107,6 FM

KEP: Spotkanie na szczycie Kościoła katolickiego Europy w Poznaniu

Solidarność i wolontariat to główne tematy spotkania na szczycie Kościoła katolickiego Europy w Poznaniu, na którym w dniach 13-16 września obradować będą przewodniczący Konferencji Episkopatów z krajów europejskich na zgromadzeniu plenarnym - poinformowało PAP we wtorek biuro prasowe KEP.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski gospodarzem tegorocznego spotkania będzie przewodniczący KEP i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

"Solidarność i wolontariat to główne tematy spotkania. Nawiązywać one będą do historii Polski, kiedy to Ruch +Solidarność+ przyczynił się do obalenia komunizmu w Europie. Uczestnicy zgromadzenia będą również dyskutować o wolontariacie młodzieży i dorosłych, jako ewangelicznym zaangażowaniu w życie Kościoła i społeczeństwa, które łączy Europę" - powiedział abp Gądecki.

Dodał, że okolicznością, która skłoniła go do zaproszenia tego gremium, była historia Kościoła i naszej ojczyzny. "W tym roku bowiem obchodzimy 1050-lecie pierwszej diecezji w Polsce, jaką była diecezja poznańska, oraz 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Te dwie rocznice tłumaczą się same przez się. Stąd też to wyjątkowe wydarzenie, jakim jest spotkanie biskupów Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu, będzie czymś nadzwyczajnym, podkreślającym jeszcze bardziej te podwójne uroczystości" - zaznaczył abp Gądecki.

W spotkaniu wezmą udział m.in. kard. Angelo Bagnasco, metropolita Genui i przewodniczący CCEE, kard. Vincent Nichols, arcybiskup Westminster i wiceprzewodniczący CCEE, oraz przewodniczący Konferencji Episkopatów z państw europejskich. Obecni będą również kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów z Watykanu, oraz abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz Apostolski w Polsce.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae) powstała w 1971 r. Poszczególne konferencje episkopatów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem Rady jest koordynowanie współpracy lokalnych Kościołów Europy.

« 1 »
TAGI:
 • Gość
  04.09.2018 10:28
  Co to jest kościół katolicki Europy? To już nie jest jeden, święty, powszechny i apostolski?
 • era
  04.09.2018 10:43
  Co to język rodem z Trybuny Ludu relacjonującej XXIV zebranie plenum partii? W Kościele Katolickim hierarchia jest prosta: papież - biskup - proboszcz. Nawet funkcja prymasa jest tytularna, nie ma on władzy nad żadnym z biskupów. Wszystkie pseudostruktury pośrednie, typu komisje, rady biskupow Europy i inne to takie wioski coś pod publiczkę. Spotkali się, uchwalili, zjedli, pojechali. Co oznacza w tej nowomowie "kościelny wolontariat"? Czy to co dawniej było posługą? W mojej parafii od zawsze działają tak zwane panie charytatywne, pobożne a na siłach będące starsze niewiasty, znające naprawdę potrzebujących. Robią świetną robotę, bez wytycznych rady konferencji episkopatów Europy Kościoła katolickiego Europy.
  doceń 7
 • gosc
  04.09.2018 13:51
  Solidarność? chodzi oczywiście o solidarność z Niemcami w przyjmowaniu, utrzymywaniu, osiedlaniu islamskich imigrantow w Polsce co jest dla naszego biednego, słabego kraju zgubą i zagładą. Ale co to może obchodzić eurokatolików?
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama