107,6 FM

"Nienawiść wobec abp. Rysia i rabina Pasha jest odrażająca"

Abp Grzegorz Ryś wciela w życie dialog międzyreligijny, do czego zachęca nauczanie m.in. Soboru Watykańskiego II i papieży, w tym św. Jana Pawła II.

Nienawiść wobec abp. Rysia i rabina Boaza Pasha z powodu udziału w spotkaniu katolicko-żydowskim jest nie tylko odrażająca, ale to także grzech przeciw przykazaniu miłości Boga i bliźniego – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, odnosząc się do ataku na abp. Rysia i rabina Pasha w Internecie.

27 września w bazylice ojców dominikanów w Lublinie będzie miała miejsce debata pt. „Przełom czasu w judaizmie i chrześcijaństwie”, w której wezmą udział: abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki i rabin Boaz Pash z Jerozolimy.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że w podobnych spotkaniach uczestniczył Papież Polak. „Św. Jan Paweł II spotykał się z ludźmi różnych religii. Niejednokrotnie przypominał biblijną prawdę, że człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga i każdemu należy się szacunek. Papież z Polski był w synagodze w Rzymie oraz w innych synagogach na świecie. W Asyżu zaś modlił się o pokój z przedstawicielami wielu religii, wnosząc ducha chrześcijańskiej miłości bliźniego” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

„Atak na kogokolwiek za udział w spotkaniach katolicko-żydowskich jest antychrześcijański i antysemicki. Jest to również niedopuszczalne w cywilizowanym świecie i świadczy o braku kultury. Nie godzi się, aby za taką cenę podbijać zasięg gazet czy portali” – stwierdził ks. Rytel-Andrianik.

« 1 »
 • MUMia
  28.09.2018 07:17
  Wierni są po prostu rozczarowani postawa KS. Abp Rysia, który często wypowiada się w sposób niejasny. Jego pochwała pod adresem Jana Husa była moim zdaniem nie na miejscu.
  doceń 29
 • MUMia
  28.09.2018 09:07
  Co się stało ze świętym Kościołem katolickim? Kiedyś nawracał, dziś tylko debatuje...
  doceń 17
 • Gość Marek
  28.09.2018 20:25
  Nienawidzę nienawiści.
  doceń 5
 • Gość Marek
  28.09.2018 20:34
  "...każdemu należy się szacunek..." No właśnie. Z najwyższego szacunku dla ludzkiej duszy nieśmiertelnej poświęcało się i poświęca wielu misjonarzy, którzy nawet życiem płacą za głoszenie jedynej prawdziwej wiary. Inne religie nie są prawdziwe, gdyż nie dają odpuszczenia grzechów i łaski uświęcającej. Dlatego szacunek dla człowieka - tak, szacunek dla jego fałszywej religii - nie. To nie jest takie proste, gdyż wyrażenie pogardy dla czyjejś religii może być odebrane jako pogarda dla tego człowieka, no ale misjonarze (i nie tylko) umieli to tak robić, że ludzie nawracali się. Ostatecznie istnienie fałszywych religii jest na rękę największemu wrogowi człowieka.
  doceń 20
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama