107,6 FM

"Rz": Handlarze roszczeń już nie zarobią

Opracowano wykaz ponad 8 tys. przedwojennych nieruchomości, za które byli właściciele dostali odszkodowania - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

"Po ośmiu latach prac resort finansów opublikował w Monitorze Polskim wykaz 8305 przedwojennych nieruchomości, których właściciele przyjęli odszkodowania za majątek pozostawiony w Polsce po II wojnie światowej. To oznacza, że ich właścicielem jest Skarb Państwa, a spadkobiercom zamyka to drogę do roszczeń" - informuje dziennik.

Jak czytamy w gazecie, "prace nad stworzeniem wykazu nieruchomości, za które Polska zapłaciła właścicielom odszkodowania, trwały od 2012 r. i rozpoczął je jeszcze poprzedni rząd PO-PSL, który postanowił uporządkować bałagan w księgach wieczystych - pozwolił on przejmować majątki, które formalnie powinny należeć do Skarbu Państwa. Po II wojnie światowej rząd Polski wypłacił przedwojennym właścicielom setki milionów złotych tytułem odszkodowań za majątek, który znacjonalizowała lub który zniszczyła wojna: gruntów, folwarków, fabryk, kamienic".

"Spis obejmuje działki rolne, lasy z jeziorami (jak chociażby Lasy Dratowskie z czterema jeziorami w Lubuskiem), młyny, fabryki, hotele, restauracje, tartaki leżące na terenie całej Polski. Wśród nieruchomości z układu Polska - Stany Zjednoczone ponad 500 leży na terenie Warszawy, po ok. 300 we Wrocławiu czy Gdańsku" - podaje dziennik.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi dla "Rzeczpospolitej" przyznaje, że "praca nad wykazem była mozolna, trwała wiele lat - należało dokumenty sprowadzać zza granicy". "Pomimo dużych przeszkód dokumenty te były sukcesywnie kopiowane i sprowadzane do Polski. Szacuje się, że zakres dokumentacji archiwalnej, jaką udało się zgromadzić obejmuje setki tysięcy stron. Zintensyfikowane i wielokierunkowe działania pozwoliły w okresie czterech ostatnich lat pozyskać taki zasób archiwalny, jakiego nie udało się zgromadzić przez okres PRL, jak i po 1989 roku" - cytuje "Rz" stanowisko resortu.

« 1 »
 • GOSC
  02.10.2018 13:41
  "Za klamstwa smolenskie,ktore sa ich wizytowka i miernikiem ich prawdomownosci."
  A dałbym głowę, że dobrze udokumentowane kłamstwa smoleńskie są autorstwa PO-PSL. Ciekawych rzeczy można się dowiedzieć....
 • GOSC
  02.10.2018 13:44
  "No i za pogarde jaka okazuja nienarodzonym i narodzonym ofiarom wojen i kalekom..."
  PiS pokazuje pogardę? To może trzeba porównac świadczenia za czasów PO i PiS dla upośledzonych? W każdy razie wygląda to na kłamstwo szyte dość grubymi nićmi.
  A nienarodzeni? Trzeba rzeczywiście ponownie prównywać? Bo przecież widać jasno i klarownie, że PO bardziej interesowało popieranie LGTB niż dzieci nienarodzone.
 • podaj nick
  02.10.2018 14:57
  państwo nie zdążyło jeszcze spłacać starych niby "roszczeń", bo często to byli cwaniacy nie prawdziwi spadkobiercy, to i tak od lat 90-tych co chcieli kupili za 5 zł w prywatyzacjach, odczekali aż drożeje i odsprzedali zagranicznym ynwestorom, czy te rzeczy są do rozliczenia nie
  doceń 3
 • ssssssss
  02.10.2018 19:53
  Myślę że to jest bardzo ważne bo ostatnio ciągle jacyś ludzie mają roszczenia do czegoś co jest w Polsce i im się nie należ.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama