107,6 FM

Wielotysięczna demonstracja poparcia dla UE i NATO w Macedonii

Kilka tysięcy Macedończyków wyszło w niedzielę na ulice stolicy kraju - Skopje aby zamanifestować poparcie dla starań wstąpienia ich kraju do NATO i Unii Europejskiej a także dla zmiany nazwy ich kraju.

Demonstranci zgromadzili się przed przedstawicielstwem UE w Skopje, gdzie przemówienie wygłosił premier Zoran Zaev. Podkreślił on, że "UE i NATO to bezpieczna droga; nie ma dla nas innej alternatywy". "To jest nas przewodnik do lepszego życia" - dodał.

Zaev zaapelował do Macedończyków o poparcie dla "tych historycznych decyzji" oraz dla zawartego w czerwcu porozumienia z Grecją o zmianie nazwy kraju na "Republika Północnej Macedonii" w zaplanowanym na 30 września referendum.

Przywódcy opozycji zaapelowali o odrzucenie porozumienia.

Porozumienie ma zakończyć trwający od 27 lat ostry spór z Grecją, która odmawiała uznania nazwy "Macedonia" twierdząc, że pociąga ona za sobą możliwość roszczeń terytorialnych dla greckiej prowincji o tej samej nazwie.

Ateny zarzucały też władzom w Skopje dążenie do zawłaszczenia części spuścizny jej starożytnej cywilizacji.

W konsekwencji Grecja blokowała starania Skopje o członkostwo w NATO i UE. Dopiero wybranemu w 2017 r. rządowi Zaeva udało się zawrzeć kompromis i doprowadzić do porozumienia.

Zarówno NATO jak i UE uzależniły formalne rozpoczęcie rozmów o akcesji od uregulowania kwestii nazwy kraju.

« 1 »
  • velario
    17.09.2018 17:45
    I po co się oni tak pchają do tej wyimaginowanej wspólnoty?...
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama