107,6 FM

"Mamy skarb, a staliśmy się antyświadectwem"

Abp Ryś: Tak naprawdę potrzebujemy tylko dwóch rzeczy.

Przy całej różnorodności współczesnej młodzieży, widzimy, że są też punkty wspólne dla wszystkich, jak na przykład rodzina, która dla zdecydowanej większości młodych zawsze okazuje się najważniejsza. Zwraca na tu uwagę abp Grzegorz Ryś, delegat Episkopatu Polski. Podkreśla on, że trzeba sobie uświadomić, co dla młodzieży jest ważne, bo to są też miejsca, w których można ją spotkać.

Zdaniem metropolity łódzkiego ten synod pokazuje też znaczenie, uświadamia nam, co młodzi mogą zrobić w Kościele. Trzeba o tym pamiętać, bo w niektórych rzeczach, jak na przykład w ewangelizacji swych rówieśników młodzi są niezastąpieni. Przykład 23-letniego Franciszka z Asyżu pokazuje też, że niektóre zmiany w Kościele są w stanie przeprowadzić tylko ludzie młodzi. Starszym brak już otwartości i odrobiny szaleństwa, która jest do tego niezbędna – przypomina abp Ryś.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim, podzielił się on również myślami, które chce przedstawić w Auli Synodalnej.

“Tak naprawdę potrzebujemy tylko dwóch rzeczy. To znaczy kerygmatu i zaprzyjaźnienia się z młodymi. To zaprzyjaźnienie jest teraz trudne, bo po całej tej serii skandali jesteśmy mało wiarygodni, kiedy mówimy o przyjaźni. Wielu z nas się «zaprzyjaźniło» z młodymi, tak, że «niech Pan Bóg broni». Na synodzie bardzo otwartym tekstem się o tym mówi. Wszyscy jesteśmy przekonani, że nie ma piękniejszego rozumienia miłości, także w wymiarze erotycznym, niż to, które podpowiada Ewangelia i to, co bardzo pięknie Papież nazwał teologią ciała. Ale sami staliśmy się antyświadectwem. Jeśli dziś świat mówi, że seks jest obszarem potrzeb, a nie wyrazem daru osoby z siebie i ma sens z racji na miłość, to te wszystkie przypadki nadużyć pokazują, że sami redukujemy seks do potrzeby i jeszcze ją realizujemy w sposób obrzydliwy i przestępczy – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Ryś. – To jest punkt wyjścia. Wiemy, że mamy w rękach skarb, którym jest teologia miłości, małżeństwa, życia erotycznego, a mamy potężny problem, żeby to w sposób wiarygodny przekazywać i o tym mówić, bo sami staliśmy się antyświadectwem, zderzyliśmy się z własnym grzechem, z własną słabością. Nie wolno udawać, że tego nie ma, nie wolno tworzyć mitów, bo mit zwłaszcza w relacjach z młodymi jest katastrofalny.”

« 1 »
 • Kuba
  12.10.2018 10:25
  Za dużo samobiczowania. Świat jest zwiedziony przez ducha nieczystości, nawet część duchowieństwa to dotyka i mówię też o tych księżach, którzy trwając w celibacie żałują swojej bezżenności. Jedynem ratunkiem jest nie dialog, ale pokuta, dążenie do świętości. Jeden święty przemienia tysiące, jeśli nie miliony. 10 tysiecy świętych i cały świat będzie zbawiony.
  doceń 4
 • Hammurabi
  12.10.2018 13:07
  Zwykle daleki jestem od używania słowa "każdy"
  Każdy ksiądz to … każdy Niemiec to... każdy sędzia to … itd.

  Wolałbym aby kapłan j/w trzymał się Biblii jak na teologa przystało . przypominam że choćby było ich niewielu to i tak mogą "schrzanić" życie większości [ patrz. Ananiasz i Safira ]

  No tak , ale tutaj nie mamy do czynienia z jednostkami tak jak w Dz. A. ale ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚCIĄ , tak oszukać , zmylić wiernych , zgrzeszyć można nie tylko czynieniem ale zaniedbaniem , ok ?

  Zdecydowana większość kapłanów OSZUKIWALA KOŚCIÓŁ nie , nie słowem milczeniem , omertą .Czymże wobec nich jest tych dwoje z Dz. A. ? Może erozja kościoła nie jest przypadkiem ale biblijną prawidłowością , co ? wlałbym usłyszeć … teologa , bo mi się wydaje ,że duchowieństwo zachowuje się … jakby Biblia stanowiła dla nich "czarna dziurę " w ich wykształceniu.


  Dlaczego księża nie ostrzegali kościoła ? można by sądzić że biskupi jego polecenia milczenia , wierność instytucji z pominięciem Boga ,Kościoła , jest dla nich ważniejsza niż miłość do Kościoła . ok ? Podobnie i upadłe anioły myślały .


  A ja słyszałem ,że kto matkę czy córkę kocha bardziej niż Jezusa nie jest Go godzien , gdzie to było ? w jakiejś Książce , no...jak ekscelencja zapomniał to i ja mogę sobie pozwolić na niepamięć , w końcu przykład idzie z góry .
 • podaj nick
  12.10.2018 17:20
  cynizm i głupota, przed którą nie chroni księżowska kapota
  doceń 0
 • art
  12.10.2018 20:27
  @ HAMURABBI:
  1. „Wolałbym aby kapłan j/w trzymał się Biblii jak na teologa przystało . przypominam że choćby było ich niewielu to i tak mogą "schrzanić" życie większości [ patrz. Ananiasz i Safira ]
  „No tak , ale tutaj nie mamy do czynienia z jednostkami tak jak w Dz. A. ale ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚCIĄ , tak oszukać , zmylić wiernych , zgrzeszyć można nie tylko czynieniem ale zaniedbaniem , ok ?
  O: Historia z Ananiaszem i Safirą pasuje tu jak pięść do nosa. Kto ich uśmiercił? Apostoł Piotr ? Apostołowie ? Kościół? Czy Pan? Dlaczego uśmiercił? Bo popierał stanowisko Piotra, to chyba jasne. W Piśmie się to nazywa „nauczanie z mocą”. Skutek? Cytata: „Strach wielki ogarnął cały Kościół i wszystkich, którzy o tym słyszeli.”
  Gdzie tu widzisz „oszustwo, zmylenie wiernych, zgrzeszenie czynieniem czy zaniedbanie ? Owszem z tym nietrzymaniem się Biblii to masz trochę racji. Tu jest radykalizm: tak, tak, nie, nie. Oszukaliście to kara! Ryś Arcybiskup dialoguje. A przecież w Biblii wyraźnie: „Otrząśnijcie pył z sandałów waszych, NAUCZAJCIE CHRZCZĄC!!! I tak dalej. I żadnych : „Bóg jest miłością” raczej : Bóg jest sędzią sprawiedliwym.’ I , jak widzimy, groźnym! Ale to na pewno nie to o co tu oskarżasz kapłanów!
  2. „Zdecydowana większość kapłanów OSZUKIWALA KOŚCIÓŁ nie , nie słowem milczeniem , omertą „ (…)Dlaczego księża nie ostrzegali kościoła ? można by sądzić że biskupi jego polecenia milczenia , wierność instytucji z pominięciem Boga ,Kościoła , jest dla nich ważniejsza niż miłość do Kościoła . ok ? Podobnie i upadłe anioły myślały .
  Zmowa milczenia? Oszukiwała? A w czym konkretnie? Masz jakieś dowody winy np. Kardynała Mac Carrick? Masz? Przedstaw je w takim razie. Masz inne dowody? Podaj! Opierasz się na historii z Ananiaszem i safirą? Ja Ci przedstawię lepszą , pasującą jak ulał do tej obecnej nagonki na kapłanów Świętego KK. Posłuchaj: „Nie mogli jednak sprostać mądrości i Duchowi, z którego natchnienia przemawiał.
  Gdy usłyszeli to, co mówił zawrzały gniewem ich serca i zgrzytali zębami na niego.”
  A teraz uważaj bo to pasuje jak ulał: „A oni PODNIEŚLI WIELKI KRZYK, zatkali sobie uszy i rzucili się na niego wszyscy razem. Wyrzucili go poza miasto i kamienowali,”
  Podnieśli krzyk wielki!!! KAMIENOWALI – jak TERAZ anonimowe trolle na tysiącznych forach faryzejskich mediów!!!
  3. „A ja słyszałem ,że kto matkę czy córkę kocha bardziej niż Jezusa nie jest Go godzien , gdzie to było ? w jakiejś Książce , no...jak ekscelencja zapomniał to i ja mogę sobie pozwolić na niepamięć , w końcu przykład idzie z góry „.
  O. A kto pyta? Kto tu obsikuje nogawki znanego z imienia i nazwiska hierarchy? Kto kocha Jezusa bardziej niż matkę czy córkę? Tyyyyyy? To przedstaw się! Każdy chciałby poznać takie cudo!

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama