107,6 FM

"Rośnie świadomość społeczna i wrażliwość w stosunku do osób niesłyszących"

W wielu obszarach udało się wypracować szereg rozwiązań, które ułatwiają życie osób niesłyszących, rośnie świadomość społeczna i wrażliwość w tym zakresie - podkreśliła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska w Międzynarodowym Dniu Głuchych.

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego został ustanowiony w 1958 r. przez Światową Federację Głuchych i jest obchodzony corocznie w ostatnią niedzielę września. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy osób niesłyszących, ich prawa i osiągnięcia.

Minister rodziny z tej okazji przypomniała, że ustanawiając Międzynarodowy Dzień Głuchych, Federacja ogłosiła konkurs na plakat upamiętniający tę okazję. Zwycięzcą został niesłyszący polski malarz Henryk Osten-Ostachiewicz.

Rafalska przypomniała także, że święto zostało ustanowione, by zwrócić uwagę na problemy osób niesłyszących. "A tych było i jest wiele. W wielu obszarach udało się wypracować szereg rozwiązań, które ułatwiają życie osób niesłyszących, rośnie świadomość społeczna i wrażliwość w tym zakresie" - podkreśliła szefowa MRPiPS.

"Wiele młodych osób uczy się języka migowego nie dlatego, że musi, ponieważ w ich najbliższym otoczeniu znajdują się osoby niesłyszące. Coraz częściej wynika to z czystej chęci poznania sposobu komunikowania się osób głuchych, chęci uzyskania możliwości rozmowy z nimi" - dodała.

Minister rodziny przyznała, że wciąż jest wiele do zrobienia. "Mam ogromną nadzieję, że w najbliższych latach uda nam się wspólnie wypracować kolejne rozwiązania, które zburzą bariery i ułatwią Państwu codzienne życie" - napisała z okazji Dnia Głuchych.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych Rafalska złożyła życzenia wszystkim osobom głuchym i ich najbliższym. "Zdrowia, pomyślności, realizacji wszystkich planów i zamierzeń, a także wytrwałości w walce z przeciwnościami losu" - podkreśliła szefowa MRPiPS.

« 1 »
  • nika
    30.09.2018 11:24
    Ale w tym kontekście trzeba napisać, że osoby głuche, a zwłaszcza głuchonieme, mają ogromny problem w znalezieniu pracy, nawet jeśli posiadają wyuczony zawód, atrakcyjny w przypadku osoby słyszącej. Zwyczajnie - pracodawcy nie chcą zatrudniać osób, z którymi mają utrudnione porozumiewanie się. Dużym problemem jest także sytuacja osób niegdyś uprawnionych do renty socjalnej, które zmiana tej ustawy w 2003 roku tego prawa (nieraz już w bardzo dojrzałym wieku) pozbawiła. W ogóle na tym tle jest potężna nierówność, ponieważ osoby, które te rentę dostały na stałe, mają ją nadal na poprzednich warunkach, a inne - nawet w tym samym stanie zdrowia, który nie wiadomo czemu uznano za czasowy, zostały jej pozbawione. Pani Minister musi w tym dniu dowiedzieć się i o takich problemach. Są bardzo realne. Nie wiem, jak w Warszawie, ale poza nią - na pewno.
    doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama