107,6 FM

Kiedy debata komisji PE nt. praworządności w Polsce?

20 listopada w komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata nt. praworządności w Polsce. Taką decyzję podjęli w czwartek przedstawiciele tej komisji - poinformowały PAP służby prasowe PE.

"Debata została wyznaczona na 20 listopada i ma dotyczyć praworządności w Polsce. Jej program nie został jeszcze ustalony" - oświadczyły służby prasowe. Podobne debaty odbywały się już w przeszłości w tej komisji.

Temat debaty - jak podały służby PE - to "Sytuacja w Polsce".

Debata będzie miała formę wysłuchania publicznego. Oznacza to, że zostaną na nią zaproszeni eksperci, którym europosłowie będą mogli zadawać pytania dotyczące praworządności w Polsce. W wysłuchaniu nie biorą udziału tylko europosłowie samej komisji, która je organizuje, ale może przyjść na nie każdy parlamentarzysta. W praktyce jednak, z uwagi na ograniczenia w powierzchni sali, w której odbywa się takie wysłuchanie, ugrupowania polityczne czy reprezentacje poszczególnych krajów w danej grupie wysyłają na nie swoich przedstawicieli.

Jak powiedział rozmówca PAP w PE, wysłuchanie jest czymś ważniejszym niż zwykła debata. "Wysłuchania nie odbywają się tak często jak zwykłe debaty. Często są wstępem do jakiegoś stanowiska PE" - powiedział.

Zorganizowanie wysłuchania skrytykował w czwartek wiceszef PE Zdzisław Krasnodębski (PiS). "Odbieram informację o zorganizowaniu kolejnej debaty z lekkim znudzeniem. Już tyle razy byliśmy świadkiem podobnych wydarzeń w PE" - powiedział PAP. Jak dodał, jest to kolejna próba nękania Polski na arenie unijnej.

Jak powiedział, "grillowanie i nękanie Polski" będzie trwało w kolejnych miesiącach, prawdopodobnie do końca marca, gdy PE przestanie działać i rozpocznie się kampania wyborcza. "Grupa europosłów działających w komisji wolności obywatelskich chce się szczególnie wykazać przed wyborami i pewnie to też jest pokłosie wizyty delegacji tej komisji w Warszawie. W tej komisji jest sporo europosłów nieprzychylnych Polsce" - powiedział Krasnodębski.

W poniedziałek w PE w Strasburgu z europosłami komisji wolności obywatelskich spotka się wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Choć rozmowa ma dotyczyć przede wszystkim praworządności w Rumunii, poruszona ma być także kwestia rządów prawa w Polsce.

Delegacja Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych przebywała w Warszawie od 19 do 21 września. Europosłowie mieli ocenić stan zagrożenia dla rządów prawa i podstawowych wartości UE w Polsce. Delegacja spotkała się m.in. z sędzią Małgorzatą Gersdorf, przewodniczącym KRS Leszkiem Mazurem, ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, przedstawicielami Sejmu i Senatu. Delegacja ma opublikować raport dotyczący wizyty w Polsce.

 

« 1 »
  • gut
    27.09.2018 22:16
    Kwestia - ...rządności - ale jakiej? Prawo / Lewo. Jak to powiedziała kiedyś Pani Jadwiga Staniszkis(?): "Czyżby unia nie jest częścią jakiegoś większego planu...?"
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama