107,6 FM

Australia - biskupi odrzucili rekomendację ws. łamania tajemnicy spowiedzi

To jedyna odrzucona rekomendacja ws. nadużyć seksualnych spośród 80 przedstawionych.

Australijscy biskupi odpowiedzieli na raport Komisji Królewskiej przedstawiający rekomendacje dotyczące instytucjonalnych reakcji na problem nadużyć seksualnych względem nieletnich. Przyjęto 79 z 80 zaproponowanych.

Na początku prawie 60-stronnicowego dokumentu biskupi dziękują Komisji i ofiarom, które postanowiły ujawnić przestępstwa. Jednocześnie hierarchowie wyrażają swoje ubolewanie z powodu zaistniałych wydarzeń i zobowiązują się do zrobienia wszystkiego, aby „uleczyć rany nadużyć” i uczynić Kościół „prawdziwie bezpiecznym miejscem”. Odpowiedź jasno stwierdza, że Konferencja Episkopatu Australii we współpracy z Konferencją Wyższych Przełożonych Zakonnych nie mówi w imieniu całego Kościoła Powszechnego.

Z 80 rekomendacji Komisji Królewskiej 47 zaakceptowano, 13 z nich zostało przekazanych do Stolicy Apostolskiej, jedną pozostawiono do dalszego rozważenia, a kolejne przyjęto i wsparto uznając, że nie wymagają dyskusji. Jako jedyną odrzucono rekomendację, która zakłada łamanie tajemnicy spowiedzi. Powodem weta jest to, że sprzeciwia się ona fundamentom wiary katolickiej i zagraża wolności religijnej. Dokument zawiera także pewne wskazówki oraz informacje, jakie działania są już podejmowane przez Kościół.

Pośród 13 rekomendacji przekazanych Watykanowi znajdują się m.in. te, które dotykają kwestii ustanawiania biskupów, zmian zapisów w prawie kanonicznym, nieobowiązkowego celibatu dla księży diecezjalnych, czy upubliczniania decyzji Watykanu i trybunałów kościelnych. Na zakończenie biskupi przywołują słowa Franciszka, który apelował, aby „stworzyć kulturę zdolną do zapobiegania nadużyciom, ale także zapobiegać możliwości ich tuszowania i podtrzymywania”.

« 1 »
 • MAREK.LN
  03.09.2018 10:35
  Wg prawa cywilnego każdy kto jest w posiadaniu wiedzy, że ktoś popełnił przestępstwo jest zobowiązany zgłosić to do odpowiednich organów ścigania ZWŁASZCZA jeśli chodzi o zdrowie i życie ludzkie, które jak wiadomo ZAWSZE i BEZWZGLĘDNIE trzeba chronić. Ale jak widać NIE ZAWSZE to dotyczy księży... którzy odrzucili fundamentalną zasadę wg której księża mogą nie ujawniać grzechu nadużyć seksualnych i innych przestępstw.
 • Radek
  03.09.2018 11:57
  Niesamowity fragment Nowego testamentu to ten z ostatnich chwil Jezusa. Kto pójdzie do nieba razem z nim, nawet przed apostołami i Maryją!? To tzw" dobry łotr", który dokonał publicznej spowiedzi! Tyle w temacie czy spowiedź jest ważna czy może ją zlikwidować. Pozdrawiam wszystkich.
  doceń 0
 • Kuba
  03.09.2018 13:33
  Tajemnica spowiedzi jest rzeczą bezwzględnie i absolutnie konieczną. Władza świecka wyciągała już łapy w tę stronę. Kolejny raz pod płaszczem współczucia ofiarom wilki próbują zdobyć dostęp do tego misterium samego Boga.
  doceń 11
 • Musi być sposób
  03.09.2018 22:48
  Ale grzesznik ciężkiego kalibru nie może przecież dostać rozgrzeszenia. Ksiądz, który dopuścił się pedofilii nie może dostać rozgrzeszenia więc nie może absolutnie odprawiać mszy. Spowiednik chyba powinien nakłonić grzesznika do zgłoszenia się do organów ścigania. Czy w przypadku odmowy przyznania się do winy przed organami ścigania nie należałoby rozważyć ekskomuniki pedofila? Nie wolno dopuścić do tego by tak okrutnej krzywdy doznawały te najbardziej bezbronne i często ufne istoty jakimi są dzieci. Zagrożenie ekskomuniką jest jednym ze sposobów walki z tym przestępstwem.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama