107,6 FM

Pan Andrzej "od dzieci Brata Alberta"

Andrzej Sitarz. Cichy, skromny człowiek wielkiego serca. Społecznik, organizator wielu przedsięwzięć ewangelizacyjnych oraz dobroczynnych dla osób ubogich i potrzebujących, został laureatem ogólnopolskiej nagrody Ubi Caritas w kategorii Współpraca.

W sobotę 29 września, w podziemiach bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, odbyła się 17. gala przyznania nagród Ubi Caritas, która zgromadziła osobowości nominowane do nagrody przez diecezjalne Caritas oraz zaproszonych gości.

Nagroda jest wręczana w trzech kategoriach:  Darczyńca, Świadectwo i Współpraca. Caritas bielsko-żywiecka w kategorii Współpraca nominowała Andrzeja Sitarza. To właśnie on został ogólnopolskim laureatem w kategorii Współpraca.

Andrzej Sitarz - członek Wspólnoty Przymierza "Miasto na Górze", a także pracownik szkół Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego - jest znany z licznych przedsięwzięć charytatywnych i ewangelizacyjnych w diecezji dla osób wykluczonych społecznie, także ubogich, bezdomnych, potrzebujących różnorakiego wsparcia.

Znają go szczególnie maluchy - dzieci podopiecznych bielskiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, a także osoby korzystające z nie Łaźni i Kuchni Społecznej w Bielsku-Białej.

Andrzej Sitarz wychodzi na ulice i tam szuka tych, którzy potrzebują pomocy - tak materialnej, jak i przede wszystkim duchowej. Razem z gronem wolontariuszy, we współpracy z Caritas, organizuje co roku dla najmłodszych jednodniowe wycieczki po regionie, spotkania z okazji dnia św. Mikołaja czy Wielkanocy, a także spotkania z Ewangelią i zabawą w LUCE Arenie.

To dzięki niemu, wolontariuszami tych przedsięwzięć są w dużej mierze także uczniowie szkół KTK. Dla wielu z nich to pierwsze, żywe zetknięcie ze światem ludzi uboższych i potrzebujących. Pan Andrzej potrafi poruszyć ich młode serca tak, że angażują się w pomoc także po zakończeniu szkoły.

Andrzej Sitarz z nuncjuszem abp. Salvatore Pennacchio   Andrzej Sitarz z nuncjuszem abp. Salvatore Pennacchio
Lech Malinowski

Z inicjatywy Andrzeja Sitarza w ubiegłym roku w Bielsku-Białej odbył się po raz pierwszy Światowy Dzień Ubogich, w którym uczestniczyło ponad 100 osób. Caritas, "Miasto na Górze" i Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, przygotowało dla nich uroczystą Mszę św., spotkanie ewangelizacyjne i wspólny posiłek.

Również z inicjatywy laureata, w czasie Wielkiego Postu, w diecezji odbył się po raz pierwszy cykl ewangelizacyjnych spotkań "Krzyż Nadziei wbrew nadziei" dla osób zagubionych, samotnych, bezdomnych, ubogich.

Świadectwo życia Andrzeja bardzo mu pomaga w dotarciu do ubogich. Tak mówił naszej redakcji przed Światowym Dniem Ubogich: - Mam za sobą podobne doświadczenie życiowe jak wielu z nich. Wiem, co znaczy, gdy człowiek straci mieszkanie, trafi do noclegowni, zaplącze się w kredyty i nie będzie sobie w stanie poradzić. I wiem też, że bez Pana Boga, bez ludzi, których On zawsze posyła, nie da się z tego wyjść. Nie da się inaczej powiedzieć - to jest cud. Pan Bóg tak zadziałał w moim życiu i dlatego o tym mówię. Jasne, że to bardzo trudne, bo w dzisiejszym świecie trafić do ludzi z Ewangelią jest coraz trudniej.

Nominacji i samej nagrody nie traktuje jako wyróżnienia dla niego samego. Czuje się nim skrępowany. Zawsze podkreśla, że sam nie byłby w stanie uskuteczniać tego "wariactwa" - jak wielu nazywa to, co robi.

Zaznacza, że ma za sobą siostry i braci ze wspólnoty, młodych wolontariuszy ze szkół KTK, pracowników Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta czy Caritas i liczne grono dobroczyńców. Nagrodę traktuje jako wyróżnienie przede wszystkim dla nich...

Wyróżnienie Ubi Caritas jest przyznawane przez Kapitułę Nagrody za wrażliwość na potrzeby ubogich w Polsce i czynny udział w dziełach charytatywnych. W ten sposób ogólnopolska Caritas dziękuje wszystkim, którzy dają szczególne świadectwo miłosierdzia lub włączają się w działalność Caritas i pomagają w codziennej służbie na rzecz ubogich i potrzebujących.

W skład Kapituły Nagrody weszli w tym roku: ks. kard. Kazimierz Nycz, Małgorzata Glabisz-Pniewska - redaktor Polskiego Radia, ks. Maciej Makuła SDB - kierownik redakcji audycji katolickich TVP, Maria Pawłowska - przedstawiciel laureatów Nagrody Ubi Caritas, ks. Paweł Rytel-Andrianik - rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, Ewa Czaczkowska - dziennikarka, publicystka i Anna Popek - prezenterka TVP.

Od 13 lat w gali Caritas biorą udział również organizacje charytatywne, którym patronują inne Kościoły - prawosławna Eleos, która przyznaje nagrodę Dłoni Miłosierdzia, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, która przyznaje nagrodę Miłosiernego Samarytanina oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, która przyznaje nagrodę im. Biskupa Jana Niewieczerzała.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama