107,6 FM

Nepal: Nowe przepisy prawne zagrażają chrześcijanom

50 tys. rupii grzywny i do 5 lat pozbawienia wolności, a dla obcokrajowców: przymusowe opuszczenie kraju w czasie nieprzekraczającym 7 dni - tak w świetle nowych przepisów kodeksu karnego w Nepalu będzie wyglądać kara za "nawracanie na inną religię bądź też zakłócanie religii innych". Zmiany prawne zatwierdzone w ubiegłym roku weszły w życie 17 sierpnia. Ich praktycznego zastosowania obawiają się nepalscy chrześcijanie.

Nowe przepisy kodeksu karnego w Nepalu penalizują wszelkie próby zachęty do zmiany religii czy promowania swoje wiary wobec wyznawców innych religii. Nepalczykom grozi za to grzywna w wysokości 50 tys. rupii (ok. 390 euro) i do pięciu lat pozbawienia wolności. Obcokrajowcom - wydalenie z kraju w ciągu 7 dni.

Wejścia w życie nowych przepisów, które zaczęły obowiązywać 17 sierpnia szczególnie obawiali się nepalscy chrześcijanie. Wśród 29 mln obywateli (których 80 proc. stanowią wyznawcy hinduizmu), chrześcijanie to zaledwie 1,4 proc. Obawiają się oni, że wprowadzone zmiany w kodeksie karnym będą kolejnym narzędziem prześladowania i formułowania wobec nich fałszywych oskarżeń.

Odkąd nowe przepisy prawne zostały zatwierdzone w 2017 r., wiele międzynarodowych organizacji broniących praw człowieka apelowało do prezydenta Nepalu Bidhya Devi Bhandariego z prośbą o wycofania z nowego kodeksu karnego kontrowersyjnego zapisu. Tym bardziej, że w świetle konstytucji, Nepal pozostaje państwem świeckim w którym obywatelom pozostawia się wolność wyznania. Przepis ten w wielu przypadkach jest jednak fikcyjny, a sam prezydent nie przychylił się do nadsyłanych do niego próśb w tej sprawie.

Wg rankingu Open Doors, Nepal to 25 kraj na liście państw w których w największym stopniu prześladuje się chrześcijan. Kościoły są podpalane, a wyznawców Chrystusa oskarża się m.in. o zabijanie krów - czczonych jako święte zwierzęta w Nepalu.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama