107,6 FM

Sąd uniewinnił żonę prezydenta Poznania, oskarżoną o użycie słów "jestem wk...wiona"

Poznański sąd okręgowy w poniedziałek podczas postępowania odwoławczego uniewinnił żonę prezydenta Poznania Joannę Jaśkowiak skazaną za użycie słów "jestem wk...wiona". Wcześniej sąd rejonowy ukarał ją grzywną w wysokości 1000 złotych.

Żona prezydenta Poznania użyła wulgarnego słowa w przemówieniu wygłoszonym podczas demonstracji 8 marca 2017 roku. Po tej wypowiedzi anonimowa osoba zgłosiła sprawę policji. W maju tego roku sąd rejonowy uznał Jaśkowiak winną popełnienia wykroczenia i wymierzył 1000 zł grzywny.

Kobieta odwołała się od wyroku. W poniedziałek sąd uniewinnił ją od zarzuconego wykroczenia. W uzasadnieniu sędzia Sławomir Jęksa, uznał, że czyn "z punktu widzenia przesłanek przedmiotowych i podmiotowych nie jest poważny". Jak dodał, sama wypowiedź została błędnie oceniona przez sąd pierwszej instancji, bo "w oderwaniu od obecnej sytuacji politycznej".

"Obwiniona użyła słów wulgarnych, które były słyszane przez dzieci, co jest oczywistym złem. Ale znacznie większym złem jest to, co dzieje się w Polsce. Mamy ciąg naruszeń konstytucji w związku z ograniczaniem wolności zgromadzeń, przejmowaniem instytucji konstytucyjnych, czyli Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa, w chwili obecnej Sądu Najwyższego, naruszaniem zasady trójpodziału władzy i odmową publikowania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział sędzia.

Podczas czytania uzasadnienia, sędzia wyliczył wiele nieprawidłowości, które jego zdaniem mają miejsce w polskim wymiarze sprawiedliwości, a przeciwko którym demonstrowano w Poznaniu w marcu ubiegłego roku.

Według opinii sędziego, słowa, które padły podczas tej demonstracji, były niepożądane ze względu na obecność dzieci. Uznał jednak, że zostały one użyte w reakcji na czyn bardziej poważny, jakim jest łamanie konstytucji.

"Sąd okręgowy musiał zmierzyć się z problemem społecznym, gdzie z jednej strony mamy co czynienia z ciężkim naruszeniem najwyższego prawa, czyli konstytucji przez przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej, a z drugiej strony z zachowaniami obywateli, szczególnie obwinionej, które wyczerpują znamiona czy to wykroczenia, czy też przestępstwa. (...) Jeśli zestawimy ten czyn z czynami, w stosunku, do których stanowił on reakcję, to jedynym możliwym stwierdzeniem Sądu Okręgowego było to, że ten czyn obwinionej z takiego punktu widzenia pozbawiony był społecznej szkodliwości w rozumieniu czynu karnego".

Sąd wyraził nadzieję, że wyrok uniewinniający Jaśkowiak nie będzie traktowany jako "szerokie upoważnienie do stosowania wulgaryzmów w Polsce".

"Raz się to zdarzyło, być może było to potrzebne. Ale jeżeli będziemy chcieli jeszcze raz wyrażać wściekłość, to mamy olbrzymie ułatwienie. Nie trzeba już używać tych słów, wystarczy powiedzieć, że się jest tak zdenerwowanym, jak pierwsza dama Poznania w dniu 8 marca 2017 roku" - powiedział.

Wyrok jest prawomocny.

"Jestem pod wrażeniem przeprowadzonego procesu. Obojętnie jaki byłby wyrok, jest to prawo, które mnie uczono" - powiedziała Joanna Jaśkowiak.

Na sali sądowej towarzyszył jej mąż. Jak powiedział, cieszy go wyrok uniewinniający, ale jednocześnie żywi wielki szacunek dla sędziego orzekającego.

"Nie mam wątpliwości, że zapłaci on za to cenę. Wielki szacunek, że są sędziowie, którzy nie boją się Ziobry i w takich trudnych sytuacjach potrafią zachować się tak, jak sędzia Sławomir Jęksa. Jednocześnie jest to o tyle ważne, że daje wiarę w wymiar sprawiedliwości, który mimo tylu działań PiS-u, nie został jeszcze złamany. Cieszę się z wyroku uniewinniającego, ale czuję radość, że są sędziowie, którzy nie boją się wydać takiego wyroku" - podkreślił Jacek Jaśkowiak.

« 1 »
 • A.G.
  25.09.2018 00:15
  Brawo dla sędziego. Warto powtarzać prawdy oczywiste, dlatego sędzia Jęksa w poznańskim sądzie powiedział: "rola sądów jest szczególna - mają nie tylko chronić państwo przed obywatelami, ale także obywateli przed nadużyciami władzy."
  doceń 5
 • MUMia
  25.09.2018 05:23
  Kiedy klnie ktoś z opozycji to po prostu przypadek i niezawinione dzisiejsze tendencje społeczne. Ale gdyby zdarzyło się to komuś z rządzącej partii - oooo, to wtedy trzeba poinformować o tym cały świat a przede wszystkim komisję europejską zaś kara powinno być co najmniej 25 lat więzienia. Hipokryzja naszej opozycji targowickiej.
  doceń 8
 • Andrzej
  25.09.2018 10:14
  Marksizm w czystej postaci?
  Jeżeli mamy walkę klas, to oczywistym jest, że czyny choćby niesłuszne (sędzia sam twierdzi, że zachowanie pani Jaśkowiak jest niepożądane społecznie) muszą być usprawiedliwione ze względu na wyższe dobro - przywrócenie ładu konstytucyjnego. Bluźnienie w miejscu publicznym wydaje się, nie być poważnym wykroczeniem. Może podpalenie biura poselskiego będzie na tyle poważne, by wydać wyrok skazujący? Nieee. Przecież podpalacz zostawił list, w którym pisze, że podpalił tylko dlatego, że ład konstytucyjny w Polsce jest naruszany. Przecież miał dobre intencje sędzia orzeknie. To może pobicie? Nieee. Itd. Brawo sędzia. Z marksizmu 5 była na bank.
  doceń 5
 • Zbychu
  26.09.2018 13:34
  Sławomir Jęksa - sędzia kalosz
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama