107,6 FM

"Brońmy dzieci, a nie instytucji"

Mamy chronić przede wszystkim dzieci i młodzież, a nie bronić instytucji [Kościoła] - powiedział w pierwszym dniu obrad Synodu Biskupów nt. młodzieży biskup pomocniczy archidiecezji liońskiej Emmanuel Gobillard. W obliczu skandali pedofilii, które „wstrząsają Kościołem”, młodzież „prosi nas, by Kościół był bezpiecznym domem”, wskazał 50-letni hierarcha.

Dodał, że „dziś instytucja jest upokorzona przez gorszące grzechy tych, którzy popełnili odrażające przestępstwa, jak też przez milczenie poważnie obciążające niektórych naszych braci”. Zdaniem mówcy ujawnienie tych spraw umożliwia ofiarom odbudowanie swojego życia, a sprawcom - odpowiedzenie za swe czyny.

Bp Gobillard zachęcił też do bardziej otwartego i bezpośredniego rozmawiania z ludźmi młodymi o seksualności. "Nie bójmy się seksualności!" - zaapelował hierarcha, wskazując, że także seminarzyści muszą odebrać dobre wychowanie w tej dziedzinie, by z kolei sami mogli dobrze edukować młodych jako księża.

Według biskupa jest to tym bardziej potrzebne, że ludzie młodzi zbyt często odkrywają seksualność „przez pryzmat pornografii (która dotyka ich niemal wszystkich) lub zażenowanego milczenia pokoleń, które nie zawsze znalazły klucz do zaproponowania solidnego wychowania w tej dziedzinie”.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama