107,6 FM

Episkopat przygotowuje list nt. wykorzystywania nieletnich

Duszpasterstwo młodzieży, rodzin i problem nadużyć seksualnych duchownych wobec małoletnich to główne tematy rozpoczętego w Płocku 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Przed rozpoczęciem obrad przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki ujawnił KAI, że biskupi przygotowują list pasterski na temat wykorzystywania nieletnich.

Biskupi pracują też nad obszernym listem społecznym, podejmującym m.in. kwestię wolności, odpowiedzialności i dialogu.

Jednym z głównych tematów spotkania będzie duszpasterstwo młodzieży w Polsce przed nadchodzącym synodem biskupów w Rzymie nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił, że młodzież nie jest przedmiotem duszpasterskiej troski lecz jej podmiotem – i to jest podstawowy kierunek.

Chodzi o ożywienie postaw młodych ludzi, którzy będą czuć się odpowiedzialni za Kościół – powiedział KAI metropolita gnieźnieński. Przypomniał, że podczas płockiego spotkania biskupi wysłuchają głosów biskupów, którzy będą delegatami polskiego Episkopatu na synod.

„Nasze największe nadzieje, które się wiążą z duszpasterstwem młodzieży, to ukazywanie młodym, że Kościół jest przestrzenią, którą to oni zagospodarowują i że są odpowiedzialni za Kościół, w którym dorastają, dojrzewają i który tworzą” – powiedział abp Polak.

Natomiast przewodniczący KEP poinformował KAI, że biskupi przygotowują list pasterski na temat wykorzystywania nieletnich przez duchownych. Nie wiadomo jednak czy zostanie on przyjęty na bieżącym zebraniu episkopatu.

Biskupi pracują też obecnie nad obszernym 20-stronicowym listem społecznym, który zostanie ogłoszony po wyborach. Dokument będzie zawierał gruntowną analizę kwestii wolności, odpowiedzialności i dialogu. Szkic listu został przygotowany przez Radę ds. Społecznych KEP.

Zebranie plenarne KEP odbywa się w Płocku w związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki, który urodził się w Rostkowie na terenie diecezji płockiej.

Drugim, obok duszpasterstwa młodzieży, tematem zebrania będzie duszpasterstwo rodzin omawiane w kontekście Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie w Irlandii, które miało miejsce od 22 do 26 sierpnia.

Kolejnym tematem, jaki będzie podejmowany na najbliższym zebraniu jest prewencja nadużyć seksualnych wobec małoletnich.

« 1 »
 • ART
  25.09.2018 14:36
  "Z raportu Charol Shakeshaft, przygotowanego dla Amerykańskiego Departamentu Edukacji wynika,że pedofilia wśród księży zdarza się nawet 100 razy rzadziej niż wśród np. nauczycieli i pracowników szkół[188]. Według tego badania niemal 10% uczniów szkół publicznych w Stanach Zjednoczonych doświadczyło niechcianego zainteresowania na tle seksualnym ze strony pracowników szkoły[188]. Raport przypomina, że w 2009 roku w Stanach Zjednoczonych zanotowano tylko 6 przypadków zgłoszeń molestowania, co stawia Kościół w szeregu z tymi grupami, które ze zjawiskiem pedofilii w swoich szeregach radziły sobie najlepiej w całym kraju[" Za wiki: < Przestępstwa i wykroczenia seksualne w Kościele katolickim > Jednakzę na miejscu nauczycieli nie martwiłbym się tak bardzo faktem iż jak zbraknie księży do gnojenia wezmą się za nich. raczej nic z tych rzeczy. szkoły nie odpowiadają finansowo za pedagogów jak diecezje za księży. Nie będzie kasy a więc nie będzie i paliwa do oskarżeń. Możecie spać spokojnie.Jeszcze coś z wiki: "Warto zwrócić uwagę, że ci prawnicy reprezentują rzeczywiste lub domniemane ofiary nadużyć seksualnych księży na zasadzie wynagrodzenia za wygraną, to jest klient nie płaci niczego prawnikowi na początku, tylko gdy ten wygrywa sprawę i uzyska odszkodowanie; te pieniądze idą raczej do prawnika (czasem nawet 80%), a nie do klienta. " No, nauczyciele sami więc widzicie strachy na lachy!
  doceń 1
 • nicki
  25.09.2018 17:41
  Znowu ograniczono problem do wykorzystywania nieletnich. A to tylko - tak sądzę - jedynie część problemu. Dlatego zapytam: czy przeprowadzono dochodzenie w sprawie oskarżeń jakie 2 lata temu zgłaszał o.Adam Wyszyński w sprawie molestowania u dominikanów?
  doceń 9
 • Gość
  25.09.2018 19:24
  Schować się "za listami" i powiedzieć zobaczcie ile robimy w tych sprawach... ,tak silne mechanizmy obronne... Stanąć w prawdzie w konkretnych sytuacjach, a nie pisać dyplomatyczne "orędzia " do "ciemnego ludu"...
  doceń 9
 • tomaszl
  26.09.2018 09:15
  Czytając czy słuchają wiele listów Episkopatu liczę, ze w końcu nastąpi zreformowanie tego przekazu i dostosowanie do percepcji wiernych z XXIw.Listy powinny przestać straszyć wyszkiwana sztuczną górnolotnościa stwierdzeń, zbyt rozbudowaną treścią i co ważne winny być napisane językiem zrozumiałym dla przeciętnego odbiorcy.


  "Biskupi pracują też obecnie nad obszernym 20-stronicowym listem społecznym, który zostanie ogłoszony po wyborach. " Jedna znormalizowana strona to 1800 znaków. Czy 20 stron to jednak nie jest nadmiar treści?
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama