107,6 FM

UE: Polska podczas wysłuchania wystąpi o zakończenie procedury art. 7

Podczas wtorkowego wysłuchania w Radzie Unii Europejskiej w ramach procedury art. 7 traktatu przedstawiciele rządu w Warszawie zwrócą się do pozostałych państw UE o zakończenie tej procedury - dowiedziała się PAP od polskich dyplomatów.

Podczas wysłuchania strona polska ma podkreślać, że w wyniku dialogu między Warszawą a Komisją Europejską nastąpiły istotne zmiany w polskim systemie prawnym, m.in. w odniesieniu do wieku emerytalnego sędziów, publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego czy procedury dotyczącej przedłużenia możliwości wykonywania mandatu przez sędziów Sądu Najwyższego.

Polska będzie też przekonywała, że niezbędne jest zakończenie procedury art. 7, do czego - jak wskazują zbliżeni do rządu rozmówcy PAP - potrzeba dialogu i wzajemnego zrozumienia między państwami członkowskimi i Komisją Europejską.

Dlatego przedstawiciele rządu mają zachęcać państwa członkowskie do podejścia do procedury w "otwarty sposób", który ułatwiłby osiągnięcie rozwiązania akceptowalnego dla wszystkich stron.

Z rozmów z dyplomatami wynika, że strona polska będzie broniła zmian dokonanych w ustawie o Sądzie Najwyższym, ale podkreśli, że to początek działania reformy i niewykluczone jest, że będą potrzebne kolejne zmiany, jeśli praktyka pokaże, że są niezbędne. Zamierza bronić też innych reform dotyczących wymiaru sprawiedliwości.

Polska strona chce przekonywać, że Komisja ignoruje zapisy konstytucji, które pozwalają na ustawowe ustalenie wieku emerytalnego sędziów i dlatego takich zmian nie można postrzegać jako niekonstytucyjnych.

Zamierza wskazywać też, że wszyscy sędziowie w Polsce, w tym sędziowie Sądu Najwyższego, są powoływani na to stanowisko na czas nieokreślony (o czym mówi art. 179 konstytucji) i nie ma pierwotnie ustalonego terminu kadencji sądowej.

Strona polska zamierza też przekonywać, że pierwsza prezes Sadu Najwyższego nie wystąpiła do prezydenta o zgodę na przedłużenie kadencji ponad ustawowy wiek emerytalny, mimo że miała taką możliwość, podczas gdy taki wniosek złożyło 12 innych sędziów Sądu Najwyższego, jak również 33 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, wobec których zastosowano podobną procedurę. Ma również argumentować, że liczby te mają pokazać, że nieprawdą jest twierdzenie, że procedura ta była powszechnie odebrana jako niekonstytucyjna.

Dyplomaci mają wskazywać na błędy ze strony Komisji Europejskiej. Przykładem może być zarzut, że reforma daje ministrowi sprawiedliwości możliwość zmiany struktury sądów powszechnych na szczeblu powiatowym i regionalnym. Tymczasem - tłumaczy rozmówca PAP - polska konstytucja wyraźnie zabrania przenoszenia sędziów pomiędzy sądami bez ich zgody lub orzeczenia sądu (mówi o tym art. 180 konstytucji).

Podczas wysłuchania tematem ma być również kwestia skargi nadzwyczajnej. KE mocno przekonywała do jej zniesienia, a polskie władze zgodziły się na okrojenie liczby podmiotów, które mogą ją składać. Teraz pojawiają się nowe argumenty, gdyż instytucja skargi nadzwyczajnej już działa. Do Sądu Najwyższego skierowane zostały dwie sprawy na mocy tych przepisów.

Polscy dyplomaci mają kolejny raz tłumaczyć kwestie dotyczące Trybunału Konstytucyjnego. Wskażą, że poprzedni Sejm wybrał nieprawidłowo trzech sędziów (przez co cała piątka została zdaniem rządzących wybrana nieprawidłowo i musiała być wybrana jeszcze raz). Strona polska ma przypomnieć też, że ostatecznie w dzienniku urzędowym pojawił się wyrok, którego opublikowania rząd początkowo odmawiał.

« 1 »
 • zielar
  18.09.2018 00:10
  ...." Zamierza wskazywać też, że wszyscy sędziowie w Polsce, w tym sędziowie Sądu Najwyższego, są powoływani na to stanowisko na czas nieokreślony (o czym mówi art. 179 konstytucji) i nie ma pierwotnie ustalonego terminu kadencji sądowej.
  doceń 1
 • zielar
  18.09.2018 00:14
  I skoro jest taki artykuł w konstytucji to zobaczyliśmy jak łatwo go obejść wprowadzając dla sędziów "nowy wiek emerytalny" 65 lat chociaż w chwili nominacji sędziowie ci mogli zakładać, że będą orzekać do 70 roku życia. Zmiana zasad w trakcie....zwana dalej dobrą zmianą.....
  doceń 3
 • Katolik k
  18.09.2018 02:18
  Juz rzad wyslal "biala ksiege".Po przeczytaniu prawnicy EU nazwali ja nielogicznym "stekiem bzdur,ktore musieli przeczytac od czytania czego rozbolala ich glowa".Teraz wyglada to jeszcze gorzej.O co wogole temu rzadowi chodzi bo juz nie rozumiem?Przeciez jak chca Polske wyciagnac z EU to niech jasno wprost powiedza ale niech nie robia z narodu polskiego narodu idiotow.To wyglada sto razy gorzej niz ich ten "zamach" smolenski!Na dodatek rzad przyznaje sie,ze w sporze z Komisja Wenecka sie mylil ale toczyl przez lata wojne,ze sie nie myli!
  doceń 7
 • allus
  18.09.2018 09:50
  Kocham patrzeć na tego Orła na szklanym portalu w sądzie najwyższym. Tego z wysoko uniesionymi skrzydłami, malutką główką, a jak na niego spojrzeć z dalsza to widać... co Artysta na temat sądu sądził. Antycypował czy zawsze tak tam było? W każdym razie musi być inaczej i żadne pohukiwania z zagranicy nie mogą temu przeszkodzić.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama