakazu wjazdu (dla pełnomocnika), chociaż nie chcielibyśmy tego” – oświadczył w piątek w wywiadzie dla gazety internetowej "Europejska Prawda" wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar.

W węgierskim rządzie istniało do niedawna stanowisko pełnomocnika ds. współpracy regionów przygranicznych na Węgrzech i Ukrainie. Teraz w jego miejsce powołano pełnomocnika, odpowiedzialnego za rozwój Zakarpacia oraz rozwój przedszkoli w Kotlinie Panońskiej. Funkcję tę pełnił i pełni Istvan Grezsa – wyjaśniła "Europejska Prawda".

Bondar powiedział, że Ukraina nie akceptuje ingerencji Węgier w jej sprawy wewnętrzne i ocenił, że działania Budapesztu są prowokacyjne. „Rozpatrujemy to jako jeszcze jeden krok w szeregu destrukcyjnych, prowokacyjnych działań ze strony Węgier (…)” – podkreślił.

W czwartek MSZ Ukrainy wezwało przedstawiciela ambasady Węgier, któremu wręczono notę protestu w związku z powołaniem pełnomocnika ds. Zakarpacia oraz wyrażono sprzeciw w związku z wypowiedziami premiera Węgier Viktora Orbana w kwestii Ukrainy.

MSZ zarzuciło Orbanowi, że jego poglądy w sprawie Ukrainy "odzwierciedlają poglądy" Rosji, a jego wypowiedzi na ten temat wyraźnie odbiegają od polityki Unii Europejskiej wobec Kijowa.

W sobotę Orban gościł w Baile Tusnad w Rumunii, regionie zamieszkanym przez węgierskich Szeklerów w Siedmiogrodzie. W wygłoszonym tam przemówieniu krytykował UE za sankcje wobec Rosji wprowadzone za zaanektowanie należącego do Ukrainy Krymu i mówił, że nie widzi Ukrainy w UE i NATO.

Stosunki ukraińsko-węgierskie zaostrzyły się w 2017 roku, gdy parlament w Kijowie przyjął nową ustawę oświatową. Budapeszt oświadczył, że godzi ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym. Z powodu sporu Węgry blokują m.in. spotkania Komisji Ukraina-NATO.

 

« 1 »
 • Kresy
  04.08.2018 07:56
  Ukraina ciagle z kims walczy. Do dzis z Polska o Kresy...teraz sie wziela za Wegry...Falszuje historie...gloryfikuje zbrodniarzy...UNA UPA Bandera...
  doceń 0
 • wujek_Olek
  04.08.2018 11:54
  "Jądro ciemności" to dzisiaj my, "zachód", IV. neoliberalna LBGTQIAZD...Rzesza z WASP na czele, sieje dookoła świata nieład, nędzę i śmierć, w imię wolności i demokracji. Ukraina jedną z jej ofiar, jak Jugosławia, Afganistan, Irak, Libia czy niemal Syria …
  doceń 0
 • KLIO
  04.08.2018 12:28
  Ukraina to państwo założone na straszliwych mordach i przemocy niewyobrażalnej w swym demonicznym bestialstwie (wpiszcie w wyszukiwarkę: lista tortur UPA - 362 i nie da się doczytać do końca). To państwo teraz gloryfikuje zbrodniarzy, a Polska, kraj ofiar, z racjonalnie niewytłumaczalnych powodów, nie chce tego dostrzegać. Nie da się budować dobrosąsiedzkich relacji na kłamstwie i przemilczeniach. Nasi rządzący powinni to w końcu zrozumieć, a nie majaczyć o buforze ze Wschodu...
  doceń 0
 • Lwowiak
  04.08.2018 23:35
  I ten nasz piekny polski Lwów...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama