Najnowszy sondaż. Duża przewaga PiS, w Sejmie tylko trzy ugrupowania

dodane 14.09.2018 15:20

PAP |

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się we wrześniu PiS (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) uzyskałoby 43 proc. poparcia osób deklarujących udział w głosowaniu; na PO zagłosowałoby 18 proc., na ruch Kukiz'15 - 7 proc.; do Sejmu weszłyby tylko trzy ugrupowania - wynika z sondażu CBOS.

Najnowszy sondaż. Duża przewaga PiS, w Sejmie tylko trzy ugrupowania   JACEK ZAWADZKI / Foto Gość

W porównaniu z badaniem z sierpnia PiS stracił 1 punkt proc. poparcia; Platforma również straciła 1 punkt proc.; Kukiz'15 - bez zmian.

Pozostałe ujęte w sondażu partie nie przekroczyłyby progu wyborczego: SLD otrzymałoby 4 proc. (bez zmian), PSL 4 proc. (spadek o 1 punkt proc.), Nowoczesna 3 proc. głosów (bez zmian), a partia Wolność Janusza Korwin-Mikkego oraz Partia Razem po 2 proc. (obie bez zmian).

Niezdecydowanych, któremu ugrupowaniu udzieliliby poparcie, było 16 proc. respondentów deklarujących udział w wyborach (3 punkty proc. więcej niż w sierpniu).

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie września wzięłoby w nich udział 71 proc. ankietowanych (1 punkt proc. mniej niż w poprzednim sondażu); do urn nie poszłoby 14 proc. (również jeden punkt proc. mniej niż w sierpniu), a niezdecydowanych było 15 proc. (1 punkt proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu).

CBOS wskazał, że "Polacy nadal wydają się bardzo zainteresowani wydarzeniami na scenie politycznej". "Wciąż częściej niż w poprzednich latach chcieliby wziąć udział w wyborach. Rozpoczęta oficjalnie kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi bez wątpienia temu zainteresowaniu sprzyja" - oceniła sondażownia.

Z badania wynika, że kampania wyborcza - szczególnie w dużych miastach - "sprzyja odnawianiu się dwubiegunowego układu sympatii partyjnych".

Sondaż został przeprowadzony w dniach 6-13 września na liczącej 1064 osób grupie dorosłych mieszkańców Polski.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CBOS, PAP, PARLAMENT, PARTIE, PRAWYBORY

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 małgosia 17.09.2018 17:12
Niezalogowany użytkownik Wyborcy Pis-u wierzą że rząd robi cuda.Wszystko spada jak kiedyś manna Izraelitom.Ale tak nie jest
Plusów: 3 księgowy 17.09.2018 00:41
Niezalogowany użytkownik Z jakiego uszczelniania ten 500+ ? Jakieś konkrety? Realny wpływ uszczelniania (czyli odwrócony VAT np. w budownictwie, JPK, split payment, itd.) to pojedyncze mld zł rocznie. Tymczasem dodatkowy 1% inflacji to ponad 1,5 mld zł dodatkowych wpływów. Wystarczy odpowiednio podnieść ceny... (prądu, żywności, usług, itd.). Każdy 1% wzrostu PKB to kolejne 1,5+ mld zł. W ciągu 5 lat (2014-2018) wzrost PKB powinien się zbliżyć do 20%, do tego rozkręcona ostatnio inflacja (to może być nawet 10% za trzy lata 2016-2018). A o ile wzrosną wpływy VAT w okresie 2014-2018? 30%? 31%?
Należy pamiętać że w roku 2016 sfinansowano potrzeby w dużym stopniu ze wzrostu zadłużenia skarbu państwa o ponad 94 mld zł (źródło: raporty mf.gov.pl). A w roku 2017 gdy wzrosły koszty obsługi długu to zmniejszyły się aktywa rezerwowe NBP (to taka "lokata" państwa) o ponad 83 mld zł (źródło: nbp.pl, "Oficjalne aktywa rezerwowe").
Mam nadzieję, że kiedyś ktoś rzetelnie prześledzi sprawę wpływów VAT w okresie 2016-2018, bo to jest bardzo dziwne gdy oficjalnie 2017/2016 mf.gov.pl podaje wzrost o 23%, a jednocześnie 2018.01/2017.01 mamy spadek o prawie 17%. Do tego grudzień 2016 najniższe miesięczne wpływy od lat - to tak jakby ktoś celowo kilkanaście mld zł przeksięgował by coś pokazać. Ale co? Wykresy wyborcze z silnym wzrostem? Po co?
A gdzie ósme przykazanie...
Co "udowodnił premier Morawiecki" ? Ktoś w to uwierzył ?
Plusów: 0 mjc 15.09.2018 15:16
Niezalogowany użytkownik "Gość", nie tylko z mojej kieszeni są cukierki, bo podatki stanowią około 60% dochodu państwa. Druga kwestia, którą udowodnił premier Morawiecki, można uszczelnić system podatkowy VAT, tak by z samego uszczelnienia był opłacany program 500+. W jaki zatem sposób to ma wpływ na moją kieszeń?, w żaden. Wpływ może mieć co najwyżej pozytywny, bo jak się urodzi więcej podatników, łatwiej będzie utrzymać emerytury,renty,zasiłki, etc., które jeżeli Bóg pozwoli nigdy mi potrzebne nie będą, ale pewności nie mam.Z twojej wypowiedzi wiemy że PO i PSL zrobiło wiele, pytam co, odpowiedź sporo. Tak ostatnio odpowiadała dziennikarka radia Zet na pytanie ministra Waszczykowskiego.
Plusów: 3 Gość 15.09.2018 12:14
Niezalogowany użytkownik MJC wierzy, ze PiS to zbawca i zapomnial zauważyć, ze ... z jego kieszeni są te cukierki. Oniżony wiek emerytalny to sukces? Chyba "sukces". Mieszkania+ mało kto widział a 500+ i 300+ będą dzieci sobie jeszcze na własnej, prywatnie zaoszczędzonej emeryturze spłacać. Dawać na kredyt jest łatwo. Gierek też rozdawał i też jego partia "miała większość konstytucyjną". Ciekawe dlaczego ten eksperyment nie wypalił i dlaczego Polacy uciekali wtedy i uciekają dziś z tego "jednopartyjnego raju"? A PO-PSL też "coś robiło". Niestety, zalew kłamstw PiSu ("Polska w ruibie", "nie było wolnej Polski" i podobne bzdety, w 3 lata zamulił samodzielne, krytyczne myślenie u niektórych.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl