107,6 FM

Na Jasnej Górze odpust Matki Bożej Różańcowej

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w niedzielę na Jasnej Górze w Częstochowie (Śląskie) w uroczystościach ku czci Matki Bożej Różańcowej. Do sanktuarium przybyli m.in. członkowie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej - działającej od 50 lat wspólnoty modlitewnej.

W Kościele katolickim październik jest miesiącem różańca. To modlitwa, powszechnie kojarzona z charakterystycznym sznurem modlitewnym, używanym do odliczania liczby powtórzeń kolejnych części modlitwy. Towarzyszą jej rozważania tajemnic życia Jezusa i Matki Bożej.

7 października Kościół obchodzi Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Co roku do częstochowskiego sanktuarium przybywają wówczas członkowie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej z całej Polski, a także z zagranicy. Część z nich w dniach poprzedzających święto uczestniczy w trzydniowych rekolekcjach.

"Modlitwa różańcowa to jest droga wewnętrznej przemiany, ludzkiego nawrócenia; droga doświadczenia bożego miłosierdzia, które pragnie dotknąć każdego człowieka; to jest droga nawrócenia innych osób, za które się modlimy, droga budzenia w sobie nadziei, droga żalu za grzechy. Różaniec to jest droga to przemiany życia" - mówił w niedzielnej homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

Historia różańca sięga czasów starożytnego chrześcijaństwa. Już wówczas posługiwano się kamyczkami lub ziarnkami dla obliczenia odmówionych pacierzy. Zwyczaj ten praktykowali zwłaszcza pustelnicy egipscy w V wieku. Od XI wieku upowszechniał się zwyczaj odmawiania przy pomocy tej metody określonej ilości modlitwy "Ojcze nasz", a od XIII w. także "Zdrowaś Maryjo". Modlitwie miało towarzyszyć rozmyślanie nad tajemnicami z życia Jezusa i Maryi.

Dzisiejszą formę różańca wierni zawdzięczają św. Dominikowi, choć dopiero dominikanin Alan de Rupe (1428-75) nadał mu głębszy i szerszy nurt w życiu religijnym wiernych, zwłaszcza analfabetów. W zakonach różaniec zastępował modlitwę chóralną, a wśród prostego ludu - książeczkę do nabożeństwa. Począwszy od czasów papieża Leona XIII modlitwa różańcowa stała się najpopularniejszym wyrazem nabożeństwa do Matki Bożej.

Jasnogórska Rodzina Różańcowa powstała 50 lat temu. Jej założycielem był paulin, o. Bronisław Matyszczyk, a zaczynem stały się w 1967 r. pierwsze trzy tzw. róże, czyli 45 osób odpowiedzialnych za krzewienie różańca. Formalnie grupa zaczęła działać w styczniu 1968 r., a w 1974 r. została prawnie ustanowiona i zatwierdzona przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Inspiracją do odnowy modlitwy różańcowej stało się wezwanie prymasa do powszechnej modlitwy za ojczyznę.

W ciągu 50 lat w rejestrach Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej zapisano kilkanaście milionów członków. Z okazji tegorocznego jubileuszu Rodzina przygotowała specjalne wotum - nowe tabernakulum do jasnogórskiej Kaplicy Serca Pana Jezusa. Okalają je figury czterech aniołów, trzymających w dłoniach kandelabry ze świecami. Powstał także specjalny hymn Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Ponadto zainaugurowano działanie specjalnej aplikacji mobilnej pod nazwą "Różaniec z Jasną Górą".

W ub. roku na Jasnej Górze odbył się I Ogólnopolski Kongres Różańcowy pod hasłem "Różaniec ratunkiem dla świata". Trzydniowe spotkanie było okazją do refleksji nad aktualnością i siłą tej popularnej w Kościele katolickim modlitwy oraz formą integracji wspólnot różańcowych. Jak mówił wówczas ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser, różaniec to "wielka sieć boża", kierująca ludzi do Boga, a przy tym szkoła modlitwy, ucząca postaw cierpliwości i stałości.

« 1 »
 • Gość
  07.10.2018 17:39
  Litania do Matki Bożej Różańcowej  Kyrie eleison.
  Chryste eleison. Kyrie eleison.
  Chryste, usłysz nas.
  Chryste, wysłuchaj nas.
  Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami.
  Synu, Odkupicielu świata, Boże
  Duchu Święty, Boże
  Święta Trójco, jedyny Boże  Św. Maryjo, Orędowniczko Różańca świętego, módl się za nami.
  Św. Maryjo, zwierciadło czyste, tajemnice życia i śmierci, Syna Boskiego w sobie pokazujące
  Św. Maryjo, piękna jak księżyc przy okrutnej Męce Zbawiciela
  Św. Maryjo, wybrana jak słonce przy Zmartwychwstaniu Pańskim
  Św. Maryjo, jako obóz uszykowany przeciw nieprzyjaciołom Kościoła świętego
  Św. Maryjo, tęczo przymierza, mająca w sobie rozliczne kolory tajemnic Boskich w Różańcu świętym
  Św. Maryjo, harfo Dawidowa, o strunach dziesięciu rozpędzająca czartów
  Św. Maryjo, drzewo rozkoszne, błogosławiony owoc żywota wydające
  Św. Maryjo, ołtarzu Świętego Świętych, o piętnastu stopniach tajemnic Boskich wystawiony
  Św. Maryjo, zegarze słoneczny króla Achaza, w pozdrowieniach anielskich nazad sie cofający
  Św. Maryjo, Arko korabiu Noego, grzeszników od potopu, ognia wiecznego zachowujący, a piętnastu tajemnicach unoszący się nad górami
  Św. Maryjo, raju rozkoszy, w liliach i różach Męki Syna Boskiego w Różańcu świętym wystawiony
  Św. Maryjo, z Różańcem świętym dusze ludzkie z mak czyśćcowych wyciągająca
  Św. Maryjo, Różańcem świętym jako tarcza, wiernych sług swoich od sideł czartowskich i złych przygód zasłaniająca
  Św. Maryjo, Panno najczystsza
  Św. Maryjo, Matko i Pani nasza


  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

  W. Módl sie za nami święta Boża Rodzicielko,
  O. Abyśmy sie stali godnymi obietnic Chrystusowych.

  Modlitwa: Boże, którego Opatrzność nie myli sie w Swoim rozporządzeniu, pokornie Cię prosimy, abyś wszystkie szkodliwe rzeczy od nas oddalił. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków. Amen.


  Modlitwa do Matki Bożej różańcowej

  Maryjo Dziewico, pomóż mi tak ukochać modlitwę różańcową, bym jej nigdy nie zaniedbała, by się stała moją codzienną potrzebą. Niech ta ewangeliczna modlitwa stanie się coraz silniejszą więzią, łączącą mnie z Jezusem i z Tobą, hołdem dziecięcej pobożności i miłości, umocnieniem i zachętą do radosnego i sumiennego wypełniania obowiązków w naśladowaniu Ciebie i Twego Syna.
  Spraw, aby rozważanie Tajemnic Waszego życia wprowadzało mnie w duchowe głębie, gdzie rozum, wola i uczucia pozwalają ogarnąć się i przeniknąć sprawami Bożymi. W świetle świętych Tajemnic Różańcowych ukazuj mi Matko powagę życia ziemskiego, które przygotowuje mi los wieczny, więc powinno być godne, czyste i szlachetne.

  Przez Tajemnice Różańcowe pouczaj mnie, że cierpienie pokornie przyjęte i ofiarowane Ojcu, przynosi wielkie owoce zbawcze, że przetrwanie z Jezusem na Kalwarii doświadczenia otwiera przede mną blask zmartwychwstania na wieczne szczęście z Nim, tam nie będzie już łez, lecz nieustanne dziękczynienie za łaski, które z cierpienia Bóg wydobył dla mnie i dla braci moich w Chrystusie. Królowo Różańca świętego, módl się o zbawienie wszystkich ludzi!!!
  Amen.
  doceń 0
 • gut
  07.10.2018 20:39
  Osoba Maryi, duchowość z tym związana - ma bardzo wieloraką perspektywę uwrażliwienia: od takiego jak ->komunikuje o tym< - np. ikona jasnogórska, czy figura fatimska, po ikonę jamneńską aż po - ''Madonny z polskiej poezji:'' malarstwo Wiesławy Kwiatkowskiej. >To samo, ale jakby nie to samo... jakby zupełnie inaczej.<

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama