107,6 FM

Drugi etap synodu, wybrano autorów dokumentu końcowego

Od wczorajszej (9.10.2018.), popołudniowej sesji uczestnicy Synodu Biskupów dyskutują nad drugą częścią tematów, poświęconych interpretacji sytuacji współczesnej młodzieży, ich wiary i powołania.

6. kongregacja generalna rozpoczęła się jednak od wyboru pięciu członków komisji, która przygotuje dokument końcowy synodu. Każdy z nich reprezentuje inny kontynent: Afrykę watykański kard. Peter Turkson, Europę abp Bruno Forte z Włoch, obie Ameryki kard. Carlos Aguiar Retes z Meksyku, Azję kard. Oswald Gracias z Indii, a Oceanię abp Andrew Comensoli z Australii. Ponadto w skład komisji wchodzą relator generalny kard. Sérgio da Rocha z Brazylii, sekretarz generalny synodu kard. Lorenzo Baldisseri, sekretarze specjalni tego zgromadzenia synodalnego ks. Giacomo Costa SJ i ks. Rossano Sala SDB oraz trzech ojców synodalnych z nominacji papieskiej abp Światosław Szewczuk z Ukrainy, ks. Alexandre Awi Mello z Watykanu oraz ks. Eduardo Gonzalo Redondo z Kuby. Wszystko są to osoby blisko związane z obecnym pontyfikatem, co może mieć szczególne znaczenie, gdyby Franciszek zechciał skorzystać z możliwości, którą daje ogłoszona niedawno konstytucja apostolska o Synodzie Biskupów, i włączył dokument końcowy synodu do nauczania papieskiego.

Jednym z głównych punktów wczorajszych obrad było świadectwo młodej Słowaczki Viktorii Zolnovej, która mówiła o znaczeniu kierownictwa duchowego i spowiedzi na jej osobistej drodze rozeznawania.

Inni uczestnicy obrad zwracali uwagę na posłannictwo Kościoła wśród młodych. Jego zadaniem nie jest oferowanie jednej z wielu alternatyw, lecz jedynej możliwej odpowiedzi na ich głębokie pragnienie życia w pełni. Dlatego młodych trzeba prowadzić na spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym. W tym kontekście zwrócono uwagę na adorację eucharystyczną, która w ostatnim czasie jest coraz bardziej przez młodych odkrywana.

W auli synodalnej mówiono tym razem również o młodych chrześcijanach prześladowanych i dyskryminowanych za swą wiarę. Zwrócono uwagę na skryty totalitaryzm postomdernistyczny, który w odróżnieniu od nazizmu i komunizmu nie epatuje przemocą, ale również zabija: nie ciała lecz dusze. Podkreślono ponadto potrzebę ochrony rodziny, którą dzisiaj usiłuje się przedefiniować. Rodzina tymczasem jest dla większości młodych głównym punktem odniesienia, a wzór zdrowego małżeństwa i rodziny jest dla młodzieży najlepszą katechezą i katechumenatem do małżeństwa, o który apelował poprzedni Synod.

« 1 »
 • Gość Marek
  10.10.2018 21:50
  W eseju " Gesu di Nazaret, storia di Dio, Dio della storia" z 1994 roku biskup Forte pisze, że Zmartwychwstanie nie jest historycznym faktem, ale jest to judeochrześcijańska legenda, którą Apostołowie przekazali swoim następcom. Pisze o tym redaktor Zangrando w 2005 roku, czyli po mianowaniu Forte arcybiskupem niedługo przed śmiercią Jana Pawła II. Oczywiście rację ma też "L", niestety. Trwa ostatnia bitwa Szatana, jak to zapowiadała sistra Łucja, pisząc do śp. kard. Caffary w latach 80-tych. Naszą bronią Różaniec. Nie zaniedbujmy go nawet wbrew najsmutniejszym wieściom.
  doceń 5
 • Banan
  10.10.2018 23:14
  Teatrzyk. Dokument końcowy jest już dawno napisany, pod dobrze nam znaną tezę.
  doceń 5
 • tadeuszogorek
  11.10.2018 08:23
  Smutny spektakl. Nie można zapomnieć o stronniku LGTB, Thomasie Rosice, z Kanady, którego dwóch pracowników z przedsiębiorstwa medialnego reprezentuje "młodzież z Kanady" na synodzie. Nie da się tego ukryć i katolickie media piszą o tych "przewałach" na synodzie.
  doceń 4
 • Tadf2000
  11.10.2018 08:37
  Jakos nikt nie bierze udzialu w dyskusji jak to Papiez Franciszek oskarzyl Polakow o zbrodnie na Litwinach . dech co niektorym tu zaparlo
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama