107,6 FM

Alarm lotniczy dla Katowic

1 września rekonstruktorzy w mundurach Wojska Polskiego z 1939 roku strzegli nieba nad katowickim rynkiem.

Przechodniów i pasażerów tramwajów przejeżdżających przed Teatrem Śląskim spotkał niecodzienny widok. Lufy karabinów maszynowych wycelowane w niebo, polowe telefony, syreny i żołnierze w stalowych hełmach. To pasjonaci z Fundacji im. Grupy Operacyjnej Śląsk 1939 oraz ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 73 pp z Katowic w tak nietypowy sposób przypomnieli o 79 rocznicy wybuch II wojny światowej. 1 września 1939 roku, tak mógł wyglądać ten dzień dla mieszkańców. W radiu komunikat o wybuchu wojny, syreny alarmowe, żołnierze na ulicach. Niemcy do miasta weszli dopiero 4 września, po tym jak 2 września w nocy wojsko zostało zmuszone sytuacją na skrzydłach do wycofania się.

Sukienne mundury, broń, oporządzenie, maski przeciwgazowe. Wszystko w najdrobniejszych szczegółach zostało odtworzone na podstawie dokumentów i zachowanych egzemplarzy.

Dziś niebo nad Katowicami było na szczęście czyste, nie licząc kilku chmur, i żaden wrogi samolot nie pojawił się na niebie.

Alarm lotniczy dla Katowic  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Czytelnik
    02.09.2018 12:02
    Chwała pasjonatom - rekonstruktorom! Ile trzeba mieć pasji w sobie, czasu i pieniędzy, zeby realizować to historyczne hobby. Ja im za to bardzo dziękuję!!!
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama