107,6 FM

Zniszczona po raz drugi

Figura Matki Bożej na Siekierkach znów stała się celem wandali.

Kapliczka u zbiegu ulic Siekierkowskiej i Gościniec dzięki budżetowi partycypacyjnemu w ubiegłym roku zyskała piękne otoczenie. Wokół niej powstały skwer, alejki z ławkami, kwiatowe rabaty i stojak na rowery. Tuż za nią stoi drewniany krzyż, który tamtejsi gospodarze ustawili w okresie pomoru bydła, na początku XX wieku. Co roku w tym miejscu budowany jest trzeci ołtarz na uroczystość Bożego Ciała.

Niestety w nocy z 2 na 3 sierpnia ktoś dostał się do oszklonej gabloty i zniszczył stojącą w niej figurę Niepokalanej. Spękana od góry do dołu, z widocznymi dziurami, wymaga teraz renowacji.

To już drugi taki przypadek. W grudniu 2016 r. tę samą figurę zdjęto z cokołu i zdewastowano.

Postać Maryi ma liczne spękania i dziury   Postać Maryi ma liczne spękania i dziury
Archiwum parafii NMP Królowej Wyznawców
- Ktoś na niej stawał lub ją kopał. Zmiażdżony był cały bok figury - wspomina o. Tadeusz Suślik SchP, kustosz pobliskiego sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży i proboszcz parafii na Siekierkach.

Teraz zniszczenia są mniejsze, ale i tak figura wymaga naprawy. Sprawę zgłoszono policji, jednak prawdopodobnie - tak jak poprzednim razem - sprawa zostanie umorzona z powodu niewykrycia sprawców. Teraz też nie ma świadków zdarzenia. Skwer nie jest objęty miejskim monitoringiem.

W niedawno zakończonej edycji budżetu partycypacyjnego mieszkańcy zgłosili projekt doświetlenia i założenia kamer na Skwerku Siekierkowskim. Jednak pomysł nie został dopuszczony do głosowania.

Parafia na Siekierkach podjęła ekspiację za znieważenie Matki Bożej. W intencji wynagradzającej Bogu za akt wandalizmu odprawiono Mszę św. i modlono się w sanktuarium przed Najświętszym Sakramentem. Parafianie modlili się też za sprawców zniszczenia kapliczki - o ich nawrócenie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama