107,6 FM

Co ze stałą bazą wojsk amerykańskich w Polsce?

USA nie podjęły jeszcze żadnych decyzji dotyczących stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce, sprawa jest na wczesnym etapie rozpatrywania - oświadczył w poniedziałek dziennikarzom sekretarz obrony USA James Mattis.

"Obecnie oceniamy jaka jest konkretnie propozycja Polski, jaki jest potencjał tego co nam proponują" - powiedział Mattis. "Jesteśmy na etapie badań, nie podejmowaliśmy jeszcze żadnych decyzji" - dodał.

Szef Pentagonu podkreślił, że "znajdujemy się na wczesnym stadium, razem pracujemy i wysoko oceniamy propozycję Polski".

Według tygodnika "Washington Examiner" Mattis powiedział, że wojsko USA obecnie bada jakiego rodzaju operacje mogłyby być wykonywane na oferowanym przez Polskę terenie. Po sprawdzeniu terenu, który polskie władze chcą przeznaczyć pod budowę amerykańskiej bazy, będzie można ocenić, co faktycznie może być w tym miejscu powstać - miał powiedzieć Mattis w relacji tygodnika.

W ub. tygodniu prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Białym Domu w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem wyraził nadzieję na wspólne zbudowanie w Polsce bazy, która nazywałaby się "Fort Trump".

Trump ocenił, że utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce kosztowałoby ok. 2 miliardów dolarów. "Myślę, że to mogłoby być coś przydatnego dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa naszych krajów" - powiedział.

« 1 »
 • Jan
  25.09.2018 12:30
  Czyli potwierdza się to, o czym wszyscy wcześniej mowili- Duda nic nie załatwił, pojechał tylko podpisać nic nie znaczący papier, mówiący o tym, że Trump też się nad tym zastanawia. Inna sprawa, że Trump nie decyduje o bazach, tylko Kongres. Z całej wizyty pozostało śmieszne zdjęcie, pokazujące, że USA nie traktują nas jak partnera, tylko petenta.
 • nokia
  25.09.2018 17:07
  ...to zdjecie z podpisania umowy przypomina mi troche sekretarkie stajaca przy biurku dyrektora, skladajaca Jakis tam podpis i czekajaca na wazny podpis i akceptacje dyrektora...
  doceń 2
 • krut00
  25.09.2018 17:17
  Nie bardzo rozumiem dlaczego prezydent Duda tak pragnie zamienić terytorium Polski w teren frontowy. Przecież tak Rosji jak USA jest zupełnie obojętne ile ładunków nuklearnych tu eksploduje. Nadal twierdzę że ściąganie obcego wojska na własny teren to zwykła zdrada, może lepiej porozmawiać z Rosją i USA w taki sposób żeby jedni i drudzy nie mieli powodów do obrony (bombardowania) tutaj czegokolwiek ?
  doceń 5
 • dygresja
  25.09.2018 19:34
  Czy pamiętacie jak "Gość" powtarzał inwektywy PiSu na temat tzw. Acta2? Nasz rząd wprowadza za to własne przepisy "ACTA3": "Anonimowy youtuber wybierał się bowiem w całoroczną wyprawę dookoła świata, którą zamierzał finansować z reklam zamieszczanych przy jego relacjach w serwisie youtube.com. Był przekonany, że w związku z całoroczną nieobecnością w kraju nie będzie musiał w Polsce rozliczać się z fiskusem. Odpowiedź skarbówki jest kuriozalna i skrajnie nieprzyjazna dla youtubera. Fiskus rozstrzygnął, że kompletnie nie ma znaczenia, że podatnik cały rok jest poza krajem. Musi rozliczać się w Polsce, a zyski z reklam traktuje się tak jak przychody z najmu."(cyt. Rz.)
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama