107,6 FM

Weigel: Trzeba położyć kres „katolicyzmowi ochrony instytucji"

Skandale wykorzystywania seksualnego stanowią dla Kościoła katolickiego wezwanie do większego procesu oczyszczenia, który powinien się dokonywać przez radykalizację wiary w Chrystusa, nauczanie katolickie oraz misję katolicką. Pisze o tym katolicki publicysta i autor biografii papieża Jana Pawła II, George Weigel, w najnowszym wydaniu „Wall Street Journal”.

Wiara katolicka opiera się przede wszystkim na ufności w Jezusa Chrystusa, który jest „światłem narodów” – Lumen gentium - jak głosi tytuł konstytucji Soboru Watykańskiego II. Zaufanie do instytucji Kościoła wynika z zaufania do Chrystusa. Jeśli zaufanie do instytucji jest utracone, do czego dochodziło w minionych dwóch stuleciach, wtedy konieczne jest oparcie się na fundamencie wiary katolickiej, jakim jest Jezus Chrystus, uważa Weigel.

Biskupi, którzy zawiedli w swojej odpowiedzialności jako nauczyciele, pasterze i administratorzy, w sposób typowy ochronę instytucji postawili przed ewangelizacją. Dla nich było ważne, żeby maszyneria Kościoła katolickiego dobrze funkcjonowała, w koniecznych sytuacjach także z pomocą kompromisów w kwestiach prawdy i dyscypliny, gdy trzeba było mówić ludziom o przyjaźni z Chrystusem, czasem też niewygodne prawdy, których od Niego nauczył się Kościół.

Trzeba położyć kres „katolicyzmowi ochrony instytucji”, stwierdził Weigel. Jego zdaniem, najbardziej żywotne części Kościoła to te, gdzie wierni będą bez ograniczeń przyjmować wiarę katolicką i zrozumieją, że do tego należy też przekazywanie wiary. Wprawdzie w obecnej sytuacji ci katolicy będą wyrażać krytykę, ale ich wiara pozostanie niewzruszona, i to od nich Weigel oczekuje niezbędnych reform Kościoła.

Do „katolicyzmu chroniącego instytucji” Weigel zalicza w sposób wyraźny „taktykę zwodzenia” stosowaną przez biskupów, którzy nie są gotowi do odpowiedzi na krytyczne pytania, zarówno tych z USA jak i w Rzymie.

« 1 »
 • gość
  09.09.2018 18:13
  Fatalne streszczenie artykułu. Jeśli redakcja nie chce dokładnie streszczać, niech lepiej wcale nie zamieszcza informacji o tym tekście.
  doceń 14
 • gut
  09.09.2018 20:57
  Bardzo Dobrze. ;)
  doceń 0
 • gość
  10.09.2018 09:48
  Stylistycznie i gramatycznie nie do przełknięcia.
  doceń 10
 • fddfdffd
  16.09.2018 21:37
  Artykuł jest zbyt krótki i o niczym nie mówi - a na pewno nie to co powiedział George Weigel. Wiara.pl niech na drugi raz zada sobie więcej trudu, żeby streścić porządnie.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama