107,6 FM

Czemu tak słabo grali na mundialu? PZPN ujawnił raport sztabu Nawałki

Błędy w zestawieniu podstawowej jedenastki na pierwszy mecz z Senegalem i kłopoty z przygotowaniem mentalnym to elementy, które mogły wpłynąć na słaby występ piłkarskiej reprezentacji w mundialu w Rosji - wynika z raportu sztabu kadry Adama Nawałki, który upublicznił PZPN.

Liczący 91 stron dokument zawiera szczegółową analizę ostatnich miesięcy przygotowań do mistrzostw świata oraz przebiegu turnieju z punktu widzenia szkoleniowego i organizacyjnego.

W raporcie pojawiły się informacje m.in. na temat "pewnych napięć wewnątrz grupy" w ostatnich miesiącach przed MŚ czy "nerwowości i napięcia" u niektórych zawodników po inauguracyjnym meczu z Senegalem (1:2). Sztab przyznał, że brak pełnej oceny możliwości niektórych piłkarzy wpłynął na niewłaściwy dobór personalny składu na pierwsze spotkanie, a na dyspozycję zawodników w tym pojedynku negatywnie przełożył się niewłaściwie zaplanowany mikrocykl, ze szczególnym uwzględnieniem zbyt dużych obciążeń na zajęciach przeprowadzonych dwa dni przed meczem o godz. 11.

Za trafny uznano natomiast wybór bazy w Soczi, co było tematem dyskusji i kontrowersji w czasie oraz po mundialu ze względu na panujący w tym nadmorskim kurorcie upał i dużą wilgotność powietrza.

"Tego typu raporty są generalnie poufne i przeznaczone do wewnętrznej wiadomości związku sportowego. Jednak wobec sporego zainteresowania opinii publicznej, a także części mediów, upatrujących w raporcie jakichś niezdrowych emocji, zdecydowaliśmy się raport sztabu reprezentacji opublikować. Chciałbym podkreślić, że PZPN nie ma niczego do ukrycia. Jak wszyscy chyba zauważyli od prawie sześciu lat prowadzimy otwartą politykę, potrafimy cieszyć się zwycięstwami, ale i też zmierzyć się z porażką" - powiedział prezes związku Zbigniew Boniek, cytowany na portalu "Łączy Nas Piłka".

Wyraził nadzieję, że publikacja raportu kończy rozdział polskiej piłki pod nazwą "Rosja 2018".

"Jako wieloletni człowiek piłki, najpierw jako zawodnik, później trener i działacz chciałbym podzielić się osobistą refleksją: jeszcze żaden raport nie wyjaśnił do końca w sposób jednoznaczny przyczyn porażki czy też zwycięstwa jakiejkolwiek drużyny. To raczej zbiór subiektywnych ocen i analiz niż podanie jedynej i obiektywnej prawdy" - dodał.

Polacy w rosyjskich mistrzostwach nie wyszli z grupy. Przegrali z Senegalem (1:2) i Kolumbią (0:3) oraz wygrali z Japonią (1:0). Po turnieju selekcjonera Adama Nawałkę zastąpił Jerzy Brzęczek.

« 1 »
 • Heja
  03.09.2018 15:00
  Jakoś ani zawodnicy, ani były selekcjoner nie mieli 'problemów mentalnych' z występami w reklamach i zapewnianiu jeszcze przed pierwszym meczem z Senegalem, że wszystko jest OK. Jedynym problemem miała być absencja Glika, ale i tu wskazywano, że jest godny zastępca. No więc ktoś kogoś chyba jednak oszukał.... Zresztą, 'problem mentalny' regularnie powtarza się na mundialach, a jakoś nie widać go w innych występach Polaków na arenach międzynarodowych (patrz np. tak dobre dla nas niedawne w sumie Mistrzostwa Europy). A może po prostu dać se z piłką spokój i nie reklamować jej ze wszystkich stron jako 'nasz narodowy sport'. Tylko, że to niemożliwe - na czymś kasę przecież trzeba robić - począwszy od piłkarzy, trenerów, działaczy, mediów, tzw. sponsorów itd. Już zaczęło się nowe bicie piany: Liga Narodów. A po nim będą i następne. Tylko dlaczego konsumenci tego sportu (np. kibice) tak łatwo ulegają tego typu bańce mydlanej?
  doceń 3
 • mchrum
  03.09.2018 15:01
  Żaden ze mnie znawca, ale po wyświetleniu składu na drugi mecz byłem pewny że nie wygramy. I stało się. Dopiero później pojąłem szatańską przebiegłość Planu Nawałki. Otóż zamiast znanych i doskonale pilnowanych przez przeciwników naszych napastników, którzy dzięki temu nie są w stanie w ogóle sobie pograć, gole mieli dla nas strzelać obrońcy i bramkarz! To oni zapewne na ściśle utajnionych treningach przechodzili intensywny kurs strzelecki, o czym nikt nie miał prawa się dowiedzieć. Plan prawie idealny, a wyszło jak zwykle.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama