107,6 FM

Kard. Tagle do kapłanów: Nie zastępujcie Chrystusa

Łatwo jest przygotować ołtarz do Eucharystii, a co z przygotowaniem do niej naszego życia? Pytał kapłanów diecezji tarnowskiej kardynał Luis Antonio Tagle z Filipin. Rekolekcjonista podkreślił także, że Jezus jest obecny podczas sprawowana sakramentów, dlatego kapłani nie muszą i nie powinni Go zastępować.

„Niepokoi mnie postawa niektórych z nas podczas sprawowania liturgii, jakbyśmy chcieli zastąpić nieobecnego Jezusa. My mamy być znakami i sługami obecności Chrystusa. Jest to coś innego, niż zastępowanie Chrystusa. Naszą rolą w Eucharystii jest uczynić bardziej widoczną obecność Chrystusa” – dodał.

Kardynał mówił, że duchowni służąc wspólnocie jako znak obecności Chrystusa albo pomagają w spotkaniu z Nim, albo je blokują.

„Lepiej uobecnimy Chrystusa służąc Mu, głosząc Jego słowo i miłość. Mamy więc obowiązek oczyszczania siebie tak, aby stać się widzialnymi znakami obecności Chrystusa” – dodał.

Kardynał ubolewał, że niektórzy ceremoniarze są bardziej obecni na Mszy św. niż Jezus. „A powinni być dyskretni, prości, nie mają koncentrować uwagi innych na sobie, ale na Jezusie” - powiedział.

Gość z Filipin akcentował, że kapłaństwo Chrystusowe nie jest pracą ani zawodem. „W kapłaństwie Chrystusa chodzi o życie święte, złożone Bogu i bliźniemu. Bóg nas potrzebuje. Mamy nadzieję, że święty sposób naszego życia uczyni Jezusa bardziej widzialnym w tym świecie” – dodał kardynał.

Mówiąc o dobrym przygotowaniu do Mszy św. ołtarza, czytań czy śpiewu, kardynał Tagle wskazywał także na świadectwo kapłańskiego życia. Rekolekcjonista zachęcał księży, by odpowiedzieli sobie na pytanie czy ludzie, którzy są obecni na Mszy św., dostrzegają w nich Chrystusa zawsze obecnego w liturgii.

W dwóch turach rekolekcji w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie uczestniczy ponad pół tysiąca kapłanów diecezji tarnowskiej. Kardynała Tagle zaprosił biskup tarnowski Andrzej Jeż z okazji V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

« 1 »
 • Antoni z Kocborowa
  13.09.2018 11:42
  Popieram filipińskiego purpurata.
  doceń 10
 • ks. Jan
  13.09.2018 12:14
  Czy któryś z księży tarnowskich mógłby napisać ile kosztuje zorganizowanie takich rekolekcji? Myślimy o zaproszeniu Księdza Kardynała do naszej diecezji z rekolekcjami.
 • tadeuszogorek
  14.09.2018 11:03
  Tylu jest wspanialych polskich kapłanów głoszących rewelacyjne i odkrywcze rekolekcje. Dlaczego księża szukają osób do głoszenia rekolekcji, takich jak hierarcha Tagle, którzy n.p. domagają się używania łagodnego języka w odniesieniu do homozboczeńców? Czy to jest ta wieksza wartość?
 • anioł 4
  01.02.2020 11:26
  Nie na darmo jest nazywany "Wojtyłą z Filipin"
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama