107,6 FM

Przedstawiciele polskiej prokuratury na lotnisku w Smoleńsku

Przedstawiciele polskiej prokuratury, dokonujący w poniedziałek w Smoleńsku dodatkowych oględzin elementów wraku Tu-154M, który rozbił się w 2010 roku, przybyli na teren lotniska wojskowego Smoleńsk Północny, gdzie znajduje się wrak polskiego samolotu.

Samochód polskiej grupy, w której są również technicy kryminalistyczni, przybył na lotnisko w południe czasu lokalnego (godz. 11 w Polsce).

Przed wjazdem na teren lotniska zgromadzili się dziennikarze z Polski i Rosji; przyjechały m.in. ekipy ogólnokrajowych rosyjskich telewizji Rossija i NTV.

Jak informowała Prokuratura Krajowa RP, wyjazd prokuratorów jest wynikiem realizacji wniosków o pomoc prawną kierowanych do Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej, w których zespół śledczy zwracał się m.in. o przeprowadzenie dodatkowych oględzin elementów konstrukcyjnych samolotu. Pobyt polskich prokuratorów w Smoleńsku zaplanowany jest do 7 września.

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z polską delegacją udającą się na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych. Obecnie wrak Tu-154M znajduje się na płycie lotniska w Smoleńsku. Władze Rosji twierdzą, że nie mogą przekazać go Polsce, dopóki nie zakończą swojego śledztwa; 31 sierpnia Komitet Śledczy FR ponownie poinformował, że śledztwo to nadal trwa. Przedstawiciele polskich władz wielokrotnie poruszali w rozmowach ze stroną rosyjską sprawę zwrotu Polsce wraku Tu-154M.

« 1 »
 • eurochłopek
  03.09.2018 15:26
  Wydaje misię że odzyskaniem wraku przez prawowitego właściciela, czyli Polskę powinien ze wszystkich sił zająć się ten wszechwładny ETS, RE i KE, z nie mniej boskimi cesarzami Timemansem i Ferhojsztatem, którzy mogą każdemu w kosmosie nakazać wszystko i to wyegzekwować. Dlaczego u ich klamek nie wiszą nasi znani z patriotyzmu i obrony polskich interesów oraz demokracji i praworządności eurołosłowie o znaczących w świecie nazwiskach typu Graf Von Und Dorf? Dokąd mamy się uciekać w trudnych sprawach my, plebs nieoświecony, jak nie do matki naszej Brukselli, która jak dotąd zda nam się być prędzej jako zła macocha niż Orędowniczka Nasza?
  doceń 1
 • Andrzej Skulski
  03.09.2018 16:55
  Patrząc ze strony Rosji, jaką ma pewność że Polska nie sfałszuje czegoś i oskarży ich o morderstwa?. Jak sąsiad z sąsiadem nie potrafi żyć w zgodzie to potem takie wyniki. Ten brak zaufania jest po obu stronach niestety. A tak naprawdę zależy jeszcze komuś w Polsce na odzyskaniu wraku? przecież cała ta tzw. "religia smoleńska" by się rozpadła a teraz to można jeszcze na parę głosów w wyborach liczyć.
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama