107,6 FM

"Nie chodzi o to, co Kościół robi dla młodych ludzi, lecz kim oni są w Kościele"

Ostatecznie nie chodzi o to, co Kościół robi dla młodych ludzi, lecz kim oni są w Kościele - powiedział abp Grzegorz Ryś, podsumowując dla KAI dzisiejszą przedpołudniową kongregację Synodu Biskupów w Watykanie.

Jako jeden z polskich ojców synodalnych zrelacjonował on tematykę obrad, podczas których poruszono m.in. kwestie "słuchania", "niedialogiczności", życia seksualnego, "kultury odrzucenia", migracji i miejsca młodych w Kościele.

Motywem przewodnim kongregacji przedpołudniowej było "słuchanie", czyli potrzeba rezygnacji z pozycji kogoś, kto ma od razu na wszystko odpowiedzi, niezależnie od tego, czy ktoś pyta czy nie. "Trzeba najpierw słuchać a potem mówić" - stwierdził metropolita łódzki. Jego zdaniem obraz Kościoła, który nastawia się na "słuchanie", jest obrazem Kościoła "w drodze", czyli takiego, który nie czuje się zamknięty. Jest to wizerunek Kościoła, który bardzo dobrze się wpisuje w pontyfikat papieża Franciszka - dodał rozmówca KAI.

"Kłopot może się pojawić wtedy, gdy przez najbliższe dni będziemy mówić o «słuchaniu» i pojawi się obawa, czy już nie zaklinamy rzeczywistości a nie zajmujemy się rzeczywistością samą" - stwierdził abp Ryś.

Za ważne uznał pytanie, "czy młodzi chcą z nami rozmawiać, czy nie stworzyliśmy takiego Kościoła, który oni postrzegają jako «niedialogiczny»". "Jeden z ojców soborowych postawił dramatyczną tezę, że być może Kościół jest ostatnim miejscem, do którego młodzi przychodzą po ratunek. Znajdują się w rozmaitych trudnych sytuacjach i potrzebują pomocy, ale wtedy przyjdzie im do głowy każde inne miejsce, tylko nie Kościół" - powiedział metropolita.

Podkreślano też, że trzeba nauczyć się "milczenia" młodych ludzi, gdyż być może nie mówią, ponieważ uważają, że nie ma to większego sensu.

Ojcowie synodalni najwięcej mówili o seksualności - tego ważnego obszaru życia młodych ludzi dotyczącego sfery intymnej i wrażliwej, miłości w wymiarze erotycznym. "W tym kontekście dzisiaj po raz pierwszy sobie uświadomiłem i był to dla mnie wstrząs osobisty, że inaczej spojrzałem na grzech pedofilii i nadużyć w dziedzinie seksualności ludzi Kościoła" - wyznał abp Ryś. Przytoczył słowa jednego z ojców synodalnych, że młodzi ludzie oczekują od duchownych nie tylko świadectwa Ewangelii, ale pokazania, z jej perspektywy, piękna życia erotycznego, seksualności w ogóle, ponieważ chcą zrozumieć ten wymiar życia człowieka.

"W tym wymiarze Kościół ma wiele do powiedzenia choćby w nauczaniu Jana Pawła II o teologii ciała. Moglibyśmy z młodymi dzielić się naszym nauczaniem na ten temat, ale niestety zgorszyliśmy ich w tym miejscu swoimi grzechami seksualnymi. Tam gdzie mieli oni prawo spodziewać się od nas prowadzenia, otrzymali doświadczenie zgorszenia nie słowem, ale czynem. Niestety my o tym prawie nie mówimy. A jeśli mówimy, to za mało o ofiarach, które wymagają pomocy, niekiedy przez całe życie. W tej bardzo delikatnej dziedzinie, w której Pan Jezus zawierzył nam bardzo piękne przesłanie, w tej chwili nie jesteśmy w stanie jego przepowiadać, bośmy sami, jakby powiedział Cyprian Kamil Norwid, «ubezsilnili» Chrystusowe orędzie swoim postępowaniem. Sami pokazujemy, że inaczej przeżywamy seksualność. Nie przeżywamy jej w kategoriach daru z siebie dla osoby, tylko jako zaspokajanie potrzeb własnych takich czy innych. Związek między seksualnością a miłością został właściwie przez nas zerwany z powodu tych haniebnych czynów" - powiedział abp Ryś.

W tym kontekście nawiązał do przeczytanej niedawno na jednym z portali informacji o "sex lalkach". "To mnie przeraziło, gdyż okazuje się, że seks został zupełnie wyrwany z perspektywy miłości i relacji do ludzkiej osoby. A został sprowadzony do zaspokojenia tylko własnych potrzeb. Rzecz sama w sobie jest straszna" - wyznał arcybiskup.

Podczas obrad powracał temat "kultury odrzucenia", której ofiarami są bardzo często młodzi ludzie. Jeden z ojców zestawił to pojęcie z grzechem "klerykalizmu". Jego zdaniem klerykalizm jest "kulturą odrzucenia" przeniesioną do wnętrza Kościoła. "Jest to niesłychanie mocna teza wymagająca refleksji" - zaznaczył metropolita łódzki.

Wśród wielu wypowiedzi za ważną uznał głos dotyczący naszego stosunku do imigrantów, którzy w większości są młodymi ludźmi. Na zakończenie poruszający ten temat ojciec synodalny zadał szereg pytań: czy znam młodych, którzy wyemigrowali z mojej diecezji, czy wiem, gdzie są, czy znam tych, którzy akurat przybyli do mojej diecezji, może nie na stałe, ale czasowo, czy znam tych, którzy się osiedlili, którzy powrócili. "Gdy podczas trzyminutowej ciszy mogłem się zmierzyć z tymi pytaniami, to niestety na prawie wszystkie dałbym mgliste odpowiedzi, choć nieraz byłem w polskich środowiskach migrantów. Niestety nie znam ludzi, którzy na miejsce naszych migrantów wybrali Łódź" - wyznał arcybiskup.

Zwrócił uwagę, że podczas synodu wiele mówi się o młodych i o samym Kościele. Jego zdaniem ostatecznie chodzi nie o to, co Kościół robi dla młodych ludzi, lecz o to, kim oni są w Kościele. Jeden z ojców synodalnych mówił o Kościele, który jest ciałem potrzebującym wszystkich członków. "Nie jest tak, że my wychowujemy młodych, aby się stali członkami Kościoła, ale oni już są jego członkami, już coś od siebie wnoszą i teraz ważne jest, aby to poznać i opisać, czyli rozpoznać" - powiedział rozmówca KAI.

Jeden z ojców synodalnych z Ameryki mówił, że mamy rozbudowane systemy katechetyczne, katechizujemy młodych po kilkanaście lat, po czym na końcu nauczania młodzi ludzie stwierdzają, że wiara jest czymś irracjonalnym. "Udowadniamy młodym, że wiara jest rozumna, sensowna, tworzy system myślenia a na końcu edukacji młody człowiek stwierdza, że wiara jest irracjonalna. Jest to pytanie o sukces czy klęskę katechezy" - stwierdził abp Ryś.

Dzisiaj swoje wystąpienie miał jako pierwszy z ojców synodalnych bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Biskupów Polski ds. duszpasterstwa sportowców, który mówił o młodzieży w perspektywie duszpasterstwa sportu. "Mówił bardzo ciekawie i jako pierwszy z ojców synodalnych zauważył punkt Instrumentum laboris poświęcony sportowi" - powiedział abp Grzegorz Ryś.

Jak informuje Radio Watykańskie, podczas pierwszej kongregacji głos zabrało 25 ojców synodalnych i świecka audytorka.

« 1 »
 • Przemek
  05.10.2018 07:46
  Biskupi powinni się zastanowić, jak ewentualne późniejsze wnioski z synodu, przełożyć na pracę swoich księży, bo z tym jest najgorzej. Być może i padną na synodzie sensowne słowa i nakaz do działania, ale jeżeli księża tego nie będą realizować, a biskupi będą tylko wypowiadać kolejne patetyczne słowa - jak to się dzieje do teraz, to czas na synodzie będzie zmarnowany. Biskupi muszą zacząć od siebie - czyli słuchać!!! Jeżeli ktoś Wam mówi, że tuszujecie przestępstwa, to sami w tych przestępstwach bierzecie udział. Zatem słuchajcie i nawracajcie się, a może z tym przykładem pójdą wierni widząc w Was jakiś przykład.
  doceń 2
 • Quo VADIS?
  05.10.2018 08:45
  Kościół, który nie będzie mówił o Bogu, przykazaniach, ale zajmował się kwestiami "odkrywania piękna seksualności" to zrobienie z Domu Bożego nie powiem czego...
  doceń 4
 • hmm
  05.10.2018 08:56
  Znowu ten kontrowersyjny biskup, jakby w polskim Kościele nie było nikogo innego. Do tego, jeśli biskupi kogoś cytują, to znacznie częściej JP2, niż wszystkich poprzednich papieży i Samego Jezusa Chrystusa. Jakby tak to wszystko poskładać, to można by pomyśleć, że JP2 to był Jezus Chrystus, a Ryś to papież.
 • tomaszl
  05.10.2018 15:07
  Kiedyś jeden z bardziej znanych księży powiedział, ze młodzi ludzie odchodzą od Kościoła bo mają problem ze strefą seksualną. Ale to nie do końca jest prawdą. Bo pewnie wielu młodych ludzi mając takie problemy w Kościele spotkało jedynie puste moralizatorstwo, karcenie, nieustanne opowiadanie o grzechu i brak pomocy. Dziś, gdy publicznie już widać ze także wielu duchownych ma problem z ta strefą życia warto zmienić podejście z suchego prawa i pustego moralizowania na pomoc młodym, aby potrafili sobie radzić. Ale wymaga to zmiany podejścia przez Kościół do spraw seksualności.
  Pierwszym z brzegu przykładem jest masturbacja, bo gdy młody człowiek co tydzień biega do spowiedzi z tym grzechem, to widać, ze nie spotkał adekwatnej pomocy w Kościele. Na końcu w świecie gloryfikującym seks młody człowiek uzna, że jest zbyt słaby na katolika i odejdzie z Kościoła pozostając w wielkim poczuciu wpojonej winy już na starcie dorosłego życia.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama