107,6 FM

"Dbajmy o pamięć i owocne budowanie więzi"

Do troski o pamięć i owocne budowanie więzi między pokoleniami i wspólnotami zaapelował papież spotykając się z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym w Pałacu Prezydenckim w stolicy Estonii, Tallinie.

Na wstępie Ojciec Święty zauważył, że Tallin jest najdalej wysuniętą na północ stolicą, którą dane mu było odwiedzić. Przypomniał, iż od wieków te ziemie nazywane są „Krainą Maryi” i w tym kontekście podkreślił potrzebę troski o pamięć i owocność.

Przypominając trudne dzieje Estonii Franciszek zaznaczył, że obecnie jest to jeden z pierwszych krajów pod względem rozwoju społecznego i potencjału innowacyjnego. Wykazuje ponadto wysoki poziom wolności prasy, demokracji i wolności politycznej. Pozwala to spoglądać z nadzieją w przyszłość. Jednocześnie papież wskazał, że osiągnięcia te są owocem wysiłku, pracy, ducha i wiary wcześniejszych pokoleń.

Ojciec Święty zauważył, że dobrobyt nie zawsze jest równoznaczny z dobrym życiem i może prowadzić do utraty sensu życia, radości życia, a zatem powolnego i cichego zamierania zdolności do zadziwienia, które często pogrąża ludzi we frustracji egzystencjalnej. Ponadto pokładanie całego „zaufania” w postępie technologicznym, jako jedynej możliwej drogi rozwoju, może spowodować utratę zdolności do tworzenia więzi międzyludzkich, międzypokoleniowych i międzykulturowych. „Jedna z najważniejszych odpowiedzialności, jakie mamy, podejmując pewną rolę społeczną, polityczną, edukacyjną lub religijną, polega właśnie na tym, w jaki sposób stajemy się budowniczymi więzi” – podkreślił Franciszek.

Ojciec Święty wskazał, że naród przyniesie owoce i będzie zdolny do rodzenia jutra tylko o tyle, o ile zrodzi relacje przynależności między swoimi członkami, o tyle, o ile stworzy więzi integracyjne między pokoleniami i różnymi tworzącymi go wspólnotami; a także w takim stopniu, na ile przełamie spirale, które zaślepiają zmysły, oddalając stale jednych od drugich. „Pragnę was zapewnić, drodzy przyjaciele, że w tym wysiłku zawsze możecie liczyć na wsparcie i pomoc Kościoła katolickiego, małej wspólnoty między wami, ale z wielką chęcią przyczynienia się do płodności tej ziemi” – zapewnił papież.

« 1 »
  • Jaś
    25.09.2018 12:21
    Nie wiem, czy papież zdaje sobie sprawę z tego, że podwaliny i powrót po komunizmie Kościoła Katolickiego w państwach nadbałtyckich ( głównie na Litwie) są zasługą głównie Polaków; to co się działo w XVI wieku, to pokłosie reformacji, a XX wiek to oczywiście stalinizm. Akcent na ten aspekt jest mało wyrażony w jego przemówieniach, być może dlatego, że jako przedstawiciel Nowego Świata słabo zna historie tego regionu.
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama