107,6 FM

Powołanie sędziów Sądu Najwyższego możliwe w środę

Możliwe jest, że w środę prezydent Andrzej Duda powoła nowych sędziów Sądu Najwyższego - poinformował PAP rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Podkreślił, że powoływanie sędziów Sądu Najwyższego jest wyłączną kompetencją prezydenta.

Spychalski był pytany, czy w środę prezydent Andrzej Duda powoła nowych sędziów Sądu Najwyższego na podstawie trzech uchwał KRS, które trafiły do Kancelarii Prezydenta w poniedziałek. "Nie zaprzeczam. Jest to możliwe" - odpowiedział Spychalski.

Na pytanie, jak ewentualne powołanie sędziów SN przez prezydenta koresponduje z postanowieniami Naczelnego Sądu Administracyjnego o zabezpieczeniu postępowań dot. nominacji nowych sędziów SN, odpowiedział: "powoływanie sędziów jest wyłączną kompetencją prezydenta".

Przed południem "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że najprawdopodobniej w środę prezydent Andrzej Duda nominuje kolejnych sędziów Sądu Najwyższego. Gazeta powołała się na informacje uzyskane od jednego z uczestników postępowania, który ma zostać powołany do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. "DGP" wskazał zarazem, że jeśli tak się stanie, będzie to oznaczało, że postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego o zabezpieczeniu konkursu do SN nie odniosło skutku.

W końcu czerwca w Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego SN - do obsadzenia były 44 stanowiska sędziowskie. Ostatecznie KRS rozpatrywała ponad 180 kandydatur zgłoszonych na te stanowiska.

Pod koniec sierpnia KRS wyłoniła 40 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Dyscyplinarnej, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, Izbie Cywilnej oraz Izbie Karnej. Rada wyłoniła: 12 kandydatów do Izby Dyscyplinarnej, 20 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, 7 kandydatów na wakaty w Izbie Cywilnej i jedną kandydaturę na wakat w Izbie Karnej.

Na początku września przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur podpisał uchwałę Rady o przedstawieniu prezydentowi Andrzejowi Dudzie wniosku o powołanie 12 sędziów Izby Dyscyplinarnej SN. 20 września prezydent powołał 10 osób na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN.

We wrześniu Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił wnioski o zabezpieczenie i wstrzymał - w zaskarżonych częściach - wykonanie uchwał KRS odnoszących się do powołania sędziów Sądu Najwyższego do Izb Karnej, Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Wnioski złożyli w NSA kandydaci na sędziów SN, którzy w końcu sierpnia nie uzyskali rekomendacji KRS.

« 1 »
 • Gość
  09.10.2018 16:54
  No i dobrze, nie ma w Polskim prawodawstwie "zabezpieczania konkursów" i zawieszania ustaw. Sąd nie może łamać prawa nawet w dobrej wierze.
 • gosc
  09.10.2018 16:56
  Prezydent nie ma prawa powołać obecnie sędziów, bo Trybunał Sprawiedliwości zawiesił stosowanie ustawy, na mocy której prezydent mógłby to zrobić. Konstytucja mówi, że akty prawa międzynarodowego stoją przed prawem krajowym. Powołanie sędziów wbrew zasądzonemu środkowi zaradczemu będzie złamaniem prawa UE i w konsekwencji narazi na kary nas, obywateli. Bo przecież to my zapłacimy kary, a nie prezydent z własnej kieszeni.
  doceń 11
 • KOLO
  09.10.2018 18:22
  W końcu! Najwyższa pora skończyć kabaret odstawiany przez specjalną kastę i ich popleczników od "co by było tak jak było".

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama