107,6 FM

Jeden z największych kościołów w Irlandii przeznaczony do rozbiórki

Jeden z największych kościołów w Irlandii został przeznaczony do rozbiórki. Zostanie on zastąpiony dużo mniejszą świątynią. Ostatnią Eucharystię w kościele odprawi 7 października abp Diarmuid Martin.

Kościół Zwiastowania może pomieścić około 3500 wiernych, co czyni go jednym z największych kościołów w kraju. Niestety, podobnie jak w innych częściach Zielonej Wyspy, także i w Dublinie, gdzie stoi świątynia, liczba osób uczęszczających na Mszę w ubiegłych latach znacznie spadła. Od długiego czasu mówi się także o uszkodzeniach konstrukcyjnych budynku. Stąd proboszcz parafii wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że po szerokich analizach i konsultacjach z radą parafialną i komitetem finansowym podjął decyzję o zastąpieniu obecnej świątyni mniejszą, zdolną przyjąć 350 osób. Na dużej działce, na której znajduje się budynek, mają powstać także nowe bloki socjalne.

Dzielnica Finglas w północnej części Dublina, w której znajduje się kościół, od VI w. związana była ze starochrześcijańskim opactwem. Według legendy ziemię pod jego budowę poświęcił sam św. Patryk, który przepowiedział, że na tym miejscu powstanie wielkie miasto.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • era
  03.09.2018 18:38
  Niesamowite, katolicyzm był tam 1400 lat, przetrwał wojny, głód, zarazy, najeźdźców pogańskich. Posoborowiu wystarczyło 50 lat.
  doceń 19
 • Alexy Neudorf
  03.09.2018 20:08
  Może by tak polonia w Irlandii poprosiła Abp Martina o odstąpienie jej tej świątyni jej wyremontowania i restauracji wierzę że to dałoby się zrobić. Wiara przesuwa góry. A może coś nie tak z tym polskim katolicyzmie w Irlandii. Narzekać na innych jest łatwo ale swoją wiarą dać chrześcijańskie świadectwo to bardzo trudne i coraz mniej modne.
  doceń 10
 • gość777
  03.09.2018 22:39
  A może teraz Vat.3??? (Uwaga, to ironia!)
 • ksIĄdz zaniepokojony
  04.09.2018 08:01
  w Polsce również są nowe ogromne świątynie. co będzie za 10-20 lat? czy warto będzie je utrzymywać jeśli spadnie liczba praktykujących? hurraoptymizm niektórych przedstawicieli Kościoła rz.-kat. okazał się błędem. Już dziś seminaria diecezjalne świecą pustkami. Będą pewnie łączone. proszę sprawdzić ile powołań jest w tym roku w Polsce. Ludowy katolicyzm powoli przejdzie do historii a zostaną ci rzeczywiście wierzący.
  doceń 16

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama