107,6 FM

Obszar zapowietrzony w Rybniku

Na ulicach miejscowości ziemi rybnickiej pojawiły się żółte tablice z ostrzeżeniami. O co chodzi?

Na tablicach widać napis: „Uwaga! Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony”. Co to oznacza? Zapytaliśmy Ryszarda Wilka, powiatowego lekarza weterynarii w Rybniku. - Mamy jedno ognisko tej choroby pszczół w pasiece na terenie Rybnika. Dwa ule poddaliśmy spaleniu. Zarodniki zgnilca amerykańskiego niszczy wysoka temperatura, powyżej stu stopni Celsjusza - poinformował nas.

Strefa zapowietrzona, zgodnie z rozporządzeniem wojewody, obejmuje teren w promieniu co najmniej 6 km od ogniska choroby. Ponieważ zgnilec zaatakował w jednej z południowych dzielnic Rybnika, strefa objęła dwie trzecie tego miasta, a także teren Świerklan i część powiatu wodzisławskiego.

Powiatowy lekarz weterynarii z Rybnika zaznacza, że ule drewniane wystarczyłoby tylko w środku „wypalić”, żeby zarodniki zgnilca zginęły. Współczesne ule są jednak robione z innych materiałów, najczęściej ze styropianu. Z tego powodu zainfekowane ule z Rybnika zostały zniszczone w spalarni śmieci.

- Zgnilec amerykański nie zagraża ludziom. Jest to choroba czerwia - podkreśla lekarz powiatowy. Czerw - to larwy pszczół.

Na następnej stronie - m.in. mapa obszaru zapowietrzonego.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama