107,6 FM

Co najmniej 69 zabitych po przejściu tajfunu Mangkhut

Łącznie co najmniej 69 ofiar śmiertelnych odnotowały w poniedziałek władze na Filipinach oraz w Państwie Środka, w których w ostatnich dniach pojawił się tajfun Mangkhut. Na południu Chin obfite opady deszczu i silne wiatry mają utrzymać się do wtorku.

Na Filipinach według stanu na godz. 12 w poniedziałek czasu miejscowego (godz. w Polsce) było 65 zabitych i 64 rannych, a 43 osoby uznawano się za zaginione. Kolejn cztery ofiary śmiertelne odnotowano w prowincji Guangong na południu Chin.

Wiele z zaginionych osób na Filipinach to górnicy i ich rodziny z prowincji Benguet na wyspie Luzon, ok. 200 km na północ od Manili, gdzie na ich schron na skutek przejścia tajfunu osunęła się ziemia. W poniedziałek kontynuowano tam poszukiwania osób uwięzionych pod zwałami ziemi; prace te były utrudnione, bo mokra ziemia ograniczała wykorzystanie ciężkiego sprzętu.

Wcześniejszy bilans ofiar śmiertelnych podany przez władze w Manili w niedzielę mówił o 36 osobach, jednak burmistrz miasta Itogon w Benguet ocenił, że w wyniku przejścia Mangkhut śmierć w kraju poniosło prawdopodobnie ponad 100 osób.

Również w poniedziałek Mangkhut, który w nocy z piątku na sobotę pojawił się na Filipinami, a w niedzielę uderzył w południowe Chiny, wraz z posuwaniem się w głąb chińskiego interioru osłabł z tajfunu do burzy tropikalnej, nadal jednak dawał się we znaki mieszkańcom południowych prowincji Guangdong, Guangxi i Hainan.

Wstępny bilans strat na Luzonie wskazuje m.in. na zerwane dachy, zdewastowane uprawy rolne, zniszczony terminal lotniczy w mieście Tuguegarao oraz wywołane ulewami lokalne podtopienia.

Mangkhut to jeden z najsilniejszych tajfunów, jakie w ostatnich latach nawiedziły Filipiny. W listopadzie 2013 roku tajfun Haiyan spowodował śmierć ponad 6 tysięcy ludzi, a ponad 4 mln pozbawił dachu nad głową.

« 1 »
  • Jamci
    17.09.2018 13:01
    Zastanawiam się, czy to nie początek zaburzeń przed wydarzeniami zapowiedzianymi w Akita.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama