107,6 FM

Zorza polarna dziś nad Polską

Gdzie będą najlepsze warunki do jej zaobserwowania?

Aurea Borealis, czyli zorza polarna będzie dziś najprawdopodobniej widoczna na niebie również nad Polską. To efekt silnej burzy geomagnetycznej, której jednym z efektów są właśnie wielobarwne rozbłyski na nocnym niebie. Oczywiście zorze najczęściej można zaobserwować w rejonach arktycznych, jednak w przypadku silnych burz geomagnetycznych zjawisko bywa widoczne również w rejonach bardziej oddalonych od bieguna.

W Polsce to zjawisko stosunkowo rzadkie, w ostatnich latach obserwowano je kilka razy. Najlepsze warunki do podziwiania tego widowiska będą mieli mieszkańcy północnej części kraju. Do obserwacji zorzy nie potrzeba specjalistycznego sprzętu.

Najsilniejsza opisana burza magnetyczna miała miejsce w 1859 roku i wywołała zorzę polarną, którą można było zobaczyć nawet na Kubie, w Meksyku i we Włoszech.

« 1 »
 • mee...
  12.09.2018 17:51
  Dziwne rzeczy dzieja sie na niebie i ziemi, bo do Stanow wlasnie na wschodnie wybrzeze okolice Caroliny nadciaga huragan IV stopnia - jakiego jeszcze w histori nie tylko USA nie bylo...miliony opuszczaja miejsca zamieszkania ( niektorzy zostaja - twierdzac, ze tu maja swoj caly dobytek ) nawet prezyden Trump ostrzega przed huraganem Florencja (florence), a on ma informacje z pierwszej reki.
 • gr3
  17.09.2018 22:32
  Była widoczna. To już siódmy raz nad Polską w tym roku.
  http://www.polskiastrobloger.pl/2018/09/umiarkowana-burza-magnetyczna-kategorii-g2-zorze-polarne-w-wyniku-naplywu-kolejnego-chhss-opracowanie-wydarzenia.html
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama