Trump ogłosił 11 października 2018 Dniem Pamięci gen. Pułaskiego

dodane 11.10.2018 16:50

PAP |

Prezydent USA Donald Trump ogłosił czwartek 11 października 2018 Dniem Pamięci Generała Pułaskiego. Wzywając Amerykanów do uczczenia pamięci tych, którzy "przyczynili się do umocnienia amerykańskiego narodu", nawiązał do jego "szczególnych więzi" z Polakami.

Trump ogłosił 11 października 2018 Dniem Pamięci gen. Pułaskiego   PAP/EPA/DAVID MAXWELL Donald Trump

W środowej proklamacji prezydenta przesłanej w czwartek PAP przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Warszawie czytamy, że Amerykanie wspominają dziedzictwo Pułaskiego, "czerpiąc zarazem inspirację z (jego) bezprzykładnego oddania sprawie wolności, praworządności i suwerenności narodu".

Pułaski zmarł 11 października 1779 roku z ran odniesionych dwa dni wcześniej w bitwie pod Savannah.

W tekście proklamacji prezydent przypomniał, że "już w młodości hrabia Kazimierz Pułaski zasłynął niezwykłą odwagą, walcząc u boku ojca o wyzwolenie ojczystej Polski spod rosyjskiej władzy". Później, "szczęśliwie dla Ameryki, poznał Benjamina Franklina, ten zaś namówił go do przyłączenia się do amerykańskiej walki o niepodległość". W jej trakcie, już jako generał brygady, wykazywał się "niespotykaną odwagą na polu walki i był przykładem dla innych". Pułaski w bitwie pod Brandywine ocalił życie generałowi Jerzemu Waszyngtonowi".

Według prezydenta Trumpa, polski generał stał się uosobieniem "szczególnych więzi, jakie po dziś dzień łączą naród amerykański i polski". Jak w tym kontekście podkreślił, "zaiste, ponad dwieście lat po bohaterskiej śmierci generała, a sto lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Stany Zjednoczone i Polska nadal wykazują podobne oddanie dla sprawy wolności i umacniania łączących oba kraje dwustronnych relacji".

Prezydent podpisał proklamację w środę, "dziesiątego października 2018 Roku Pańskiego dwa tysiące osiemnastego, w dwieście czterdziestym trzecim roku niepodległości Stanów Zjednoczonych".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISTORIA, OBCHODY, PAP, POLSKA, PREZYDENT, USA

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Gość 12.10.2018 10:46
Niezalogowany użytkownik Brawo Donald Trump. Widać, że ma on duzo sympatii i szacunku do Polski i Polaków, obyśmy tylko chcieli to wykorzystać dla wspólnego dobra.
Plusów: 0 R123 12.10.2018 05:13
Niezalogowany użytkownik Szkoda, że tylko w roku 2018. Powinno być 11 X każdego roku.
Plusów: 4 Mariusz 11.10.2018 20:08
Niezalogowany użytkownik Można we wszystkim widzieć tylko swój własny czubek nosa i tylko to co problematyczne. Cieszmy się że prezydent Trump podkreśla wielkość Polski i współpracę między narodami. Niewątpliwie nie mają takiej postawy donosiciele brukselscy!
Plusów: 0 Adamigo 11.10.2018 19:37
Niezalogowany użytkownik Szczególne więzi polegają na obowiązku wizowym. To mydlenie oczu to jakaś zasłona dymna, tylko patrzeć jak coś gruchnie, a beneficjentem będą ach kto, ach kto, starsi bracia.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl