107,6 FM

Tusk: Pojednanie najlepszym darem na 100-lecie niepodległości

Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, był dziś w Krakowie gościem międzynarodowej konferencji "Perspektywy rozwoju Unii Europejskiej" współorganizowanej przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

W trakcie konferencji dyskutowano dziś także o narodowości i tożsamościach w Europie. - Potrzebny jest tu dialog, przedstawianie swoich stanowisk. Spotkałem się niedawno w Utrechcie z grupą świetnie wykształconej młodzieży. Byli doskonale zorientowani w praktycznym znaczeniu mediów społecznościowych. Dla wielu z nich obecna forma Europy jest oczywista, ale nie mieli większej orientacji, jak wyglądała przeszłość Europy, z jej konfliktami wewnętrznymi. Zadawali sobie pytania o tożsamość, mając przy tym głębokie poczucie należenia do wspólnoty. Zdałem sobie sprawę, że społeczna nauka Kościoła może pomóc w odpowiedzi na te pytania. Potrzebna jest jednak do tego rozmowa - powiedział Thodorus Cornelis Maria Hoogenboom, biskup pomocniczy Utrechtu, przewodniczący Komisji Konferencji Wpiskopatów Europy - COMECE ds. Prawnych.

Głos zabrał także Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Odniósł się m.in. do tzw. patriotyzmu jagiellońskiego. - Problem tożsamości jagiellońskiej jak zwie się ją w literaturze fachowej, jest skomplikowany. Historycy rozmaicie to oceniają, odnosząc się do idealnego wymiaru tożsamości jagiellońskiej w XVI wieku. Nawiązali potem do tego m.in. Józef Piłsudski i prezydent Lech Kaczyński. Zygmunt August, ostatni król z dynastii Jagiellonów, wypowiedział pamiętne słowa: "Nie chcę być królem Waszych sumień, jeno stróżem Waszych praw". Ważne są więc w tym przypadku rządy prawa. My, kiedy rozważamy kwestię tożsamości jagiellońskiej, musimy przyznać, że mamy z tym problem. Trzeba bić się w piersi, że Kościół, który posiada bardzo mocną, precyzyjną doktrynę na ten temat, nie mówi tego głośno - powiedział biskup Jarecki.

Tusk: Pojednanie najlepszym darem na 100-lecie niepodległości   O tożsamościach w Europie dyskutowali m.in. biskupi: Theodorus Cornelis Maria Hogenboom z Utrechtu (pierwszy z prawej) i bp Piotr Jarecki z Warszawy Bogdan Gancarz /Foto Gość

Konferencja odbywa się m.in. pod patronatem "Gościa Niedzielnego".

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama