Franciszek pozdrowił uczestników spotkania przewodniczących episkopatów

dodane 13.09.2018 17:00

PAP |

Ojciec Święty ma nadzieję, że to ważne spotkanie pomoże wzmocnić więzi komunikacji między biskupami europejskimi - napisano w papieskim pozdrowieniu skierowanym do uczestników trwającego od czwartku w Poznaniu zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

Franciszek pozdrowił uczestników spotkania przewodniczących episkopatów   PAP/Jakub Kaczmarczyk Sesja otwierająca obrady Zebrania Plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy

Wydarzenie organizowane jest w stolicy Wielkopolski pod hasłem "Solidarny duch Europy". Wiąże się z trwającymi w tym roku obchodami jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego, nawiązuje też do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak napisał watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin, "papież zachęca nas, abyśmy zawsze znajdowali nowe sposoby realizacji hojnej i odpowiedzialnej solidarności, szukając ścieżek braterskiej współpracy duszpasterskiej, w oparciu o wartości duchowe, które ukształtowały myśl, sztukę i kulturę Europy".

"Ojciec Święty ma nadzieję, że to ważne spotkanie pomoże wzmocnić więzi komunikacji między biskupami europejskimi, dając misji Kościoła dodatkowy impuls, szczególnie na rzecz młodych, pomagając im odkryć fundamentalny wkład wiary w jedność kontynentu europejskiego" - podkreślił kard. Parolin.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio podkreślił podczas wystąpienia, że temat solidarności w Europie "często pojawia się w debacie publicznej".

"Solidarność jest wartością ewangeliczną. Stąd dla chrześcijan nie jest ona tylko postulatem rozumu w konkretnej sytuacji, ale wartością, która ma swe źródło w Bogu. Najlepszym przykładem i uosobieniem solidarności Boga z człowiekiem jest osoba Jego Syna, Jezusa Chrystusa" - powiedział.

"Życzę wszystkim owocnego zastanowienia się, czym dziś jest dla Europy wartość solidarności i jej konkretnych przejawów w aktualnej sytuacji naszego kontynentu" - dodał abp Pennacchio.

Do Poznania zaproszeni zostali przewodniczący konferencji episkopatów z 45 krajów Europy. Gospodarzem spotkania jest abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący CCEE. W wydarzeniu uczestniczy w czwartek premier Mateusz Morawiecki. W sobotę gościem ma być prezydent Andrzej Duda. Zgromadzenie Plenarne CCEE zakończy się w niedzielę mszą św. w Bazylice Archikatedralnej Świętych Piotra i Pawła w Poznaniu.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae) powstała w 1971 r. W jej skład wchodzą przewodniczący episkopatów krajów europejskich oraz biskupi będący jedynymi katolickimi ordynariuszami w swoich krajach. Zadaniem rady jest koordynowanie współpracy kościołów lokalnych Europy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, PAP, PAPIEŻ, WYZNANIA

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 gosc 14.09.2018 16:37
Niezalogowany użytkownik Pozdrowienia dla bpa Damiana. :) Pana Premiera spotkał ten przywilej, że znalazł się blisko niego na zdjęciu. :)
Plusów: 0 podaj nick 14.09.2018 13:11
Niezalogowany użytkownik najpierw niech każdy zrobi u siebie porządek, brudy wymiecie zanim się będzie solidaryzował z całym światem
Plusów: 1 Marek 14.09.2018 09:45
Niezalogowany użytkownik Paradoksem jest, że takie spotkanie kościelnych hierarchów, poświęcone tematyce solidarności, odbywa się w Polsce. Kraju, który pod rządami PiS odcina się od wspólnego kursu UE, której jest pełnoprawnym, członkiem i za nic ma sobie solidarność z uchodźcami wciąż napływającymi do Europy. A przecież od czasu PRL, nie mówiąc o nowej migracji w ostatnim ćwierćwieczu, Polacy stanowili większość wśród migrantów w wielu krajach Zachodniej Europy. Szef rządu państwa, które wzorem Węgier wypięło się na migracyjne problemy UE i za nic ma sobie wypowiedzi wskazania głowy Kościoła Powszechnego, opowiada hierarchom tegoż Kościoła o solidarności. Jak długo jeszcze nasz episkopat wytrzyma ten śliski i bardzo wątpliwy moralnie mariaż z władzą PiS?

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl