107,6 FM

Duda pojedzie do USA. "Rezultaty rozmów przeszły nasze najśmielsze oczekiwania"

Wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki po rozmowach w czwartek w Departamencie Stanu USA powiedział, że zbliżająca się wizyta państwowa prezydenta Andrzeja Dudy w USA "nie będzie miała wyłącznie wizerunkowego charakteru" lecz można spodziewać się, że przyniesie konkretne rezultaty.

Minister Cichocki nie chciał zdradzać konkretów, aby - jak to ujął - "nie kraść show" prezydentowi Dudzie. Dał jednak do zrozumienia, że wzmiankowane konkretne rezultaty będą dotyczyły m.in. współpracy wojskowej. Prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Białym Domu będzie towarzyszył m.in minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wiceszef polskiej dyplomacji po zakończeniu rozmów w Departmencie Stanu poinformował korespondentów polskich mediów, że program planowanej na 18 września pierwszej oficjalnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki w Białym Domu jest już "właściwie opracowany".

"Jestem przekonany, że zbliżająca się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie będzie okazją do ogłoszenia postępu w kluczowych dziedzinach naszej współpracy" - powiedział Cichocki.

Kilka dni wcześniej prezydencki minister Krzysztof Szczerski, który w ubiegłą sobotę uczestniczył w Waszyngtonie w uroczystościach żałobnych po śmierci senatora Johna McCaina, poinformował polskich dziennikarzy, że "fundamentalnymi tematami" zbliżającego się spotkania prezydentów Polski i USA będzie współpraca w dziedzinie militarnej, energetycznej oraz inwestycje amerykańskie w Polsce.

Cichocki przybył do Waszyngtonu w ramach wznowionego po dwóch latach Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego - nieformalnych konsultacji w dziedzinie kluczowych zagadnień stosunków dwustronnych i polityki międzynarodowej.

"Format dialogu strategicznego daje okazję do rozmawiania w szerszym gronie, z udziałem specjalistów, o szerokiej gamie kwestii dotyczących bezpieczeństwa, bezpieczeństwa energetycznego, relacji transatlantyckich, relacji w Europie i sąsiedztwa europejskiego. Rezultaty rozmów, przeszły nasze najśmielsze oczekiwania" - powiedział Cichocki po zakończeniu prawie pięciogodzinnych rozmów.

Oprócz rozmów w Departamencie Stanu Cichocki podczas obecnej wizyty spotka się w Białym Domu z przedstawicielami Rady Bezpieczeństwa Narodowego oraz z amerykańskimi ustawodawcami na Kapitolu.

« 1 »
 • obserwator
  07.09.2018 15:39
  Boże drogi, naprawdę będziemy mieli armię USA w Polsce? Co za szczęście! A co ona będzie tam robiła? Mam nadzieję, że nie wojnę na terenie Polski? W ostatnim stuleciu na terenie Polski wojnę robiła wyłącznie armia niemiecka (armia rosyjska, zwana też czerwoną od jakiegoś czasu, robi u nas wyłącznie pokój, dla paru osób w mojej rodzinie był to pokój grobowy, albo więzienny; pokój, to pokój, darowanemu koniowi nie patrzy się w zęby). Jak to kiedyś mówiono w kraju: "Truman, Truman (to był dobry prezydent!), spuść ta bania bo tu jest nie do wytrzymania!" Czyżby się nareszcie ziściło?
 • Katolik k
  07.09.2018 18:34
  Jeden wart drugiego.Jeden krzywoprzysiezca i klamca drugiemu naliczono w ciagu 500 dni prezydentury 3,2 tysiaca klamstw. Jaki sens moze byc ze spotkania takich ludzi? Co moga obiecac? Wszystko.Co dotrzmac? Nic. Tak nisko upadla wartosc slowa.
  doceń 8
 • Piotr
  07.09.2018 20:36
  Ależ się rozpisały rosyjskie trole pod tym artykułem. Ruscy dążą do maksymalnego zaszkodzenia Polsce. Dla nich solą w oku jest współpraca naszego rządu z USA w sprawie zablokowania gazociągu Nord Stream 2 i przekop mierzei wiślanej.
 • Gość
  08.09.2018 07:03
  Niech nam zniesienie wiz załatwi, a nie wojsko. Po co nam kolejne wojsko.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama