107,6 FM

Sondaż CBOS: Tylko cztery ugrupowania weszłyby do Sejmu. Fatalny wynik centrolewicy

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w pierwszej połowie października PiS (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) uzyskałoby 40 proc. poparcia osób deklarujących udział w głosowaniu; na PO zagłosowałoby 19 proc., na ruch Kukiz'15 - 8 proc., a na PSL - 5 proc. - wynika z sondażu CBOS.

Pozostałe ujęte w sondażu partie nie przekroczyłyby progu wyborczego - SLD otrzymałoby 4 proc., Nowoczesna 3 proc. głosów, a partia Wolność Janusza Korwin-Mikkego oraz Partia Razem po 2 proc. Niezdecydowanych, któremu ugrupowaniu udzieliliby poparcie, było 15 proc. respondentów deklarujących udział w wyborach.

Poparcie dla PiS spadło o 3 punkty proc. w stosunku do sondażu z pierwszej połowy września. Notowania PO polepszyły się w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 1 punkt proc. Poparcie dla Kukiz'15 oraz PSL wzrosło po 1 punkt proc. Poparcie dla SLD, Nowoczesnej, Partii Razem i partii Wolność Janusza Korwina-Mikkego nie zmieniło się.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie października wzięłoby w nich udział 75 proc. ankietowanych, do urn nie poszłoby 13 proc., a niezdecydowanych było 12 proc.

CBOS w komentarzu do sondażu podkreślił, że deklaracje udziału w hipotetycznych wyborach parlamentarnych osiągnęły nienotowany dotąd w historii badań CBOS poziom

"Jest to efekt z jednej strony utrzymującego się od wyborów w 2015 roku dużego natężenia sporu politycznego, który angażuje emocje politycznej publiczności i sprzyja mobilizacji wyborczej, z drugiej strony – zbliżających się wyborów samorządowych i trwającej kampanii" - czytamy w komentarzu.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 4-11 października na liczącej 1115 osób grupie dorosłych mieszkańców Polski.

 

« 1 »
 • KING
  12.10.2018 15:44
  PO aż 19%? To i tak sporo jak na partię antypolską.
 • mamy problem
  12.10.2018 18:46
  Ja rozumiem PeO, ja rozumiem PSeL. "Stare" nie chce odejść. Ja nie rozumiem Kukiz. Niby "nowe", a gada i głosuje jak stare. Program? Niedawno wreszcie usłyszałem, z ust samego szefa na jakimś kanale. No więc tak - czekamy aż któraś partia co ma dużo, ale za mało, będzie nas potrzebowała i spełni nasze życzenia. Na razie nie wyszło, ale może tym razem się uda (???). Jak spełnią to, co my (My Kukiz) chcemy, to ja (Ja Kukiz) mam wolne. I reszta, zwłaszcza Polska i Polacy - to już wniosek - ich (Kukiza) nie obchodzi. A trzeba pamiętać, że w pseudokoalicyjnych targach załatwia się nie tylko to co na transparentach, ale głównie to, czego nikt zobaczyć nie powinien. I na to "coś", o czym nikt nic nie wie i ma nie wiedzieć, chce "w ciemno" głosować 8% Wyborców! Halo, tu Ziemia! Czy leci z Wami psychiatra???
  doceń 0
 • sondaże to głupota
  12.10.2018 19:58
  Sondaże to głupota. Ile osób bierze udział w takich sondażach? 100? 1000? Gdy zrobimy sondaż wśród zgromadzenia nazistów - większość będzie popierała partię nazistowską. Gdy zrobimy sondaż w stanie USA, w którym prawie wszyscy głosują na demokratów - większość głosów będzie wskazywała na wygraną Clinton. A i tak wygrał Trump (i bardzo dobrze).
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama