107,6 FM

Komunikat Kurii Warszawsko-Praskiej ws. aktualnej sytuacji ks. Grzegorza K.

Ks. Grzegorz K. może sprawować Msze św. tylko dla pensjonariuszy Domu Księży Emerytów, nie pełni żadnych funkcji o charakterze duszpasterskim, ma zakaz pracy duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą oraz zakaz posiadania na portalach internetowych swoich profili - informuje Kuria Warszawsko-Praska w przesłanym KAI komunikacie w sprawie obecnej sytuacji prawno-kanonicznej ks. Grzegorza K.

Poniżej pełny tekst komunikatu:

Komunikat dotyczący aktualnej sytuacji prawno-kanonicznej księdza Grzegorza K.

W związku z przedstawionymi w mediach informacjami dotyczącymi księdza Grzegorza K., pragniemy podkreślić, że w odniesieniu do tego duchownego – po zakończeniu postępowań przed sądami cywilnymi – zostały przeprowadzone wszelkie procedury, przewidziane prawem kościelnym i dokumentacja postępowania kanonicznego została przekazana do Stolicy Apostolskiej, która zdecyduje o dalszych losach księdza.

W toku postępowania kościelnego ksiądz K. został poddany diagnostyce psychologicznej wykonanej przez świeckiego specjalistę psychologa - seksuologa, biegłego sądowego. Nadto uczestniczył w terapii, którą prowadził świecki specjalista z wieloletnim doświadczeniem w pracy z ofiarami i sprawcami nadużyć seksualnych.

Po odbyciu terapii ksiądz zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Otwocku, gdzie po śmierci Dyrektora Domu, jako mieszkańcowi zlecono tymczasowo bieżące techniczne administrowanie placówką. Jego obowiązki polegają na zapewnieniu właściwego funkcjonowania domu oraz opieki nad starszymi i chorymi kapłanami, a także wykonywaniu codziennych prac fizycznych i służebnych.

Msze święte może sprawować tylko i wyłącznie dla pensjonariuszy w kaplicy Domu. Jest to kaplica prywatna, do której nie mają wstępu osoby z zewnątrz. Ksiądz nie pełni żadnych funkcji o charakterze duszpasterskim oraz ma zakaz pracy duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą. Duchowny ma zakaz posiadania na portalach internetowych swoich profili.

Mateusz Dzieduszycki
Rzecznik prasowy

« 1 »
 • tomaszl
  06.09.2018 06:35
  Stanę w obronie Kościoła. Wyrzucenie ze stanu kapłańskiego, wyrzucenie ze struktur Kościoła powoduje że Kościół traci jakąkolwiek kontrole nad pedofilem. Czy aby na pewno to jest dobre patrząc na sprawę ze strony potencjalnych ofiar? Oczywiście wielu żąda sprawiedliwości w rozumieniu "oko za oko, ząb za ząb". Ale taka sprawiedliwość ma dotyczyć innych, a nie siebie. Swoista hipokryzja.
  Zdecydowanie lepszym pomysłem powinna być w całym Kościele, umieszczona w KPK, zasada, że pedofile z mocy prawa zostają ekskomunikowani. Dokładnie tak samo jak z aborcją.
 • Slezan
  07.09.2018 07:20
  "Nie ważna że to jest bandzior, ważne że to NASZ bandzior"
  doceń 7
 • tadeuszogorek
  07.09.2018 07:37
  Wpuszczanie chorego zboczeńca pomiędzy starych księży pensjonariuszy jest zbrodnią. Odpowiedzialni za ta roszadę personalną powinni zostać ukarani. Także sąd karny winien zająć się zboczeńcem i wymierzyć mu ZWYCZAJNĄ karę. Zamiast gorszyć pensjonariuszy niech siedzi w więzieniu.
  doceń 10
 • Nick
  08.09.2018 12:13
  http://wiez.com.pl/2017/06/29/analiza-kosciol-katolicki-wobec-pedofilii/
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama