107,6 FM

Kaja Godek: Posłowie boją się zająć projektem "Zatrzymaj aborcję"

Być może gwarancja inicjatywy obywatelskiej w Polsce ma charakter wyłącznie iluzoryczny. Mrożenie projektu "Zatrzymaj aborcję" przez wiele miesięcy w komisji wskazuje, że posłowie boją się zająć tym tematem - uważa Kaja Godek, pełnomocniczka Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję".

Komitet złożył w środę pisemny wniosek do Prezydium Sejmu w sprawie interpretacji regulaminu Sejmu. Obrońcy życia mają wątpliwości, czy komisja polityki społecznej i rodziny nie stosuje parlamentarnej obstrukcji poprzez opóźnianie prac nad obywatelskim projektem zmierzającym do zniesienia dopuszczalności aborcji eugenicznej.

Zarzuty Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej dotyczą opieszałości specjalnej podkomisji sejmowej, powołanej do rozpatrzenia projektu "Zatrzymaj aborcję". Powstała ona w lipcu, ale do tej pory nie zebrała się na oficjalnym posiedzeniu ani razu.

"Trudno mi jest dzisiaj ocenić, kiedy będzie znany termin, bo nie uzgodniłem tego jeszcze z członkami komisji" - powiedział KAI w środę poseł Grzegorz Matusiak, przewodniczący podkomisji. - Trzeba cierpliwie poczekać - dodał.

Zdaniem Kai Godek, która spotkała się z dziennikarzami przed Biurem Podawczym Sejmu RP, dzisiaj "nic nie stoi na przeszkodzie, by uchwalić ustawę "Zatrzymaj aborcję" i wykreślić jeden śmiercionośny punkt z obecnie obowiązującej ustawy aborcyjnej".

Działacze pro-life od trzech miesięcy starają się o spotkanie z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Chcą porozmawiać o tym, jak projekt "Zatrzymaj aborcję" był procedowany do tej pory jak i będzie procedowany w przyszłości. - Niestety przez trzy miesiące przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej, pod którą podpisało się milion Polaków, nie mogą doprosić się marszałka Sejmu o krótkie spotkanie - powiedziała Godek.

W pisemnym wniosku obrońcy życia pytają władze Sejmu, czy podtrzymują one zdanie, że sejmowa podkomisja została powołana zgodnie z regulaminem i czy jej powstanie było uzasadnione.

"Nabieramy przekonania, że być może gwarancja inicjatywy obywatelskiej w Polsce ma charakter wyłącznie iluzoryczny. Przegłosowanie projektu w pierwszym czytaniu, wrzucenie go do komisji i mrożenie go wiele miesięcy wskazuje na to, że posłowie boją się zająć tym tematem" - mówiła Kaja Godek.

Jak dodała, pojawiają się informacje, że "posłowie źle się czują z tym, że domagamy się uchwalenia tego projektu". - Chcę podkreślić, że będziemy się tego domagać, dlatego że na jednej szali mamy komfort polityków, a na drugiej szali mamy życie niewinnych ludzi. I my zawsze staniemy po stronie życia niewinnych ludzi - zaznaczyła.

Zdaniem Kai Godek, źle się też stało, że projektem "Zatrzymaj aborcję" posłowie nie zajęli się zimą i wiosną tego roku. Teraz bowiem nastał czas kampanii i łatwo usłyszeć zarzuty, że kwestia aborcji staje się ponownie elementem gry przedwyborczej. - Dawno nic byśmy już nie mówili, gdyby ta sprawa była załatwiona kilka miesięcy temu - dodała Kaja Godek.

"Mamy sytuację, w której polskie społeczeństwo dorosło do ochrony życia, zebrało blisko milion podpisów pod tą inicjatywą. Mamy deklarację prezydenta, który chce podpisać tę ustawę i mamy parlament, który jest wąskim gardłem, nie zwraca się ku obywatelom, tylko zajmuje się innymi sprawami. One są również ważne, ale pamiętajmy, że kwestia ochrony życia i zakazu zabijania dzieci jest absolutnie podstawowa" - powiedziała Godek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Józef K.
  10.10.2018 21:14
  Pani Kaju , dla jednoosobowego Suwerena wartością absolutnie podstawową jest zdobycie pełni władzy . A mądrość obecnego etapu mówi mu ,że zajmowanie się sprawą aborcji w chwili obecnej może być przez pryzmat celu najważniejszego niebezpieczna ( zbyt duży elektorat nieprzychylny temu tematowi , tak tak, w katolickiej Polsce ). Ale jest też dobra wiadomość , bo jak już ten Suweren niczym nie ograniczona władzę przejmie , to może przychyli się do Pani racji , bo kto Putinowi,Łukaszence , czy innemu wschodniemu despocie zabroni.
  doceń 3
 • Seitz
  10.10.2018 23:56
  Ty, który nawołujesz by Pani Kaja sama poszła do wyborów wiesz, że w ten sposób uwalisz ustawę i skłucisz zjednoczoną prawicę. W jedności jest siła więc nie prowokuj i nie nawołuj do rozłamu bo jeszcze ktoś cię posłucha. Cierpliwości. Ta zmiana też nadejdzie.
  doceń 3
 • Ala
  11.10.2018 08:45
  Uważam że Bóg dał Człowiekowi po to wolną wolę aby sam wedle własnego sumienia decydował. Nie można zmuszać ludzi by żyli według czyjegoś widzimisię. Nikt nikogo do aborcji nie zmusza, jeśli kobieta chce to urodzi nieuleczalnie chore dziecko, ale z drugiej strony nie odbierajcie ludziom możliwości wyboru !!! Mam znajomego który jest bardzo ciężko chory, kiedyś mi powiedział że wolał by się nie urodzić niż żyć w takich męczarniach gdzie Państwo rzuca tylko kłody pod nogi - gdzie tu sens ??? Żeby czegoś zakazywać należy najpierw zacząć od drugiej strony i zapewnić tym ludziom godne życie !!!( Proszę nie kasować moich komentarzy bo nikogo tu nie obrażam a jedynie przedstawiam swój pogląd )
 • MAREK.LN
  11.10.2018 09:19
  A kim jest w ogóle ta Godek, że mówi posłom co mają robić? Posłowie robią to co im mówi prezes a nie jakaś Godek.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama