107,6 FM

"Błagam Was byście podtrzymali dobre, prawdziwe i piękne nauczanie Kościoła na temat homoseksualizmu"

22-latka o skłonnościach homoseksualnych napisała list do ojców synodalnych.

Pochodząca ze Stanów Zjednoczonych 22-letnia blogerka Avera Maria Santo napisała list otwarty do Ojców Synodalnych. Dziewczyna, która otwarcie pisze o swoich skłonnościach homoseksualnych i o tym, jak stara się żyć na co dzień zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego, prosi biskupów, by nie ulegali presji relatywizowania nauki Kościoła w sprawie homoseksualizmu.

"Drodzy Biskupi Świętego Kościoła Katolickiego, kiedy poinformowano mnie o wysiłkach podejmowanych przez grupy «pro-LGBT», próbujące przekonać biskupów katolickich do zmiany nauczania Kościoła na temat homoseksualizmu, zwłaszcza w tym roku synodu o młodzieży, byłam wstrząśnięta" - tak list otwarty do Ojców Synodalnych rozpoczyna 22-latka z Alabamy, Avera Maria Santo. Dziewczyna jest autorką bloga, poświęconego refleksjom na temat tego, jak łączyć "ten najcięższy z krzyży" - jak nazywa swoje skłonności homoseksualne - z życiem zgodnym z Ewangelią i nauczaniem zawartym w Katechizmie Kościoła Katolickiego. To właśnie na blogu opublikowała swój list otwarty, przedrukowany przez niektóre media katolickie, w którym sprzeciwia się jakiemukolwiek relatywizowaniu nauki Kościoła nt. homoseksualizmu.

"Jako ktoś, kto nie tylko wyrósł w Kościele, ale też pokochał go i jego nauczanie na temat mnie samej, nie zniosłabym jakiejkolwiek zmiany tego nauczania, zwłaszcza takiej, która mogłaby przynieść wielkie szkody. Chciałabym zatem otworzyć przed wami moje serce i podzielić się z wami częścią mojej historii i moich przekonań, drodzy Biskupi Świętego Kościoła Katolickiego i błagać was, byście podtrzymali dobre, prawdziwe i piękne nauczanie Kościoła na temat homoseksualizmu" - pisze młoda Amerykanka.

Dzieląc się swoim świadectwem, Santo podkreśla, że gdy jako nastolatka zaczęła odczuwać "romantyczne zainteresowanie innymi kobietami", była przerażona i nie do końca rozumiała nauczanie Kościoła katolickiego na ten temat. Przyznaje, że kiedy w wieku 20 lat zaczęła je rozumieć, "nie podobało jej się to, co w nim słyszała, ale wiedziała, że jest to właśnie to, co powinna usłyszeć". Podkreśla, że dziś rozumie wolność jako zdolność do wybierania tego, co jest dobre i szlachetne i odważnie przyznaje, że doświadczyła, iż bycie w jakimkolwiek związku homoseksualnym przeszkadza w "wolności do autentycznej miłości i w zdolności do osiągnięcia świętości".

"Nie ma na świecie nikogo, kto nie byłby powołany do życia czystością, włącznie z moimi braćmi i siostrami, którzy doświadczają pociąg do osób tej samej płci. Nie dlatego, że Kościół jest opresyjny i chce, abyśmy byli mu poddani w żałosny i bierny sposób, ale dlatego, że każdy z nas bez wyjątku jest zaproszony do tego, by mieć udział w boskim życiu Stwórcy, życiu, w którym nie może się ostać żaden grzech" - czytamy w liście.

Autorka mówi też o swoich potrzebach związanych ze wspólnotą Kościoła. "Potrzebuję, aby przypominano mi jako chrześcijance nie tylko o tym, że jestem powołana do kochania tak, jak Chrystus nas umiłował, ale też, że jestem do tego zdolna. Jestem zdolna do autentycznej miłości!" - pisze, przekonując, że młodym ludziom nie można wmawiać, że skłonności homoseksualne są krzyżem nie do uniesienia, który sam w sobie miałby przekreślać ich zdolność do naśladowania Chrystusa, ale że należy od nich wymagać naśladowania Jezusa. Prosi też biskupów, by podczas Synodu zajęli się tematem towarzyszenia w wierze i rozeznawania powołania wśród młodych ludzi o skłonnościach homoseksualnych, ale by nie ulegali presji relatywizowania nauczania Kościoła w tym temacie.

« 1 »
 • BRAVO
  12.10.2018 09:35
  Wspaniałe świadectwo wiary i prawdy. Trzeba tylko chcieć i prawdziwie kochać. A nie zwalać na to, że "nie da się", bo to za trudne. Oby tylko dano posłuch takim świadectwom, które są tylko przypomnieniem oczywistych rzeczy dla katolików, a nie jakimś lobbowaniem na rzecz rozpasania.
  doceń 27
 • velario
  12.10.2018 15:30
  @Thorgi, Kuba & Nika - mimo wszystko mam nadzieję, że decydując o kierunku, w jakim będzie kroczył Kościół, Synod będzie decydował słuchając raczej natchnień Ducha Świętego niż próśb amerykańskich blogerek.
 • vox clamantis
  13.10.2018 20:13
  List Pasterski EP na niedzielę Świętej Rodziny 29 stycznia 2003 r. stwierdza:
  "Kościół nie zostawia ich samotnych w obliczu życiowych zmagań. Wśród osób, które skorzystały z terapii w katolickich ośrodkach „Odwagi” ponad 30% potrafiło zmienić swą orientację i podjąć życie w sakramentalnych związkach małżeńskich." ( http://episkopat.pl/swiadkowie-ewangelii-zycia/ )”.
  Gdzie są informacje o dostępności i skuteczności tych ośrodków? JE Metropolita Krakowski jest „bezradny” w odpowiedzi na to pytanie, a potem oświadcza „kochamy ich i szanujemy, ale nie słuchamy, tego co mówią” (http://franciszkanska3.pl/aktualnosci/dialogi-z-arcybiskupem-wola-boga-a-wola-czlowieka). Uprzednio zaś proponował (wraz z prezydium KEP) zastąpienie rodziny spółkami prawa handlowego (

  https://episkopat.pl/oswiadczenie-prezydium-konferencji-episkopatu-polski-4/).
  Czy nie jest zadaniem Kościoła wszechstronna pomoc osobom homoseksualonym w prawidłowej integracji do życia w rodzinie, pracy i innych wspólnotach? Czy zaniedbania w tej sprawie nie są przyczyną obecnego zgorszenia?
  doceń 1
 • Slavko
  14.10.2018 00:47
  Dziś byłem ba Tyskie Wieczorze Uwielbienia, Jezus uwalnia z różnych problemów, dwie osoby z tych skłonności, według słowa poznania które mówili prowadzący to spotkanie, chwała Panu!
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama