107,6 FM

Franciszek: Nie jesteśmy zwierzętami, jesteśmy synami Bożymi

Do dokonywania co wieczór rachunku sumienia i zastanowienia się czy idziemy za Duchem Bożym, czy też duchem świata zachęcił papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Punktem wyjścia rozważań Ojca Świętego było pierwsze dzisiejsze czytanie (1 Kor 2,10b-16), w którym Apostoł Paweł uczy, że Duch Święty prowadzi nas do poznania Jezusa, do tego, abyśmy mieli Jego uczucia, zrozumieli Jego serce.

Na wstępie Franciszek zauważył, że istnieją dwa duchy, dwie mentalności, dwa sposoby odczuwania, działania: to, co prowadzi mnie do Ducha Bożego i to, co prowadzi mnie do ducha świata. Każdy z nas staje w obliczu walki wewnętrznej, między tym do czego prowadzi nas Duch Boży - dobrych uczynków, miłości, do braterstwa, do czczenia Boga, do poznania Jezusa, do wykonywania wielu uczynków miłosierdzia, do modlitwy. Z drugiej strony duch świata prowadzi nas do próżności, pychy poczucia samowystarczalności, plotkowania. Papież podkreślił, że w życiu chrześcijańskim trzeba walczyć, aby uczynić miejsce dla Ducha Bożego, a wyrzucić ducha świata. Pomaga w tym codzienny rachunek sumienia.

„To bardzo proste: mamy wielki dar, którym jest Duch Boży, ale jesteśmy słabi, jesteśmy grzesznikami, a także ulegamy pokusom ducha świata. W tej duchowej walce, w tej wojnie ducha, musimy zwyciężyć jak Jezus” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek zachęcił, aby co wieczór pomyśleć o minionym dniu, sprawdzić czy panowały próżność i pycha, czy też udało się nam naśladować Syna Bożego, by poznawać, co się dzieje w naszym sercu. W przeciwnym razie jesteśmy – jak mówi Biblia – jak nierozumne zwierzęta, które nie wiedzą co się dzieje, działają instynktownie.

„Ale nie jesteśmy zwierzętami, jesteśmy synami Bożymi, ochrzczonymi darem Ducha Świętego. Dlatego ważne jest zrozumienie, co się dzisiaj wydarzyło w moim sercu. Pan uczy nas, abyśmy codziennie dokonywali rachunku sumienia” – powiedział papież na zakończenie swej homilii.

« 1 »
 • h
  04.09.2018 12:42
  Z tekstu wnioskuję, że życie jak zwierzęta oznacza próżność i plotkowanie. Mnie się życie jak zwierzę kojarzyło z czymś innym akurat, czyli z tym, co aktualnie nazywane jest w kościele nieregularnością lub niepełną realizacją ideału chrześcijańskiego.
  doceń 11
 • kj
  04.09.2018 12:48
  To święty Tomasz, Doktor Kościoła, mylił się, określając człowieka jako zwierzę rozumne (animal rationale) lub zwierzę społeczne (animal sociale)? Co dzień czegoś nowego od Franciszka można się dowiedzieć!
 • Gość Marek
  04.09.2018 17:43
  Do redakcji "Gościa": zgodnie ze słowami papieża dobrze byłoby pomilczeć na jego temat trochę. Dobrze dla nas wszystkich i dla niego. Zamiast czytać to i pisać tu pomódlmy się za papieża i za Kościół święty. To, że Kościół będzie trwać zawsze, nie zwalnia nas od modlitwy.
 • sp
  05.09.2018 12:00
  W kazaniu na górze jedno z błogosławieństw brzmi: "Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi". Jednak czym jest ów pokój? Czy np. unikaniem za wszelką cenę sytuacji trudnych, nawet konfliktowych? Raczej nie, bo Jezus mówi też i o takim właśnie (s)pokoju, rozumianym po ludzku: "Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy. Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien". Chodzi więc - tak sądzę - o pokój, który odkrywa w sobie samym człowiek, gdy w jego duszy zamieszka już Bóg. I jeśli posiadamy ów pokój w duszy, a dodatkowo pomagamy go posiadać innym ludziom, to dzięki temu możemy zostać kiedyś nazwani synami Bożymi, na podobieństwo Tego, który jest Synem Bożym.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama