107,6 FM

Papież: Młodzież nie uważa Kościoła za partnera rozmowy

Papież Franciszek, składający we wtorek wizytę w Estonii powiedział, że młodzież oburzona skandalami seksualnymi i ekonomicznymi w Kościele nie uważa go za partnera rozmowy. Mówił, że młodzi ludzie nie widzą zdecydowanego potępienia takich czynów.

Franciszek zwrócił na to uwagę w przemówieniu wygłoszonym w czasie spotkania ekumenicznego z młodzieżą w luterańskim kościele świętego Karola w Tallinie, gdzie został entuzjastycznie powitany przez przedstawicieli kilku wyznań.

Przed kościołem papieża powitali arcybiskup luterański Tallina Urmas Viilma i pastor kościoła św. Karola. W atrium grupa dzieci ze szkół chrześcijańskich ofiarowała papieżowi kwiaty. Papież wszedł do świątyni witany śpiewem, okrzykami i aplauzem.

W świątyni Ojca Świętego powitali młoda katoliczka i luteranin. Dziękując mu za przybycie i spotkanie zaznaczyli, że wielu obecnych nie jest katolikami ani nawet chrześcijanami, ale wszyscy dostrzegają w nim człowieka Bożego mówiącego z miłością i szczerze o Jezusie. Podkreślili także znaczenie muzyki, która pozwoliła Estończykom przetrwać trudne doświadczenia dziejów.

Także arcybiskup luterański Tallina podkreślił, że chociaż Estonia należy do krajów przodujących w dziedzinie innowacyjności czy informatyki, to młode pokolenia cechują się analfabetyzmem religijnym, chociaż chrześcijaństwo było cechą charakterystyczną Estonii w ciągu ośmiu minionych stuleci.

Następnie troje młodych złożyło świadectwa o swoim spotkaniu z Bogiem. Młoda luteranka powiedziała o trudnej sytuacji domu rodzinnego, naznaczonego alkoholizmem ojca i odnalezieniu wiary w żywej wspólnocie młodzieży, co doprowadziło ją do chrztu. Młody prawosławny podzielił się swoim doświadczeniem kryzysu, kiedy studiowanie teologii doprowadziło go do agnostycyzmu, ale poszukiwanie Boga i oczyszczenie wiary pozwoliło mu wyjść poza jej pojmowanie czysto indywidualistyczne. Wreszcie młody katolik – dyrektor artystyczny jednego z teatrów – powiedział o wsparciu osób bliskich, które pomogło mu przezwyciężyć opory przed przyjęciem chrztu. Ten krok pozwolił mu z kolei na poszerzenie swego pojmowania piękna.

Papież mówił w imieniu Kościoła: "Naprawdę musimy się nawrócić, aby odkryć, że aby być przy was, musimy skorygować wiele istniejących sytuacji, które w ostatecznym rozrachunku was odsuwają".

"Wiemy, że wielu młodych ludzi o nic nas nie pyta, ponieważ nie uważa nas za partnera rozmowy znaczącego dla ich życia. Niektórzy wręcz wyraźnie proszą, by zostawić ich samych, ponieważ odczuwają obecność Kościoła jako irytującą, a nawet denerwującą" - dodał.

Franciszek podkreślił: Młodzi ludzie "są oburzeni skandalami seksualnymi i ekonomicznymi, nie widząc postawy zdecydowanego ich potępienia; nieumiejętnością odpowiedniego zrozumienia życia i wrażliwości młodzieży, spowodowanej brakiem przygotowania; czy też przypisywaniem jej tylko biernej roli".

Zapewnił, że Kościół chce odpowiedzieć na te prośby i wyzwania, by uczynić z niego "wspólnotę transparentną, gościnną, uczciwą".

Odnotował również, że często zdarza się, iż dorośli nie wiedzą, czego chcą młode pokolenia i czego się po nich spodziewają. "Czasami, gdy widzą, że jesteście bardzo szczęśliwi, są podejrzliwi, a jeśli widzą, że jesteście zrozpaczeni, relatywizują to, co wam się przydarza" - dodał.

Franciszek nawiązał do rozpoczynającego się 3 października w Watykanie synodu biskupów na temat młodzieży. Tłumacząc decyzję o jego zwołaniu powiedział: "Wielu z was prosiło, aby ktoś wam towarzyszył i rozumiał was, nie osądzając, oraz potrafił was wysłuchać, a także odpowiadać na pytania".

"Nasze Kościoły chrześcijańskie - i śmiem powiedzieć, że wszelka działalność religijna zorganizowana instytucjonalnie - niosą ze sobą postawy, w których łatwiej było nam mówić, doradzać, proponować na podstawie naszego doświadczenia, niż słuchać, pozwolić, byśmy się zastanowili i poznali to, czym żyjecie" - ocenił papież.

Wiemy, zaznaczył Franciszek, że chcecie i oczekujecie "że nie będzie wam towarzyszył nieustępliwy sędzia lub lękliwy i nadopiekuńczy rodzic, powodujący uzależnienie, ale ktoś, kto nie boi się własnej słabości".

"Chcę wam dziś tutaj powiedzieć, że jeśli płaczecie, chcemy z wami płakać, towarzyszyć naszym aplauzem i śmiechem waszej radości, pomóc wam żyć naśladując Pana" - zapewnił.

Papież podkreślił, że ma świadomość tego, że młodzież żyje w smutku i zagubieniu, doświadcza rozpadu małżeństw. Przywołał słowa z piosenki młodej estońskiej piosenkarki Kerli Koiv - "Love is dead": "Miłość umarła, miłość minęła, miłość już tu nie mieszka".

"Mogłoby się zdawać, że miłość umarła, ale wiemy, że tak nie jest, i mamy coś do powiedzenia, coś do ogłoszenia, z niewieloma słowami, a wieloma gestami" - powiedział Franciszek.

Pełny tekst papieskiego wystąpienia

Za spotkanie i wspólną modlitwę dziękowali Franciszkowi luterański arcybiskup Andres Põder, przewodniczący Rady Kościołów w Estonii oraz katolicki administrator apostolski Estonii bp Philippe Jourdan.

“Przesyłam wam najcieplejsze pozdrowienia od Rady Kościołów Estonii. Z okazji 100-lecia niepodległości Republiki Estonii wybraliśmy temat «Religia w Estonii». Faktem jest, że historia i niepodległość Estonii są naznaczone wiarą chrześcijańską i że przynoszą ze sobą dziedzictwo, które wszyscy dzielimy jako Kościoły. Wiara kieruje nasze spojrzenie ku przyszłości, wzbudzając ciekawość, zaufanie i dobrą wolę” – powiedział abp Põder.

Z kolei bp Jourdan dziękując Franciszkowi powiedział, że “młodzi ludzie różnych wyznań i różnych środowisk otworzyli dzisiaj swoje serca i otrzymali pokój i radość”. “My wszyscy, młodzi czy starsi, czujemy się gotowi iść ścieżkami świata i codziennego życia, z radością, z radością Pana, bo w nim jest naprawdę nasza siła!” – powiedział biskup i zapewnił zawsze będą blisko Ojca Świętego, z modlitwą i radością, szczególnie w czasie obrad zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży, które rozpoczyna się 3 października w Rzymie.

Przed opuszczeniem kościoła przy wtórze pieśni-modlitwy Franciszek pożegnał się ze zwierzchnikami dziesięciu wyznań chrześcijańskich obecnych w Estonii oraz członkami komitetu organizacyjnego spotkania.

Spotkanie uświetniały śpiew i muzyka w wykonaniu uczniów szkół chrześcijańskich Estonii.

Z kościoła św. Karola papież pojechał z towarzyszącymi mu osobami na obiad do klasztoru Sióstr Brygidek w tallińskiej dzielnicy Pirita.

75 procent ludności Estonii deklaruje się jako niewierzący, w przypadku młodzieży wskaźnik ten sięga 80 procent - przypomina się w związku z wizytą papieża. Katolicy stanowią 0,5 procent ludności i jest ich w całym kraju około 5 tysięcy. Po południu we wtorek na stołecznym placu Wolności papież odprawi dla nich mszę.

« 1 »
 • Młoda
  25.09.2018 14:55
  Jestem osobą młodą, a więc częścią grupy docelowej, do której przemawiał papież Franciszek. I jest mi przykro, bo czy słysząc takie słowa papieża chciałabym się doczekać np. wyjaśnień, jasnego śledztwa i ewentualnej kary winnych wszystkich nadużyć opisanych w liście arcybiskupa Vigano. Czy to nastąpi? Na 99,9999% nie. W zasadzie uczciwość i moralność nakazuje, że winni sami powinni publicznie przyznać się do takich czynów i przeprosić, bez żadnych śledztw i ponawianych próśb ze strony wiernych, ale to już tylko moje naiwne marzenia.
  doceń 25
 • Jesteśmy Ciałem Chrystus
  25.09.2018 17:09
  Tylko 6 sekund zajęło mi znalezienie kilku takich spraw. Wrzuć w wyszukiwarkę zdanie przenoszenie księży pedofili. a znajdziesz
  doceń 3
 • Stanis
  25.09.2018 17:19
  Winni takim trudnościom są ci, grzechy hierarchów nazywają grzechami Kościoła,
  podczas my z katechizmu wiemy, że nie można utożsamiać ani hierarchów z Kościołem (każdy świecki tez jest nim), ani ich grzechów nazywać grzechami Kościoła, gdyż są PRZECIW i WBREW Kościołowi.
 • nicki
  25.09.2018 17:39
  Nawiązując do polskiego podwórka: czy przeprowadzono dochodzenie w sprawie oskarżeń jakie 2 lata temu zgłaszał o.Adam Wyszyński w sprawie molestowania u dominikanów?
  doceń 12

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama