107,6 FM

MC: Kierowcy nie muszą wozić dowodu rejestracyjnego

Od dziś kierowcy mogą zostawić w domu dowód rejestracyjny oraz polisę OC - poinformowało ministerstwo cyfryzacji. Jak przekonuje KGP kontrole nie będą się znacznie różniły od tych, które były prowadzone do tej pory. W dalszym ciągu trzeba mieć przy sobie prawo jazdy.

Obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC znosi przygotowana przez ministerstwo cyfryzacji nowela ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jak podkreślał szef MC na takie zmiany "czeka wielu kierowców". "Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie" - wskazał minister. Przepisy obowiązują od poniedziałku.

Ministerstwo zaznaczyło w komunikacie, że podczas kontroli drogowej uprawnione służby sprawdzą dane auta w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), gdzie znajdują się informacje o pojeździe i o polisie OC.

"Nie ma z tym żadnego problemu, takie dane jesteśmy w stanie sprawdzić w każdej chwili" - przekonuje podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Dodaje, że od poniedziałku policjanci nie będą już mieli podstaw, by żądać okazania dowodu rejestracyjnego i policy OC.

"Jeśli policjant podczas kontroli stwierdzi, że pojazd nie ma badań technicznych, bądź jest niesprawny z różnych przyczyn, to zaznaczy to w systemie, a system przekaże tę informację do organu, który wydał dokument. Zasady zatrzymania dowodu rejestracyjnego pozostają takie same, tyle tylko, że dokument jest wirtualny" - mówi Kobryś.

Kierowca, którego dowód rejestracyjny zostanie w ten sposób zatrzymany otrzyma pokwitowanie tak, jak to miało miejsce do tej pory.

Według KGP w razie kolizji - wbrew pojawiającym się w mediach informacjom - jej uczestnicy nie będą musieli każdorazowo wzywać na miejsce policji. Każdy kierowca, który spowodował kolizję - jak podkreśla policja - ma bowiem obowiązek przekazania danych niezbędnych do wypłaty ubezpieczenia.

"Prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązek wymiany między sobą danych personalnych dotyczących uprawnień i danych dotyczących ubezpieczenia pojazdu. Osoba, która odmówi podania takich danych uczestnikowi zdarzenia naraża się na odpowiedzialność za niewypełnienie tego obowiązku i to bez względu na to, czy chodzi o wypadek, czy kolizję drogową" - mówi Radosław Kobryś.

Dodał, że w razie wątpliwości każdy może sprawdzić ubezpieczenie samochodu wpisując numery jego tablic rejestracyjnych na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. "To naturalne, że społeczeństwo ma obawę, bo nie ma w ręku dokumentów na dany samochód. Musimy się przyzwyczaić do tego, że ten system działa" - mówi Kobryś.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomniało w komunikacie, że dowód rejestracyjny w dalszym ciągu pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym, zaś właściciele pojazdów nadal mają obowiązek posiadania ubezpieczenia OC.

« 1 »
 • Kooper Nick
  01.10.2018 23:14
  Brawo Dobra Zmiano! Piszę to wcale nie z przekąsem, ale zupełnie szczerze. W związku z wprowadzoną zmianą zmniejszą się też kolejki w wydziałach komunikacji. Skoro zniknął przepis zobowiązujący wożenie dowodu rejestracyjnego, zniknął też powód do wymiany dowodu rejestracyjnego z powodu wykorzystania 6 kratek na przegląd techniczny. Policji nie interesuje już, czy jest wpis przeglądu do dowodu rejestracyjnego, którego nie trzeba wozić, ale czy przegląd w ogóle został zrobiony. Jeżeli był zrobiony, to diagnosta wpisuje go do systemu i ok. można jeździć. Jest tylko jedno "ale". Zgodnie z konwencją wiedeńską o ruchu drogowym, jeżeli jedziemy za granicę, to musimy mieć jednak dowód rejestracyjny. Jeżeli więc mamy zamiar swoim samochodem jechać kiedyś za granicę, to wymieniajmy dowód rejestracyjny, najlepiej teraz bo przed wakacjami mogą być kolejki. Natomiast jeżeli nie mamy takiego zamiaru, to korzystajmy z "wirtualnego dowodu". Władza co prawda nie zarobi 54 zł na dowodach rejestracyjnych, ale setki tysięcy ludzi nie stracą miliona godzin (ciekawe ile to pieniędzy?) stojąc w kolejkach w urzędach, a ci co się zagapią i nie wymienią dowodu rejestracyjnego na czas, spędzą wakacje w Polsce, tutaj wydając swoje pieniądze. Tak więc, koniec końców, budżet zarobi znacznie więcej, niż straci na nie sprzedanych druczkach dowodów rejestracyjnych. Jeszcze raz duże brawa, że to wprowadzili. Szkoda, że dopiero teraz, ale wprowadzili i to się liczy.
  doceń 0
 • SGGW
  01.10.2018 23:32
  A ja myślę , że trochę obowiązku tak bardzo nie szkodzi.
  doceń 0
 • ART
  02.10.2018 11:29
  A mnie się wydaje, iż to tylko kolejny kroczek do powszechnej inwigilacji po linii Wielkiego Brata a my cieszymy się jak karpie na wigilię....

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama