107,6 FM

Abp Ryś: Nie powiedziałem, że chrześcijaństwo jest odpowiedzialne za Holokaust

W związku z licznymi komentarzami w sprawie słów abp. Grzegorza Rysia wypowiedzianych w czasie obchodów 74. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto, metropolita łódzki wyjaśnił, że nigdy nie powiedział, iż chrześcijaństwo jest odpowiedzialne za Holokaust.

Dziś od rana modlę się za tych, którzy zginęli – mówił abp Ryś w czasie obchodów 74. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto. - Bo to jest rzecz niewyobrażalna, że z 230 tys. Żydów, którzy żyli w Łodzi przed wojną, zostało kilkuset, a jeszcze trzeba dodać 20 tys. Żydów z Europy przywiezionych do łódzkiego getta – to mamy ćwierć miliona ludzi. To jest jedno wielkie miasto, które zniknęło z powierzchni ziemi. To się stało w środku Europy, w środku cywilizacji, którą dumnie nazywamy chrześcijańską i to, co trzeba pamiętać w tych dniach – to, że to jest powtarzalne. Jeśli się już to wydarzyło, to może się wydarzyć powtórnie. Zagładę stworzyli ludzie, których w dużej mierze – trzeba to powiedzieć niestety z bólem serca – wychowywały Kościoły chrześcijańskie na swoich nabożeństwach – podkreśli hierarcha.

W związku z licznymi komentarzami i dyskusją w mediach, abp Ryś wyjaśnił, jak należy rozumieć jego słowa. Jak podkreślił, nigdy nie powiedział, iż chrześcijaństwo jest odpowiedzialne za Holokaust.

Arcybiskup skomentował swoją poprzednią wypowiedź podczas pytań po konferencji pt. „Wolność w chrześcijaństwie”, którą wygłosił w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

- Nie chodzi o to, że byli chrześcijanami i stworzyli zagładę, tylko, że mimo tego, że byli chrześcijanami ją stworzyli. (…) To jest tak, że w środku chrześcijańskiej Europy stworzono zagładę, mimo tego, że naszą kulturą jest chrześcijaństwo. To znaczy, że nasze chrześcijaństwo nie uratowało nas od takich działań, od takiego postępowania. Ja nie powiedziałem, że chrześcijaństwo jest odpowiedzialne za Holokaust. Ja powiedziałem tyle i tylko tyle, że ci ludzie z metryki byli chrześcijanami – tłumaczy abp Ryś.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • wujek_Olek
  11.09.2018 23:27
  Panie arcybiskupie, ale dokładnie tak świat pana wypowiedz przyjął. Ja jako ortodoksyjnie katolicki talmid naraziłem sie u żydowskich przyjaciół na podejrzenie o antysemityzm, broń Boże, wielka katastrofa. Jak uczy Talmud: Zważaj na swoje myśli, bo staną sie słowami, zważaj na swoje słowa, bo staną sie czynami, zważaj na swoje czyny, bo kształtują twój charakter, zważaj na swój charakter, bo ten będzie twoim przeznaczeniem. Chrześcijaństwo jest tylko "inną" bo -powszechną- żydowską tradycją: Wszyscy zbrodniarze opuścili judaizm czy chrześcijaństwo, jak międzynarodowi albo narodowi socjaliści. Abp. nie jest głupim człowiekiem, dlaczego tak durnie gada?
  doceń 11
 • ert
  12.09.2018 05:32
  Biskup ma klopoty z pamiecia jak sadze , wypadaloby przeprosic jaksie gada glupoty a przynajmiej na przyszlosc milczec jak sie nie ma niczego ciekawego dopowiedzenia i doradzalbym zajac sie praca dubo do tego zostal Biskup powolany a nie brylowac w mediach
  doceń 10
 • Gosc
  12.09.2018 06:18
  Chrześcijańska Europa ufundowała swoim maluczkim nie tylko II W.Ś. ale i wojnę 30 letnią z milionami ofiar oraz szereg innych, w których zginęło kilkadziesiąt milionów cywilów. Jak czasami słyszę konieczność powrotu Europy do chrześcijańskich korzeni (co oczywiście przy poważnym traktowaniu nauki Jezusa jest słuszne) to się zastanawiam czy jesteśmy gotowi na kolejne wojny między np. Anglią a Francją, albo Niemcami, a Polską, albo jednym obozem europejskim, a innym.
  doceń 5
 • jo_tka
  12.09.2018 07:28
  W tekście jest cytat z poprzedniej wypowiedzi. I wyjaśnienie arcybiskupa jest całkowicie prawdziwe. Nie powiedział, że chrześcijaństwo jest winne Zagładzie. Powiedział, że stworzyli ją ludzie, których chrześcijaństwo wychowywało.

  Państwa interpretacja jest nadinterpretacją.
  doceń 22
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama